Cep Telefonu İle Nasıl Daha Kaliteli Resim Çekilir?

Ana Sayfa Haber Mobil Cep Telefonu İle Nasıl Daha Kaliteli Resim Çekilir?
  cep telefonu ile fotoğraf çekme teknikleri

Akıllı telefonlarımız ile nasıl kaliteli fotoğraflar oluşturabiliriz?

Yolda yürürken, okula veya işe giderken aniden güzel bir manzara gördünüz ve çekmek istediniz. Belki çektiğiniz bu resim tabloları süslemeyecek ama Instagram hesabınızda dikkat çekici bir görsel olmaması için de bir sebep yok?

Cep telefonu fotoğrafçılığının başlangıcı yukarıda bahsettiğim noktayı odak olarak aldı. Kaliteli değil ancak iş görür. Ancak gelişen yazılım ve donanımlar sayesinde günümüzün akıllı telefon kameralarının sensörleri, herhangi bir kötü ışık koşulunda (bazı durumlarda su altında bile) kaliteli görüntü yakalayabilir duruma geldi. Bundan daha güzel bir şey var. Bu kameralar, cebimize sığıyor ve bütün bir kamera kitini yanımızda taşımamıza gerek kalmadan değerli anılarımızı dikkat çekici bir şekilde korumamıza olanak tanıyor.

Son birkaç yıldır mobil kamera teknolojisi, ayrılmaz bir parçamız haline gelen cihazlarımızın diğer özelliklerinden daha büyük bir ilerleme kaydetti. Aşağıda, bu teknolojinin gelişimini özetlemek ve birçok modern akıllı telefonda yerleşik teknolojileri kullanarak kaliteli fotoğraflar oluşturmak için birkaç ipucu bulunmakta.

Telefon kamerası teknolojisinin kısa bir tarihi: Şimdi ve şimdi karşılaştırması

Nokia’nın çıkardığı efsane telefon 3310 ile haşır neşir olmuş kişiler, cep telefonu kameralarının hangi noktadan bugünlere geldiğini çok iyi bilir. İlk evre kameralı telefonlarda karşıdaki kişinin yüzünü dahi seçemeyeceğiniz kalitede fotoğraflar çeken cihazlar vardı. Oysa bugün cebimizde, 4K çekim kabiliyetine sahip cihazlar taşıyoruz. Ve unutmadan söyleyeyim, ilk evre kameralar telefon hafızasında en fazla 20 resim tutabiliyordu. Günümüzde firmalar tarafından kullanıcılara sunulan Cloud depolama teknolojileri sayesinde fotoğraflarımızı depolayabileceğimiz sınırsız bir alanımız var.

Bu ‘ doğum ‘ evresinden sonra, mobil fotoğrafçılık teknolojisi, temel flaş özellikleri, zamanlayıcılar, yakınlaştırma ve toplumsal imaja hakim olacak olan ‘filtreler’ in ilk örneklerini (örneğin siyah beyaz, sepya vb.) kendisine dahil etmek için ilerlemişti. Bu cihazlar hala 1.3 megapiksel ile sınırlıydı – ancak en azından Bluetooth, Kızıl Ötesi gibi kablosuz görüntü gönderme olanağına sahiplerdi.

2010 yılına doğru, video çekimi, dokunmatik ekran, panoramik fotoğraflar ve görüntü düzenleme, filtreleme ve rötuş için yerleşik yazılım özelliklerinin ortaya çıkışı gibi modern mobil kamera teknolojisini büyük ölçüde şekillendiren teknolojilerin oluşumunu yavaş yavaş görmeye başladık. Ve insanların fotoğraf ve video paylaşımını temel alan sosyal medya platformlarına gösterdikleri yoğun ilgi belki de mobil cihazlardaki kamera teknolojilerinin bugünlere gelmesindeki en büyük etken oldu.

Cep telefonu ile fotoğraf çekme teknikleri nelerdir?

Peki, cep telefonlarımız ile çektiğimiz fotoğraflara nasıl seviye atlatabiliriz?

Aşağıda, bugünkü mobil cihaz fotoğraf makinelerinde ortak özellikler kullanarak daha kaliteli çekim yapmanın dört ipucu bulunmakta.

1- Akıllı telefonunuzun kamera özelliklerini ve işlevselliğini tam olarak öğrenmeye zaman ayırın. Çok sayıda amatör akıllı telefon fotoğrafçısı, derinlik efekti, portre modu veya çekimin ISO’sunu manuel olarak ayarlama gibi kullandığı cihazın sunduğu birçok özelliği tam olarak keşfetmez. İnternetten telefonunuzun sahip olduğu kamera özellikleri hakkında araştırma yapmak veya telefonunuzun kullanma kılavuzunu okumak bu noktada faydalı olabilir.

iyi fotoğraf çekmek için ipuçları

2- Hareket anında görüntü bozulumuna uğramayan fotoğraflar çekmek için OIS teknolojisine sahip cihazlar tercih edin. Optik Görüntü Sabitleme (OIS), düşük ışık koşullarında bile, örneğin hareketli bir araçta çekim yaptığınız nesnenin temiz ve keskin olmasını sağlayan bir teknolojidir. Günümüzde piyasada bulunan çeşitli cihazlar bu teknolojiye sahiptir ve hareketli nesneleri sıklıkla çekmeyi planlıyorsanız, bu konu araştırmaya değer.

telefon ile profesyonel fotoğraf nasıl çekilir

3- Bir telefonun kamera muhafazasında yalnızca 20 resim saklayabildiği günlerin çok ötesine geçtik. Çoğu cihaz bugün yüzlerce veya binlerce fotoğrafı depolayabiliyor bu nedenle aynı sahnenin birden fazla açığını yakalamaya çalışın. (İpucu: Eğilerek veya yükselerek görüntü alacağınız nesne ile aynı seviyeye gelmek genellikle ilginç bir bakış açısı sağlar.) Mobil cihazınıza yüklü olarak gelen bazı uygulamalar güzel anlar yakalamanızı sağlayabilir. Sony Xperia aile ile yüklü olarak gelen Bokeh Effect uygulaması buna güzel bir örnek.

iyi fotoğraf çekme teknikleri

4- Akıllı telefon kameranızın lensini temiz tutun. Mikrofiber bir bez veya belirli bir lens temizleme kiti kullanarak, mobil cihazınızın kamera lensini periyodik olarak (ve dikkatlice) temizleyin. Bu, telefonunuzun veya tabletinizin objektifinin çirkin parmak izi lekeleri tarafından engellenmeden yüzde yüz netlikle çalışmasını sağlar.

5- Yeni şeyler denemekten çekinmeyin. Ayna yansımaları, cam arkası görüntüler, evcil hayvanların anlık fotoğrafları kalite hissi uyandırabilir. Ayrıca makro özelliği gelişmiş cihazlar size kalite kaybı olmadan nesneleri yakından çekme imkanı sunar.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir