• Ana Sayfa
  • Haber
  • Chrome’u Hemen Güncelleyin Yoksa Bu Açık Tüm Bilgilerinizi İfşa Edebilir!

Tarayıcı olarak en çok kullanılan Google Chrome’da güvenlik açığı tespit edildi!

Bu açık tüm bilgilerinizin niyeti kötü kişiler tarafından ele geçirilmesine sebep olabilir. Hemen bizce tarayıcınızı güncelleyin! Şimdi haberin detaylarına geçelim.

Chrome güvenlik açığı

Google, Chrome web tarayıcısında bulunan ve aktif olarak istismar edilen bir açığını doğruladı. Bu ciddi güvenlik açığı, sistemlerinizi korumak için acil bir güncelleme yapılmasını gerektiriyor.

Sıfır Gün Açığı Nedir?

CVE-2024-4671 kodlu bu açığı, Chrome’un Görsel Bileşenleri’ndeki “kullanım sonrası serbest bırakma” (use-after-free) güvenlik açığıdır. Daha basit ifadeyle, Chrome’un içerikleri görüntülemesini sağlayan bölümdeki bu hata, saldırganların bilgisayarınıza zarar vermesine olanak tanır.

Kimler Risk Altında?

Bu açıktan dolayı tüm bilgisayarlar risk altındadır. İşletim sistemi olarak Linux, macOS veya Windows kullanıyor olmanız fark etmez. Saldırganlar, kötü amaçlı bir web sayfasına gittiğinizde bilgisayarınıza zarar verebilir.

Açığın Ciddiyeti Nedir?

Anonim bir araştırmacı tarafından keşfedilen ve doğrudan Google’a bildirilen bu açığın Ciddi Açıklık Puanlama Sistemi (CVSS) değerlendirmesi 8.8’dir. Bu değer, açığın ciddiyetini gösterir ve 8.8 ise oldukça yüksek bir risk seviyesi anlamına gelir.

Saldırganlar bu açığı kullanarak bilgisayarınızdan veri okuyabilir, çökmesine neden olabilir ve hatta kontrolünü ele geçirebilir. Bu nedenle, bu açığın acilen kapatılması gerekmektedir.

Açığın Sömürülmesi:

Bu açığı daha da endişe verici kılan unsur, şu anda aktif olarak istismar ediliyor olmasıdır. Google, CVE-2024-4671 açığı için bir istismarın varlığını doğruladı.

Kendinizi Korumak İçin:

Kendinizi korumak için Chrome tarayıcınızın en son sürüme sahip olduğundan emin olun. Ayarlar > Chrome Hakkında yolunu takip ederek güncel sürümü kontrol edebilirsiniz. Güvenli sürümler Mac ve Windows için 124.0.6367.201/.202, Linux için ise 124.0.6367.201’dir. Genişletilmiş Kararlı Kanal kullanıcıları ise önümüzdeki günlerde Mac ve Windows için 124.0.6367.201 sürümünü alacaktır.

Beklemeyin! Webhakim.com teknoloji ekibi olarak hemen Chrome’u güncellemenizi öneriyoruz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER