Cerrahların Yeşil ve Mavi Renk Önlükler Tercih Etme Sebepleri

Ana Sayfa Bilim Cerrahların Yeşil ve Mavi Renk Önlükler Tercih Etme Sebepleri
Ayşe Nur Şafak   Cerrahların-Yeşil-ve-Mavi-Renk-Önlükler-Tercih-Etme-Sebepleri-webhakim-1462

Ameliyat sırasında cerrahların neden mavi ve yaşil renkler tercih ettiklerini hiç merak ettiniz mi? Görünüşte bu uygulama son derece gereksiz görülsede aslında bir cerrahın başarısını belirleyeceğini biliyor muydunuz? Peki ilk başlarda ameliyat önlükleri ne renk olduğu hakkında bir bilginiz var mı?

 

Aslında eskiden ameliyat önlükleri ne yeşil ne de maviydi. Eskiden önlüklerde beyaz renk kullanılmaktaydı. Fakat beyaz renk ameliyat sırasında çokta tercih edilmemesi gereken bir renkti. Bu yüzden 1914 yılında beyaz renginin ameliyat esnasında cerrahların olumlu etkilemediğini fark ettiler ve ameliyat önlüklerini önce yeşil renk daha sonra mavi renk yapmaya karar verdiler. Günümüzdeyse genelde mavi ve yeşil renkler tercih edilmekte.

 

Cerrahların-Yeşil-ve-Mavi-Renk-Önlükler-Tercih-Etme-Sebepleri-webhakim-1461

 

 

Peki Beyaz Neden Tercih Edilmemeliydi?

Çünkü ameliyat esnasında etraftan gelen ışınlar beyaz renkteki önlüğe düşmekteydi. Biliyorsunuz ki beyaz renk ışıktan gelen ışınları yansıtır. Bu yansımalar sonucu ışınlar insan gözüne geldiğinde birkaç dakikalık körlük etkisi oluşturur. Aynı kışın dışarı çıktığımızda karlardan yansıyan ışınların gözümüzde oluşan etki gibi. Bu sebeple birlikte beyaz renk cerrahların dikkatini ameliyata vermelerini de zorlaştırıyordu. Hem göz alıyor, gözü rahatsız ediyordu hem de dikkatini ameliyata veremeyen cerrahlar bir çok kazaya sebep olabiliyorlardı. Bu nedenle beyaz tercih edilmemesi gereken bir renkti.

Neden Pembe, Mor, Kırmızı Değil de Mavi ve Yeşil?

Çünkü mavi ve yeşil renkleri ışık spektrumunda kırmızı rengine zıt renklerdi. Zıt olmalarının aslında pek çok faydası bulunmaktaydı.

Mavi ve yeşil renkleri hem cerrahların görme keskinliğini artırıyordu, hem de kırmızı tonlarına karşı gözü daha hassas hale getiriyordu. Bu sayede insan anatomisinin nüanslarına daha fazla dikkat etmelerine yardımcı olarak kaza riski en aza indirgenmesini sağlıyordu.Bu yüzden de Dünya genelinde mavi ve yeşil önlükler tercih edilmekteydi.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir