Dünya koronavirüs salgını ile uğraşırken şimdi de yeni bir virüs patladı. Bunya virüsü nedir? Bunya virüsü nasıl bulaşır? Bunya virüsü belirtileri nelerdir? detaylarına bakalım.

Bunya Virüsü Nedir?

bunya virusu nedir

Bunya virüsü kene ısırığı ile bulaşmaktadır. Çin’de şu anda bu virüs yüzünden 7 kişinin öldüğü ve 60 kişinin de enfekte olduğu bilgisi paylaşıldı.

Bunya virüsü senenin başında Çin‘de Jiangsu bölgesinde görüldü. Daha sonra Anhui bölgesinde tespit edildi. Enfekte olan bir kadında öksürük ve ateş belirtileri gözlemlendi. Erken belirtilerde ise ateş ve yorgunluk olduğu söyleniyor. 2009 yıllarında Orta Çin’in Henan ve Doğu Çin’in Anhui eyaletlerinde bulunan bunya virüsü ölüm oranı %1 ile % 5 olduğu ve yaşlıların daha çok ölme riski taşıdığı belirtiliyor.

Bunya Virüs Nasıl Bulaşır?

Şiddetli Ateşli Trombositopeni Sendromu virüsünün yeni bir virüs olmadığına işaret edilirken, Çin’de 2011 senesinde söz konusu virüsün patojenini tespit ettiği belirtildi. Bu arada virüsün, bunya virüs kategorisine dahil olduğu bildirildi. Virologların virüsün insanlara kenelerden geçtiğini düşündükleri fakat insandan insana mukoza ve kan yoluyla bulaşma olasılığını da dışlamadıkları kaydedildi.

Bunya Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Çin’de Covid-19  salgınının etkisi tüm dünyada devam ederken, şimdi de bunya virüs ortaya çıktı. Yılın ilk yarısında ülkenin doğusundaki Jiangsu eyaletinde bunya virüs bulaşan kişi sayısının 37′yi aştığı, sonraları ise Anhui eyaletinde de enfekte olan 23 kişinin tespit edildiği bildirildi.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!