Bir çok kişinin ilk başta görüp de, soruya bakmaya tenezzül etmediği soruyu çoğu kişinin yalnız çözdüğünü biliyor muydunuz?

Çoğu Kişinin Yanlış Çözdüğü Matematik Sorusu!

İlkokul matematik sorusu olsa da çoğu kişi bu soruda hata yapmaktadır sosyal medya kullanıcılarının da kafası oldukça karışmış durumda, peki ya sizin?

ilkokul matematik denklemi cozulemeyen sorusu

# 8 ÷ 2 (2 + 2) =? basit matematik denkleminde, insanlar cevap konusunda 2 farklı sonuç bulmaktadır. Çoğu kişi cevaba 1 yanıtını verirken, diğerleri ise cevabın 16 olduğunda ısrar etmektedir.

Peki sizce cevap nedir?

Ünlü bir matematikçi olan Dr. Thomas House , soruyu cevaplamanın 2 farklı yolu olduğundan dolayı bu karışıklığın ortaya çıktığını söyledi ve ekledi denklemi çözmenin yolu parantezleri nasıl kullandığınıza bağlı.

# Denklemi çözmenin temelinde parantezin işlem önceliğinin bulunmasıdır. Çözüme bakacak olursak 8 ÷ 2 (2 + 2) = 8 ÷ 2 (4) daha sonra ise bölme çarpma işleminden önce gerçekleşir, yani 4 .(4)  olur ki buda cevabın 16 olduğunu göstermektedir. Burada parantezlere dikkat etmezseniz sonucu 1 bulma olasılığınız yüksektir.

Eğer burada çarpmaya öncelik verirseniz, doğal olarak sonuç 8/2 (4) ‘ün 8/8 = 1 olacaktı. Paranteze dikkat ettiyseniz doğru cevabı verdiniz, demektir. Denklemde 8/2 * (2 + 2) cevabın 16 olduğu görülmektedir.

zor matematik sorusu

Burada aslında bilgisayar ile kod yazıldığında asıl denklemin yazılış şekli; ilki (8/2) * (2 + 2) ve ikinci 8 / (2 * (2 + 2)) bu şekilde yazılmaktadır.

Sonuç olarak çoğu kişi cevaba 1 verse de doğru yanıtın 16 olduğu görülmektedir. Siz cevabı kaç buldunuz?

Yorumlar (21)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 3 yıl önce

16

Anonim 3 yıl önce

İki işlemde aynıysa en soldaki işlem yapılır yani 16, 1 ne alaka?

Anonim 3 yıl önce

ben dört buldum ama

Anonim 3 yıl önce

8 ÷ 2 = 8.½
=>> 8.½.(2+2)
=>> 4.(4)
=>> = 16!!

Anonim 3 yıl önce

Ben ilk gördüğümde 16 demiştim zaten.

Anonim 3 yıl önce

1 diyenler tam bir geri zekalı

Anonim 3 yıl önce

ben 8. sınıf öğrencisiyim düşünmeden 16 buldum sözelci sayısalcı alakası yok işlem önceliğini bilmek lazım.

Anonim 3 yıl önce

çok basit, işlem önceliği ve görünmez çarpmaya dikkat ederseniz çözebilirsiniz

Anonim 3 yıl önce

Çarpma falan olduğunda ilk en soldaki yapılır yani cevap 16 olan daha doğru

Anonim 3 yıl önce

Cevap bence 1’dir çünkü 8/2 yaparken google parantez koyuyor parantez yüzünden cevap 16 oluyor.

Anonim 3 yıl önce

Sorunun yazılışı saçma. işlem işareti olmadan, çözenin insiyatifine göre sonuç bulmasını körükler. Soruyu soran ile çözen arasındaki iletişim kopar. Bu da matematik ile toplumsal ayrışmayı tetikler. Kafasından kurallar uydurup insanlara dayatmanı merkezi Matematik olamaz! Hem parantez, işlem yapmak için değil, kendisinden önceki ifadenin detayını gösterir. Bunu matematiğin katli denir ancak!

Anonim 3 yıl önce

parentezin dışında ki 2 nin önüne çarpı işareti koyarsanız sonuç 16 , çarpı işareti koymazsanız cevap 1 , bilimsel hesap makinasında deneyebilirsiniz

Anonim 3 yıl önce

Bu durum işlem önceliğinden kaynaklanmakta ve işlem önceliği de kullanıldığı alana göre değişir. Özellikle fizik ve benzeri fen bilimleri ile iktisat gibi matematiğin bolca kullanıldığı sosyal bilimlerde herhangi bir çarpım işareti belirtmeyen parantez yanında verilen ima edilen çarpma işleminin bölmeye göre önceliği bulunmaktadır, çünkü 2(2+2) ifadesi 2k ifadesiyle eşdeğerdir bu durumda. Herhangi bir bilimsel hesap makinesiyle işlemi çözdüğünüzde de 8÷2(2+2)=1 ve 8÷2x(2+2)=16 olarak buluyor bilimsel hesap makineleri.

Anonim 3 yıl önce

Sözelciler 16 bulur, sayısalcılar 1.

Anonim 3 yıl önce

Çarpma işlemi değil orda katsayıdır. Parantez icini once neden yaptınız peki? Once bolme yapıp sonra parantez icini yapsaniz paratez ici alinır mi? Parantez icinı önce yapmanin hiçbir mantığı kalmiyor cevap 16 olduğu zaman.

Anonim 3 yıl önce

8/2(2+2)= matematikle pek ilgili degilim ama merakımdan soruyorum. Burada bi çarpma işlemi işareti olması gerekmiyor mu? Yani 8/2*(2+2)= gibi. Yada çarpı işareti yerine nokta da koyulabilir.

  Anonim 3 yıl önce

  iki sayı yan yana durunca çarpma oluyor!

BERKER CANOĞLU 4 yıl önce

16 CEVABI KESİNLİKLE YANLIŞ…8: 2(2+2) = 8 / [ 2.(2+2) ] DEMEKTİR…YANİ BURDAN 8 / (2.2) OLUR Kİ BU DA 8 / 8 DEMEKTİR…YANİ CEVAP KESİNLİKLE 1

  Anonim 3 yıl önce

  iki artı iki 4 ediyor sonra işlem önceliğine göre çarpmada bölmde eşit kalıyor böyle zamanlarda soldan sağa gidilir solda sekizi ikiye bölüyoruz cevap dört çıkıyor dört ile dörtü çarpıyoruz cevap 16 çıkıyor

İlknur 4 yıl önce

eee bu çok kolay bi işlem nasıl çözemiyolar?

  Mustafa İyitütüncü (Computer Engineer) 4 yıl önce

  İşlem önceliği ile alakalı sanırım.