Koroanvirüs aşısı ile ilgili bilgiler konuşulmaya devam ediyor. Çinli Sinovac Biotech tarafından geliştirilen CoronaVac Covid-19 aşısı Brezilya’da yapılan deneylerde % 50.4 etkinlik gösterdi. Koronavirüs aşısı etkisinin detaylarına bakalım.

Çin’den Alınan Koronavirüs Aşısının Etkisi Yüzde 50 Çıktı

Koronavirüs Aşisinin Etkisi Yüzde 50 Çikti

Koronavirüs aşısında bilindiği üzere geçen haftalarda % 90 civarlarında etkisi ortaya çıkmıştı. Aşının ileri safha deneylerini yapan Butantan enstitüsü, geçen hafta “ılımlı ile ağır” koronavirüs vakalarında aşının % 78 etkili olduğunu açıklamış, bunu da “klinik etkinlik” olarak nitelemişlerdi.

Diğer yandan ise aşıyı alanlar arasında “çok hafif” olarak nitelenen vakalara da vurgu yaptılar. Bu vakaların da tıbbi herhangi bir yardım gerektirmediğini belirttiler.

Butantan enstitüsü klinik araştırma tıbbi direktörü Ricardo Palacios, açıklanan % 50.4 etkinlik oranının, söz konusu “çok hafif” vakaları da içerdiğini belirtti.

Yüzde 91 Olarak Belirlenmişti

Türkiye’de Faz 3 olarak paylaşmış, burada aşısının koruyuculuğunun % 91.25 oranında olduğunu belirtilmişti. Koronavirüs sebebiyle en fazla insanın hayatını kaybettiği 2. ülke konumundaki Brezilya’da hükümetin satın almak istediği 2 aşıdan biri olan CoronaVac aşısının deney sonuçları pekte iyi gözükmüyor.

Birçok bilim insanı Butantan biomedikal merkezine beklentileri yükselttiği gerekçesiyle ağır eleştiride bulundu. Son olarak ise her şeye rağmen kamu sağlığı uzmanları, hasta yükü altında ezilen Brezilya hastanelerindeki yükün aşının başlamasıyla birlikte azalacağına vurgu yaptılar.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!