Çift Başlı Yılan Keşfedildi!

Ana Sayfa Bilim Çift Başlı Yılan Keşfedildi!
  Geçtiğimiz günlerde Amerika’nın Virginia eyaletinde son derece nadir rastlanan çift başlı yılan keşfedildi. Yabani hayat uzmanlarının belirttiğine göre son derece nadir rastlanan bu yılan, zehirli yılanlar kategorisine giriyor.

Yabani yaşam uzmanlarının verdiği bilgilere göre bu çift başlı yılan türüne oldukça nadir rastlanıyor. Ayrıca ömürleri de son derece kısa olduğu sebebiyle üzerlerinde uzun süre araştırma ve gözlem yapma imkanı da olmuyor.

Bu yılanların hayatta kalamamasının sebebi ise çift başlı oldukları için bulundukları ortamlara adapte olmakta zorluk çekmeleri olarak gösteriliyor.

Çift başlı yılanı ilk olarak keşfeden yerliler, incelemelerin yapılabilmesi için yılanı Virginia Yabani Hayvanlar Araştırma merkezine getirdi.

Çift Başlı Yılana Ait Bir Fotoğraf

Yılan üzerinde araştırma yapan yabani hayat merkezi yetkilileri, yılanın her iki kafasının da birbirinden bağımsız olarak işlev yaptığını ancak her iki kafanın da aynı kalp ve akciğeri paylaştığını aktardı. Ayrıca yapılan incelemelere göre yılanın her iki kafasında da ısırabilme ve zehirleyebilme özellikleri mevcut.

Yılanın henüz yavru olduğu belirtiliyor. Ayrıca yılan bir evin arka bahçesinde görüntülendi. Ev sahipleri tarafından resimleri ve videosu çekilen çift başlı yılanın görüntüleri internete ise ilk olarak Facebook aracılığı ile sızdırıldı.

Sol kafanın sağ kafaya göre daha baskın olduğu ve çift başlı yılan bedeninin genellikle sol kafanın isteğine göre hareket ettiğini keşfeden yetkililer, bu durumun aynı beden üzerinde iki farklı yılanın rekabeti olduğunu vurguladılar.

İncelemelerin bitmesinin ardından bu nadir çift başlı yılan bir hayvanat bahçesine teslim edilecek.

Peki bazı hayvanlar neden diğerlerine göre anormal görünüyor? Bunun bir çok nedeni vardır. Bu nedenler çevresel, kalıtımsal veya genetik bozukluklar olarak sınıflandırılabilir. Yılan yavrusunun henüz bir embriyo iken kromozom bölünmelerinde oluşan anlık bir hata böyle görünmelerine neden olabilir.

Ülkemizde de Rastlanmıştı

Çift Başlı Yılan

Çift başlı yılan vakasına geçtiğimiz aylarda Samsun’un Çarşamba ilçesinde de rastlanmıştı. Yılan siyah renkteydi ve 35 cm uzunluğundaydı. Zehirli veya zehirsiz olduğuna dair herhangi bir bilgi edinilememişti. Merkez mahallelere 30 km uzaklıkta bulunun çift başlı yılan bölge halkı tarafından tekrardan doğal yaşamına bırakılmıştı.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir