Çin'de büyük firmaların CEO'ları canlı yayında satış yapıyor. Canlı e-ticaret olarak Çin'de trend haline gelen durum oldukça rağbet görüyor. Öyle ki, her canlı yayında CEO'lar inanılmaz cirolar elde ediyor.

Çin’deki perakende satıcıları aslında bunu son bir kaç yıldır yapıyordu. Korona virüsün yayılması ile birlikte çok daha hızlı büyüyen bir trend haline geldi. Daha önce tanıdık yüzler çıkaran firmalar satışlarını daha da arttırmak için bu kez kameranın karşısına bizzat kendileri çıktı. Buda inanılmaz bir sonuç verdi.

CEO’lar Canlı Yayında

cinli ceo canli yayin yapiyor

Ev aksesuarları satan Mendale Textile’in başkanı Li Jing, Mart ayında dört saatlik yaptığı canlı yayında şirketi için 3,5 milyon dolarlık satış elde etti.

Seyahat hizmetleri şirketi Trip.com’un CEO’su ve eski CEO’su James Liang, beş saatlik saatlik canlı yaptığı canlı yayında 8,4 milyon dolarlık seyahat paketi satmıştı. Ayrıca 10 Mayıs itibari ile yaptığı canlı yayında, Gree Electric’in başkanı Dong Mingzhu, 43.7 milyon dolardan fazla ev aletleri sattı.

Tiktok Canlı Yayında Satış İçin Bir Numara

cinli seo saticilari

Çin pazarındaki çoğu sektör için canlı yayında ürün satmak artık normal hale geldi. Bunları sağlayan ise Taobao ve JD gibi e-ticaret platformlarında hem de Douyin TikTok ve Kuaishou gibi sosyal video platformlarında gerçekleşmektedir. Farklı iş dalındaki firmalar ve satıcıları her gün TikTok aracılığı canlı yayın yaparak satış yapmaktadırlar.

Çin’deki E-Ticaret Rakamları 2019 Yılı İle 2020 Karşılaştırılması

IiMedia Research tarafından hazırlanan rapora göre, Çin’de e-ticaret 2019’da 61 milyar dolar değerinde işleme ulaşmış bulunmaktadır. Korona virüs nedeni ile evden çıkamayan ve ticaretin yavaşladığı Çin’de 2020 yılı e-ticaret işlemi ise tahmini toplam 129 milyar dolara ulaşılacağı tahmin ediliyor. Bunu destekleyen rakamlara bakıldığında, Çin’in en büyük e-ticaret sitesi olan ve dünya çapında web siteleri arasında 6.sırada Çin siteleri arasında ise 9.sırada olan Taobao.com sitesinde sadece Şubat ayından %719 bir artış görülmüştür.

CEO’lar Canlı Yayınlarda Ne Yapıyor?

cinli seo

Genel olarak bakıldığında CEO’lar yada şirket yöneticileri şirketin ürünlerin tanıtırlar. Ürünleri özelliklerini ön plana çıkarırlar. Tüketicinin sorularını yanıtlarlar.

CEO yayıncıları TikTok gibi sosyal medya araçlarında biraz daha heyecan verici etkileşime girmek zorundadır.  Alibaba’nın Hema’sının CEO’su ve kurucusu Hou Yi, popüler olan Viya ile kerevit soyma yarışmasına katıldı. Trips.com başkanı James Liang, Çin’in farklı bölgelerinde seyahat paketlerini tanıtmak için yerel kültürel kıyafetler giydi. McDonald’s Çin CEO’su Phyllis Cheung, ürün canlı yayın etkinliğine katıldı ve şirketin yeni çıtır kızarmış tavuğuna bazı büyük ısırıklar aldı.


Kaynak : https://thenextweb.com/business/2020/05/11/chinas-ceos-are-making-millions-by-selling-their-products-on-livestreams/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER