Ciddi Olamazlar ? Dünya ‘nın Yeni Bir Katmanı Olduğunu Düşünüyorlar !

Ana Sayfa Bilim Ciddi Olamazlar ? Dünya ‘nın Yeni Bir Katmanı Olduğunu Düşünüyorlar !
  Dünya'nın-Yeni-Bir-Katmanı-Olduğunu-Düşünüyorlar-webhakim-o-1467

Bilim adamları Doğu Asya’nın altındaki Dünya’nın manto sızıntısına maruz kalan, tektonik tabakanın neye benzediğini buldu.

Tonga’nın minik Pasifik adası altında görüntülenen ve eski Dünya’nın büyük bir kütüğünün kanıtı olduğu iddia edilen tabakanın,  yüzeydeki tektonik tabakalar kadar hızlı bir şekilde seyahat ettiği tahmin ediliyor.

The University of Houston, Jeoloji uzmanı Jonny Wu, “Dünya’nın derin sismik özelliklerinin yüzde 90’ı  Tonga bölgesinde görülür” dedi.

Dünyanın mantosu 3.000 km kalınlığında katı bir kütle tabakasıdır, yaşadığımız yer kabuğunun altındadır ve kalın bir sıvı gibi hareket eder.

Manto hareket edince kabuk onunla birlikte hareket eder ve tektonik plakaları çevirir.

 

Dünya'nın-Yeni-Bir-Katmanı-Olduğunu-Düşünüyorlar-webhakim-o-1468

 

Bazen bu plakalar okyanus zemininin yırtılmasına ve mantoda köpüren magmanın sular altında kalmasına neden olur. Ancak bunun tersi de olabilir, plakalar depremlere, dağ sıralarına, siperlere ve yanardağlara sebep olabilir.

Jonny Wu ve ekibi, Dünya’nın iç yapısını deprem verileriyle görselleştiren yeni bir görüntüleme tekniğiyle, 50 ila 60 milyon yıl önce manto içine konan çok sayıda tektonik plakanın var olduğunu, keşfettiklerini söylüyor.

Japonya Geoscience Birliği ve Tokyo’daki Amerikan Jeofizik Birliği’nin ortak bir konferansta bu hafta ilan edildiği bulgu henüz bağımsız olarak teyit edilemedi ve bu keşif ekibini fazla zorlayacak gibi görünüyor.

İzostazi Nedir ?

Plaka tektoniğinin temel ilkelerinden biri izostazındır. İzostazın, temelde geniş çizgilerde bir alanı kabuğa dönüştürebileceğiniz bir maddedir.

Yüzey plakaları ile aynı hızda yatay olarak kayarlar ve yitim yerinden binlerce kilometre yol kat edebilirler, yüzey plakalarının yaptığı gibi eğilebilirler ve bir mola sırasında ( durduklarında ) çıkan enerji depremlere neden olabilir.

Ekip, kabuğa kayan plakların düzenli depremlere yol açtığında, mantoda kayan plakaların daha da derin depremlere neden olabileceğini belirtti.

 

Dünya'nın-Yeni-Bir-Katmanı-Olduğunu-Düşünüyorlar-webhakim-o-1466

 

Açıkça görülmek gerekirse, araştırma yalnızca ön hazırlık niteliğindedir ve daha derin bilgiler için daha fazla araştırma gerekir.

Ancak durumdan anladığımız üzere netleşen bir şey var ise, gezegenimiz halen bilmediğimiz yüzeyinde veya altında, Örneğin : Zealandia adında olası yeni kıta ya da gömülü deniz gibi binlerce gizli keşfedilmeyi bekleyen çeşitli yapılar var.

Dünya’nın manto’su ve kabuğunun, çok daha karmaşık olduğunun ilk işaretlerini görebiliyoruz.

 

Kaynak : http://www.sciencealert.com/scientists-just-detected-what-appears-to-be-a-whole-new-layer-in-earth-s-mantle

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir