• Ana Sayfa
  • Eğitim
  • Çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler ne yapacak? İşte Dilekçe Detayı!

Çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler ne yapacak? Bilindiği üzere okullar açıldı. Bazı veliler çocuklarını göndermek istese de bazıları da aksine göndermek istemiyorlar. Peki, göndermek istemeyenler ne yapacak?

Çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler ne yapacak? İşte Dilekçe Detayı!

Bilindiği üzere MEB yüz yüze eğitim başlattı. Çoğu öğrenci okula gidiyor. Gitmeyenler ne yapacak.

2 GÜN OKUL, 5 GÜN EV

MEB açıklamasına göre 2 gün okula gidip yüz yüze eğitim alacak.

YARIM GÜN KALACAKLAR

Öğrenciler 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati olarak ders yapacak. Dahası öğrenciler yarım gün okulda kalacak.

YEMEK YOK

Covid-19’dan korunma tedbirleri kapsamında öğrenciler okullarda yemek yemeyecek.

SINIFLAR İKİYE BÖLÜNECEK

Bir sınıf 2 gruba ayrılacak, sınıfın yarısı bir gün, yarısı bir başka gün okula gelecek.

ZİYARETÇİ YASAK

Dışarıdan gelebilecek bir bulaş riskinin önüne geçebilmek için okullara kesinlikle ziyaretçi kabul edilmeyecek.

İSTEMEYEN ÇOCUĞUNU GÖNDERMEYECEK

Çocukların okula gönderilmesi konusu da velilerin inisiyatifinde. Yani isteyen veli çocuğunu dilekçe yazıp okula göndermeyebilecek.

OKUMA YAZMA İÇİN:

Uzmanlar 6 ay eğitimden uzakta kalanların okula uyumda ciddi zorluklar oluşturabileceğini kaydetti. Ses temelli öğrenim için de yüz yüze eğitim şart.

OKULUM TEMİZ BELGESİ

Okullar tekrar dezenfekte edildi, fiziki olarak hazırlandı. Ortalama bir aydır açılış için hazırlanılıyor. Bu dönemde başta özel okullar olmak üzere birçok okul bir hayli masraf yaparak “TSE Okulum Temiz” belgeleri aldı.

SINAV TÜM MÜFREDATTAN

Bakan Selçuk’un açıkladığı gibi öğrenciler, merkezi sınavlarda müfredatın tamamından sorumlu olacak. Randevulu sistemle yapılması planlanan sınavlarda öğrenciler sırayla okula gidip sınava girecek.

OYUNLAR TEMASSIZ

Öğrenciler okulda temassız oyunlar oynayacak. Okula yeni başlayanların eğitimi daha önce oynanmış, çocukların keyif aldığı birbirinden farklı oyunlarla tamamlanacak.

Bakanlık bu maksatla hiçbir fiziksel temas içermeyen toplam 60 oyun belirledi. Her oyun çocuklarda tanışma, iletişim, dikkat, hareket ve işbirliği gibi çeşitli edinimleri geliştirmeyi hedefliyor. Çocuğun okul ortamında maske, sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurallarını içselleştirmesi isteniyor. Örneğin;

SEKSEK

Açık alanda oynanacak. Öğrenciler 2 veya dörderli gruplara ayrılır. Daha sonra ‘hayvan, renk, şarkı, yiyecek, gün, mevsim’ gibi kelimelerin yazılı olduğu kağıtlar sek sek karelerine yapıştırılır.

Öğrenciden taşı attığında taşın geldiği karede yazan ifadeye göre en sevdiği rengi, hayvanı, şarkıyı söylemesi ve ardından taşı bir sonraki kareye atarak ilerlemesi istenir. Daha sonra taşı kareye atamazsa sıra bir sonraki öğrenciye geçer.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!