ERR_NAME_NOT_RESOLVED chrome hatası hemen hemen tüm kullanıcıların karşılaşabildiği, tüm işletim sistemleri, mobil cihazlar ve bilgisayarda görülebilen bir hatadır.

Chrome-err_name_not_resolved ne demek, bazen bu hata sadece belirli bir web sayfasını görüntülemek isterken karşınıza çıkar. Bazen de tüm internet erişiminizi etkileyerek hiçbir web sitesini görüntüleyememenize sebep olur.

Ayrıca bu hata alındığı zaman belirli bir süre beklemek veya sayfayı yenilemeye çalışmak da sizi çözüme götüremeyebilir.

Chrome-err_name_not_resolved Hatası Temel Çözüm Önerileri

Chrome-err_name_not_resolved Hatasi Temel Cözüm Onerileri

Chrome ERR_NAME_NOT_RESOLVED Hatası Çözümü için yapabileceğiniz bazı işlemlerden bahsedeceğiz.

  • Chrome üzerinde açmaya çalıştınız web sitesini Opera, Edge, Firefox gibi farklı bir tarayıcı üzerinde açmayı deneyin.
  • İnternet bağlantınızın çalışabilir olup olmadığını kontrol etmek için cmd (komut satırı) uygulamasını açın ve şu kodu girin: ping google.com
  • Açmak istediğiniz web sitesinin linkinin doğru olup olmadığını kontrol edin.
  • Türk Telekom altyapısını kullanıyorsanız, sağlayıcının sunduğu DNS sunucusu bazen çalışamayabiliyor. Bilgisayarınızın DNS adresini değiştirin. Tercihen Google DNS kullanın. ( 8.8.8.8 – 8.8.4.4 )

Bu aşamaları kontrol ettikten sonra probleminiz devam ediyorsa büyük ihtimalle sorun Chrome uygulamasında değil, internet bağlantınızdadır. Bu durumda da bazı çözüm önerilerimiz mevcut. Yazımızı okumaya devam edin.

1. Chrome Tahmin Hizmetini Devre Dışı Bırakın

Chrome uygulaması üzerindeyken, sağ üst kısımda yer alan üç nokta simgesine tıklayın. Açılan menüden “ Ayarlar “ sekmesine tıklayın. Açılan menünün en altına gelin ve “ Gelişmiş Ayarlar “ alanına tıklayın.

chrome-err_name_not_resolved chrome

Açılan menüde yukarıdaki resimdeki gibi bir ayar göreceksiniz. Bu ayarı deaktif edin. Hatayı aldığınız sayfaya tekrardan dönün ve sayfayı yenileyin.

2. Chrome DNS Önbelleğini Temizleme

Bu hata genellikle DNS ad çözümleme esnasında meydana gelmektedir. Chrome üzerinde DNS önbelleğini temizlemek çözüm olabilir.

İşlemi yapmak için,

  • Chrome üzerinde yeni bir sekme açın.
  • Adres çubuğuna şunu yazın : chrome://net-internals/#dns
  • Açılan sayfada “ Clear Host Cache “ butonuna tıklayın ve sayfayı kapatın.

3. Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Çoğu durumda ağ ayarlarını sıfırladığı için bilgisayarınızı yeniden başlatmak işe yarayabilir. Bilgisayarınızı yeniden başlatmadan önce Chrome uygulamasını görev yöneticisinden sonlandırmayı ve daha sonra tekrar başlatmayı da tercih edebilirsiniz.

chrome-err_name_not_resolved chrome

4. Tüm Ağ Cihazlarınızı Resetleyin

Modem, Switch, Router vs. sahip olduğunuz tüm internet erişim cihazlarını kapatın ve tekrar açın. Bu işlem tüm ağ alt yapınızın sistemsel olarak yenilenmesini, Local ve ISS IP adreslerinizin güncellenmesini sağlayacaktır.

chrome-err_name_not_resolved ne demek

5. Farklı Bir Ağa Bağlanmayı Deneyin

Tüm bu adımlara rağmen sorununuz çözülmediyse büyük ihtimalle internet servis sağlayıcınızdan kaynaklanan bir hata mevcut. Farklı bir ağa bağlanarak bu durumu kontrol edebilirsiniz. Örneğin telefonunuzun mobil erişim paylaşımı ayarlarını aktif edin ve internete bağlanın. Mevcut ağınızda hata aldığınız web sitesini görüntülemeye çalışın. Şayet siteye erişebiliyorsanız, mevcut ağınızda bir sorun var demektir.

chrome-err_name_not_resolved chrome

Bu noktada internet servis sağlayıcınızın müşteri hizmetlerine ulaşmanız ve durumu izah etmeniz gerekmektedir.

Bu hata ile ilgili herhangi bir yardıma ihtiyaç duymanız halinde yorum sekmesini kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER