Projede, dünyanın en hızlı süper bilgisayarını kullandılar.

Çinli bilim adamlarından oluşan bir ekip, dünyanın en hızlı süper bilgisayarını        ( Sunway-TaihuLight), en büyük sanal evreni yaratmak için kullandılar.

Sunway-TaihuLight, dünyanın en hızlı bilgisayarı unvanına sahip. Ayrıca saniyede 125 petaflop (hız birimi) işlem kapasitesine sahip.

Sunway-TaihuLight adlı makine için ‘warm-up exercise’( ısınma hareketi) de deniliyor. Simülasyon için numaraları sıkıştırmada 10 milyon CPU çekirdeğini kullandı. Hong Kong merkezli İngiliz dili gazetesi South China Morning Post’a göre, geçtiğimiz Haziran ayında Zürih Üniversitesi’nden astrofizikçiler tarafından yürütülen simülasyondan, bu sefer Sunway’in evreninin beş kat daha büyük olduğu saptandı.

Kozmosun simülasyonları, astronomların araştırmalarında umut verici alan olarak yardımcı olabilir. Ayrıca karanlık madde ve karanlık enerji gibi gizemli bileşenlerine ışık tutabilir. Zaten amaç, evrenin karanlık tarafını keşfetmekte yatıyor.

Çin ekibinin simülasyonu, özellikle Big Bang’den on milyonlarca yıl sonra, evrenin doğumunu ve erken genişlemesini yarattı. Maalesef o noktaya ulaştıktan sonra durmak zorunda kaldılar.

SCMP, Çin yapımı süper bilgisayarların tipik olarak zayıf yönlere sahip olduklarını ve nadiren tam kapasiteye ulaştıklarını da söyledi. Fakat ekip, Sunway’in güçlerini en üst düzeye çıkarmanın bir yolunu bulmuş olmalıydı, çünkü proje, makineyi bozmadan sınırlarını görebilmekti.

Ekip lideri Gao Liang, evrenin doğumundan günümüze kadar bir simülasyon çalışması yapmayı amaçladıklarını belirtti. Şu an evren 13.8 milyar yıl yaşında. Ancak bir sonraki girişimi başlatmadan önce Sunway’in de ilerisinde yeni bir makine yapmayı amaçladıklarını da söyledi ve yeni nesil süper bilgisayarın görünüşte Sunway’dan 10 kat daha hızlı olacağını da belirtti.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir