Çin’de balık pazarında ortaya çıkan ve bütün dünyada etkisini sürdüren Covid-19 salgınında ölümler sürerken, çarpıcı iddialar gelmeye devam ediyor. Geçenlerde Çinli virolog Dr. Li-Meng Yan virüsün insan yapımı olduğunu söylemişti. ABD’ye kaçmak zorunda kalan Çinli virolog’un iddiaları gün geçtikçe artıyor. Bu kez ise tek tek isim vererek, Prof. itham etti. Özellikle videoda Prof. Malik Peiris koronavirüs baş uzmanı olarak nitelendirdi. Çinli virolog Dr. Li-Meng kimdir?

Çinli virolog Dr. Li-Meng Yan Yeni İddialar! Koronavirüsü Çıkaran Çin! Baş Aktörü ise Prof.Malik Peiris

Çinli virolog Dr. Li-Meng Yan Yeni İddialar

Koronavirüsün laboratuvar ortamında başka virüslerin genetik materyalinin maniple edilerek oluşturulduğunu yazdı. Li-Meng Yan’ın raporuna göre koronavirüs, 2 farklı yarasadan alınan koronavirüslerin karıştırılması sonucu elde edildi. Raporda belirtilenlere göre koronavirüsteki sivri çıkıntılara benzeyen proteinler insan vücudundaki hücrelere kolay tutunabilmeleri için özel olarak geliştirildi.

Dr.Li-Meng’in Prof. Malik Peiris’i Koronavirüs Baş Uzmanı Olarak Nitelendirdiği Video

Lİ Yan’ın raporuna göre Covid-19’un doğal yaşamda ortaya çıkıp daha sonra insanlara bulaştığına dair elle tutulur kanıt yok. Bilimsel adı SARS-CoV-2 olan virüsün biyolojik özellikleri doğal ortamda oluşan bir virüsle uyumlu değil iddiasını ortaya koyuyor.

Çinli viroloğun dehşet verici iddiaları meslektaşları tarafından bilimsel olmadığı ve komplo teorisine benzediği söylenerek yalanlandı. Diğer yandan ise Yan’ın raporu yayınlandığı Zenodo adlı sitede 150 binden fazla okundu. Sosyal medyada çoka paylaşılıyor. ABD’de medya kuruluşları da sürekli olarak Yan’la röportaj yapıp iddiaları gündeme taşımaya devam ediyor.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER