Kabus geri mi döndü! Çin’in başkenti Pekin’de ikinci dalga korkusu yaşanıyor. İlk yaşanan korona virüs vakalarından 50 gün sonra tekrar karantina günlerine dönme kararı alındı.

Salgın, şehrin en büyük toptan satış pazarına bağlı olarak yeniden hortladı. Bölge yetkilisi, Xinfadi pazarında test edilen 517 kişiden 45’inin Covid-19 testi pozitif çıktı ve bu kişilerin hiçbiri semptom göstermiyordu.

Yakındalardaki 11 mahalleye tekrar karantina uygulanırken 10.000 kişi tekrar test edilecek. Yetkililer ayrıca piyasa ile yakın temasta bulunan herkesi ve onu çevreleyen bölgede yaşayanları test etmek istiyor. Bunlar, Pekin’de 50 günden sonra onaylanan ilk yeni vakalar.

Yeni Vakalar Hakkında Ne Biliyoruz?

cinde ikinci dalga korkusu

Şehrin güney-batı Fengtai bölgesindeki Xinfadi pazarı, Cumartesi günü sabah erken saatlerde kapatıldı, kısa bir süre önce pazarı ziyaret eden iki adamın Covid-19 virüse yakalandığı bildirildi. Piyasada yapılan yeni testler sonucunda 45 kişinin daha virüse yakalandığını gösterdi.

Bir bölge yetkilisi Chu Junwei, “Kitlelerin ve sağlığın güvenliğini ilk sıraya koyma ilkesi doğrultusunda, Xinfadi pazarı ve çevresindeki mahalleler için karantina önlemleri aldık,” dedi. İlçenin ”savaş zamanı acil durum modunda” olduğunu da sözlerine ekledi. Şimdi karantina olan tesise yüzlerce askeri polis girdi. Yakındaki ulaşım bağlantıları ve okullar kapatıldı.

Çin Virüse Karşı Ne Yapıyor!

Pekin’in hemen karşısındaki sporlar ve müsabakalar iptal edildi ve büyük kamu tesisleri kapatıldı. Başkentte ikinci bir virüs dalgası tekrar yaşanabilir.

Çin’in korona virüs salgını, Wuhan şehrinde hastalık tespit edildikten sonra dünyanın en sıkı karantina önlemleri ile kontrol altına alındı. Johns Hopkins Üniversitesi’ne göre, Çin’de 4.600’den fazla insan dünya çapında yaklaşık 426.000 kişinin korona virüsünden dolayı hayatını kaybetti.

Çinli yetkililer, Pekin’in sebze ve etinin % 80’ini sağlayan dev Xinfandi toptan satış pazarının nasıl yeni bir korona virüs salgını kaynağı haline geldiğinden emin değiller. Son aylarda Çin hükümetinin stratejisi, bir korona virüs kümesinin ortaya çıktığı herhangi bir kasabayı veya şehri tamamen izole etmek oldu.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://www.bbc.com/news/world-asia-china-53034924
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!