Bir çok kişinin ilk başta görüp de, soruya bakmaya tenezzül etmediği soruyu çoğu kişinin yalnız çözdüğünü biliyor muydunuz? İlkokul matematik sorusu olsa da çoğu kişi bu soruda hata yapmaktadır sosyal medya kullanıcılarının da kafası oldukça karışmış durumda, peki ya sizin?

ilkokul matematik denklemi cozulemeyen sorusu

# 8 ÷ 2 (2 + 2) =? basit matematik denkleminde, insanlar cevap konusunda 2 farklı sonuç bulmaktadır. Çoğu kişi cevaba 1 yanıtını verirken, diğerleri ise cevabın 16 olduğunda ısrar etmektedir.

Peki sizce cevap nedir?

Ünlü bir matematikçi olan Dr. Thomas House , soruyu cevaplamanın 2 farklı yolu olduğundan dolayı bu karışıklığın ortaya çıktığını söyledi ve ekledi denklemi çözmenin yolu parantezleri nasıl kullandığınıza bağlı.

# Denklemi çözmenin temelinde parantezin işlem önceliğinin bulunmasıdır. Çözüme bakacak olursak 8 ÷ 2 (2 + 2) = 8 ÷ 2 (4) daha sonra ise bölme çarpma işleminden önce gerçekleşir, yani 4 .(4)  olur ki buda cevabın 16 olduğunu göstermektedir. Burada parantezlere dikkat etmezseniz sonucu 1 bulma olasılığınız yüksektir.

Eğer burada çarpmaya öncelik verirseniz, doğal olarak sonuç 8/2 (4) ‘ün 8/8 = 1 olacaktı. Paranteze dikkat ettiyseniz doğru cevabı verdiniz, demektir. Denklemde 8/2 * (2 + 2) cevabın 16 olduğu görülmektedir.

zor matematik sorusu

Burada aslında bilgisayar ile kod yazıldığında asıl denklemin yazılış şekli; ilki (8/2) * (2 + 2) ve ikinci 8 / (2 * (2 + 2)) bu şekilde yazılmaktadır.

Sonuç olarak çoğu kişi cevaba 1 verse de doğru yanıtın 16 olduğu görülmektedir. Siz cevabı kaç buldunuz?


Yorumlar (3)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

BERKER CANOĞLU 5 ay önce

16 CEVABI KESİNLİKLE YANLIŞ…8: 2(2+2) = 8 / [ 2.(2+2) ] DEMEKTİR…YANİ BURDAN 8 / (2.2) OLUR Kİ BU DA 8 / 8 DEMEKTİR…YANİ CEVAP KESİNLİKLE 1

İlknur 5 ay önce

eee bu çok kolay bi işlem nasıl çözemiyolar?

    Mustafa İyitütüncü (Computer Engineer) 5 ay önce

    İşlem önceliği ile alakalı sanırım.