Çin’de 200 kadar cesur kişi aşı denemesi için vücutlarının denek olarak kullanılmasına izin verdi. Komünist Parti gazetesi People’s Daily’de yer alan bir rapora göre, aşı korkusu olmasına rağmen Çin vatandaşı Zhang Jing, ”ölmekten korkmuyorum” dedi ve kocası Zhao Wei aşıyı denemek için sabırsızlandığını söyledi. Zhao, hayatta kalamazlarsa çocuklarının yetim kalmasından endişe ediyordu. Yinede her şeye rağmen Zhang: ”Ülkesine inandığını” belirtti.

Çin, İlk Aşıyı Bulmak İçin Çabalıyor!

Çin İlk Aşiyi Bulmak İçin Çabaliyor

Çin, aşı için Pekin’de teşvikleri ciddi oranda artırmaktadır fakat son zamanlarda ikinci bir dalga korkusu nedeni ile ülke tekrardan panik havasına girdi. Yinede Covid-19 aşısını bulmada ve geliştirmede hedeflerine kitlenmiş durumdalar.

Çin’de aşının bulunması neredeyse halk kahramanı olma derecesinde ülkede empoze ediliyor. Eğer aşı Çin‘de bulunursa bunun bir parçası olunursa vatansever olarak tarihe geçileceğini bildiriyor.

Trump ve Xi Jinping Arasındaki Aşı Çekişmesi

aşi savaşlari

Georgetown Üniversitesi küresel sağlık hukuku profesörü ve Dünya Sağlık Örgütü danışmanı Lawrence Gostin, ”Bu aşı meselesi neredeyse Trump ve Xi Jinping arasında dünya liderliği hususunda bir nevi yarışma türü” dedi.

Dünya genelinde 140’dan fazla ülke aşı çalışması yapmaktadır fakat DSÖ’nün güncellemesine göre, bunların sadece 10’u klinik çalışmalara girmiştir. Bu çalışmaların yarısı ise Çinlilere ait.

Aşı gelişmesinde çok büyük yol kateden, biyo ilaç şirketi CanSino Biologics tarafından Çin ordusuna ait Askeri Tıp Bilimleri Akademisi ile ortaklaşa geliştirilen bir aşıdır. Araştırma ekibi bir virolog, epidemiyolog ve Chen Wei isimli general tarafından yönetiliyor.

Çin, Korona Virüs Aşısını Bularak ”Dünyayı Yönetmeyi” Planlıyor!

covid 19

54 yaşındaki Chen, Mart ayında devlet televizyonuna verdiği röportajda ”Aşı, Covid-19’u bitiren en güçlü silahtır”dedi. Genellikle medyada askeri üniforma ve cerrahi maske takan Chen, Çin sosyal medyasında ”tanrıça” olarak adlandırılıyor.

”Çin, aşıyı bulur ve kendi geliştirirse, sadece Çin bilim ve teknolojisinin ilerlemesini değil, aynı zamanda dünyada büyük bir güç olarak imajıda ortaya çıkacaktır” dedi.

Çin, Diğer Ülkeler İle de Temasta!

salgin aşisi

CanSino, korona virüsün genetik materyalinin bir parçasını hastanın hücrelerine taşımak için farklı bir virüs kullanan ve hastanın vücuduna tanımasını ve tepki vermesini öğreten bir virüs vektör aşısı geliştiriyor.

CanSino şu anda Faz II denemelerinde hala hazırda 500 kişi var. Ayrıca Kanada’daki aşı için klinik araştırmaların üretimi ve potansiyel olarak sürdürülmesi konusunda bir anlaşma imzaladı.


Kaynak : https://www.latimes.com/world-nation/story/2020-06-17/china-aims-to-lead-the-world-by-winning-the-coronavirus-vaccine-race
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!