Çin’de ikinci şehir de korona virüs pandemisi mücadelesinde yeni bir yasa ile köpek ve kediyi yemeyi yasakladı. Yetkililerin verdiği demeçte, Macau’ya 1,7 milyon nüfusa sahip bir şehir olan Zhuhai, hükümetin köpekleri ”dost canlısı hayvanlar” olarak açıkladı. Shenzhen, yemek sofralarında evcil hayvan eti siparişi verilen ilk Çin şehridir. Zhuhai’nin Pearl River haliçinin karşısında yer almaktadır. Güneydeki Guangdong eyaletinde bulunan 2 şehir, 1 Mayıs’tan itibaren yasağı uygulayacak.

Çin’de 2 Şehir Kedi ve Köpek Yemeği Yasaklıyor!

çin kedi ve köpek yemeği yasakliyor

Zhuhai yetkilileri, kararı dün düzenledikleri basın toplantısında açıkladılar. Devlet tarafından işletilen China News’e bildirdi. Zhuhai Belediyesi Daimi Halk Kongresi Daimi Komitesinin hukuk işleri komitesinin denetçisi Yong Ling, milletvekillerinin ne tür etlerin alınıp satılacağının yasal olduğuna karar vermek için ülkenin Genetik Hayvan Kaynakları ve Kümes Hayvanları Rehberine uymaları gerektiğini söyledi. Açıklanan karara uymayanların ise çok büyük ceza ile karşı karşıya kalacağını bildirdi.

Bu açıklanan karar korona virüs salgınında gıda güvenliğini sağlamak için Zhuhai’deki vahşi hayvanların ticaretine yönelik geniş kapsamlı alınan bir önlemdir. Şehir, tüm restoranların, otellerin ve çiftliklerin 1 Mayıs’tan itibaren egzotik et satmasını yasaklayacak.

Korona Virüs Mücadelesi İçin Önemli Bir Adım!

Bilim adamları, yeni korona virüsün, Çin’in merkezindeki 11 milyon nüfuslu bir şehir olan Wuhan’da bir pazarda yiyecek olarak satılan vahşi hayvanlardan insanlara geçtiğine inanıyorlar. Virüsün neden olduğu hastalık olan Covid-19, Aralık ayında bir salgının ortaya çıkmasından bu yana dünya çapında 130.000’den fazla insanı öldürdü. Dahası 2 milyondan fazla hastalığa yakalandı.

SARS Virüsü Yine Aynı Yerden Çıktı!

Çin’in son büyük sağlık krizi olan 2002 ve 2003 yıllarındaki SARS salgını da vahşi hayvanların tüketimi ile bağlantılıydı. SARS virüsü dünya çapında 775 kişiyi öldürdü ve daha sonra Guangdong’daki pazarlarda satılan küçük bir kedi benzeri memeliden geçtiği bulunmuştu.

Çin Hayvancılık Kanunu’na göre, sadece resmi olarak hayvancılık yada kümes hayvanları olarak listelenen hayvanlar Çin’de ticari maksatlı yetiştirilebilir, takas edilebilir.

Festivalde 10 Milyon Köpek Vahşice Öldürülüyordu!

çin köpek yemeği yasakladi

Bu, teklif ile birlikte ülkede her yıl etleri için yaklaşık 10 milyon köpeğin öldürülmesini engelleyebileceği anlamına geliyor. Her yıl yaz gün dönümünde düzenlenen yıllık Yulin Köpek Et Festivali, Çin’deki en tartışmalı yemek festivallerinden biridir. Yerli halk tarafından yenilmeden önce binlerce köpeğin acımasızca öldürüldüğünü ve derilerin vahşice yüzüldüğü biliniyor.

Trend içerikler

Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/news/article-8220847/Second-Chinese-city-bans-people-eating-dogs-cats-wake-coronavirus.html?ito=push-notification&ci=13106&si=852555
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!