Tüm Türkiye’nin konuştuğu ve çok üzüldüğümüz 27 yaşındaki Pınar Gültekin’in eski sevgilisi tarafından öldürüldüğü haberinden sonra, Instagram’da kadınlar tarafından Challenge Accepted Instagram akımı başlatıldı. Peki nedir bu Challenge Accepted Instagram akımı?

Binlerce hatta milyonlarca kadın, Instagram’da veya diğer sosyal medya hesaplarından fotoğraflarını siyah beyaz yaparak kadına karşı şiddete tepki gösteriyor. Bu akıma birçok ünlüden de destek geliyor.

Challenge Accepted Nedir?

Challenge Accepted Instagram

Instagram’da hashtag olarak #ChallengeAccepted paylaşılıyor. Bunun amacı siyah beyaz fotoğraflarını paylaşan kadınlar diğer arkadaşlarına meydan okuyarak birlik mesajı veriyorlar.

Challenge Accepted Ne Anlama Geliyor?

Özellikle pandemi nedeniyle evlerde kalınan süreçte kadına yönelik şiddet ve cinayetler arttı. Türkiye’de de var olan kadına yönelik şiddete bir tepki olaraksosyal medyada siyah beyaz fotoğraflar paylaşılmaya başlandı.

Burada amaç kadınların birbirlerini desteklemek, birlik olduklarını hissettirmek ve “kadın güçlüdür” mesajını vermek.

Son zamanlarda pandemi nedeniyle de evde kalınan bu süreçte kadına yönelik şiddet ve cinayet haberleri daha da arttı. Buna bir tepki olarak yapılan ChallengeAccepted akımının asıl amacı birlik ve “kadın güçlüdür” mesajını vermek.

Akıma katılanlar, sosyal medya hesaplarından fotoğraflarını siyah beyaz paylaşarak, birlik mesajı veriyorlar.

Ayrıca fotoğraf paylaşan kadınlar, diğer arkadaşlarını da etiketleyerek Challenge yani “Meydan okuma” anlamına gelen kelime ile birbirlerine destek için medyan okuyorlar. Zincirleme olarak akım bu şekilde devam ediyor.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER