Çevre Faktörleri IQ Düzeyinizi Genetik Olarak Değiştirebilir!

Ana Sayfa Bilim Çevre Faktörleri IQ Düzeyinizi Genetik Olarak Değiştirebilir!
  Zekanın doğaya karşı argüman argümanı, ortamın beyindeki anahtar bir genin ifadesini değiştirebileceği ve istihbaratın daha önce düşündüğümüzden çok daha fazla etkileyebileceği keşfiyle çok daha karmaşık hale geldi.

Bugüne kadar zeka kavramının ancak doğuştan sahip olunabilecek bir olgu olduğu düşünülüyordu. Ancak son araştırmalarda bu durumun oldukça karmaşık olduğu ortaya çıktı.

Bir çok genin IQ durumu üzerinde etkili olduğu, buna karşın içerisinde bulunulan stres ve kaygı anlarının da beyinde IQ düzeyini belirleyen genleri etkilediği keşfedildi.

Çevre Faktörleri IQ Düzeyinizi Genetik Olarak Değiştirebilir

Berlin üniversitesindeki gen bilimi araştırmacıları, bir grup sağlıklı genç birey arasında bir dizi genin özelliklerini analiz ettiler ve sonuçları zeka testi skorları ve çeşitli nörolojik özelliklere göre karşılaştırdılar.

Araştırmacıların amacı, parçadan bütüne ulaşarak bu araştırma sonucunda zekayı etkileyebilecek genler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaktı.

Çevre Faktörleri IQ Düzeyinizi Genetik Olarak Değiştirebilir

Araştırmacılar, zeka konusunda yapılan testler ve çalışmalar sonucu bir grup genin yapısında epigenetik değişmeler olduğunu fark ettiler.

Epigenetik, genetik fonksiyonlar ve çevresel faktörler arasındaki mükemmel bağlantıyı anlayabilmemizi sağladığı için son yıllarda genetik alanında oldukça popüler bir dal haline gelmiştir.

Örneğin, psikolojik şiddet veya kötü beslenme gibi vücudun yüksek stres altında kaldığı dönemlerde, organizmadaki fizyolojik değişikliklerin zekayı etkileyen genler üzerinde etkili olduğu epigenetik dalı ile açıklanabilmektedir.

Çevre Faktörleri IQ Düzeyinizi Genetik Olarak Değiştirebilir

Ayrıca bebeklere sarılmanın, onlarla konuşmanın, sevgi ve ilgi göstermenin de zeka genleri üzerinde değişiklik yaptığı bir takım araştırmalar sonucunda saptanabilmiştir.

İnsan beyni yaşanan olumsuz durumların en az hasar ile atlatılmasını sağlayan bir koruma mekanizmasına sahiptir.

Bu koruma mekanizması zeka genlerimizde bir dizi değişikler yaparak olaylara bakış açımızı ve algımızı değiştirebiliyor. Buna bir nevi zihnimizin bağışıklık sistemi de diyebiliriz. Bu tür durumlarda DRD2 adlı bir genin IQ seviyesinde geçici olarak düşme oluşturduğu gözlemlenmiştir.

Çevresel faktörlerin, aile yapısının, stres ve kaygı durumunun beyindeki hormonal yapıyı değiştirdiği de bilinmektedir.

DRD2 geni ise bu hormonlardan etkilenmektedir.

Sonuç olarak içerisinde bulunulan durum, yaşanılan çevre hatta iş hayatı gibi argümanlar aklımızın çalışma kapasitesinde değişiklik meydana getirebiliyor. Tüm bu değişiklikler ise genler üzerinde oluştuğu için doğal olarak bir sonraki nesle aktarılabiliyor. Bu demek oluyor ki zeki bir birey genetik olarak bu özelliği atalarından alabiliyor. Aynı şekilde bu zeka özelliğini kendisine kazandıran genleri bir sonraki nesle aktarabiliyor.

Burada önemli olan nokta ise bu genlerin statik olmaması. Çevresel faktörler, stres durumu hatta yaşanılan bölge bile bu genin durumunda değişiklikler yapabiliyor.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte dünya üzerindeki en karmaşık yapı olan insan beyninin de sırları çözülmeye başlıyor. Bazen çözüldükçe denkleme yeni bilinmeyenler de katılıyor. Ancak bu tür çalışmalar sonucunda beynimizin nasıl algıladığı, nasıl çözümleme yaptığı gibi konularda daha net resimler çizebiliyoruz.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/epigenetic-changes-striatum-dopamine-receptors-affect-general-intelligence

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir