Çin’in kuantum uydusu ilk başarılı sonucunu üretti. Uzaydan gelen kuantum iletişiminin yapılabilirliğini kanıtladı.

Science dergisinde yayınlanan makalede, Çin Bilim ve Teknoloji Akademisi‘ nden araştırmacılar; Uydunun yeryüzünde 1.200 km‘ye kadar, birbirinden ayrılmış üç farklı karasal baz istasyonları arasında dolanmış fotonları başarıyla dağıttığını açıkladılar. Sonuç şimdiye kadar, Dünya ile Uzay arasında uzanan ilk en uzun dolaşmayı ispat etmiştir.

Araştırmacılar ayrıca, sistemin daha önce erişilemeyen mesafelerde pratik kuantum iletişimi ve temel kuantum optik deneylerine yeni bir yol açtığını da belirttiler.

Geçtiğimiz Ağustos ayında fırlatılan Çin’in kuantum uydusu Micius, yörüngede dolaşmış foton çiftlerini üretmek için, kristal kullandı. Fotonlar daha sonra Çin’deki baz istasyonlarına gönderilerek, uzayda 1.200 km’lik yol kat edildi.

 Lu Chaoyang: ‘Geleneksel yaklaşımlarla imkansızı başardık’

Kuantum iletişim uydusu, fiber ağlarda da vaat ettiklerini gösterdi. Işık partikülleri, diğer atom altı parçacıklar, kriptografik anahtarlarla şifrelenebiliyor. Şifrelenen parçacıklarda meydana gelen değişiklikler ise üçüncü bir tarafın anahtarı çözmesini imkansız hale getiriyor. (Kriptografların ,bir kuantum anahtar dağıtım ağı olarak adlandırdıkları, uzun ve karmaşık şifreleme, anahtarlarını güvenli bir şekilde dağıtmak için bu ağ kullanılıyor.)

Araştırma ekibinden Lu Chaoyang, “Dolaşık iki-proton dağıtım etkisini sağlamayı başardık. Elde ettiğimiz sistem, halihazırda var olan en iyi telekomünikasyon tellerinden trilyon kez daha etkili. Geleneksel yaklaşımlarla imkansız olan bir şeyi başardık. Şimdi de iletim sürecini hızlandırmaya çalışacağız.” dedi.

Çinli bilim adamlarının geliştirdiği ağ, uygulanabilir bir kuantum iletişim ağı kurmak için henüz çok yavaş ve karmaşık sayılıyor. Fakat aynı konuda çalışmalar yapan Amerikalı ve Avrupalı rakiplerinin önüne geçmesini sağladı. Çin’in beş yıl içinde ikinci bir kuantum uydusu göndererek iletme alanını genişletmesi de bekleniyor. Çin’de ayrı bir ekip, Pekin ile Şangay arasında 2.000 km’lik bir kuantum bağlantısı üzerinde çalışıyor. Fiber bağlantısı, uydu bağlantısından daha büyük bir mesafeye dayanacak.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir