Korona virüs Covid-19 dünyada modern veba olarak adlandırılmaya başlansa da, orta çağ da yaşanan vebadan şimdilik daha az tehlikeli olduğu görülmektedir.

Dünyada bazı medya kuruluşları korona virüsün ortaya çıkmasından sonra ”modern veba” olarak adlandırmaya başladı. Covid-19 dünyaya tehlike çanları çaldırsa da şimdilik kara veba kadar tehlike durmuyor.

Koronavirüs, Orta Çağda Yaşanan Kara Veba Kadar Tehlikeli Mi?

korona virus kara olum benzerlikleri webhakim

Dünya Sağlık Örgütü raporunda, dünya çapında 7000 bin üzerinde korona virüs den ölüm kayıt edilirken. Kara ölüm ise 14.yüzyılın ortalarında Avrupa nüfusunun yaklaşık %30-50’sinin ölümüne neden olmuştu.

Hatırlanacağı üzere Kara ölüm olan veba, Çin’in yakınında ortaya çıktı. Daha sonra Orta Doğu’daki hac rotalarını izledi ve sonunda İtalya’dan ticaret rotalarıyla Avrupa’ya girdi. Tıpkı korona virüste olduğu gibi, veba salgınları enfekte olan kişilere zorunlu karantina uygulanıyordu ve o zamanlarda veba timleri oluşturulmuştu.

Kara Veba, Korona Virüs Benzerlikleri

Corona Virus, Orta Cagda Yasanan Kara Veba Kadar Tehlikeli Mi_

İkisi arasındaki en önemli benzerlik sosyal olarak halkın tepki verme şeklidir. 14. yüzyıldaki Kara Ölüm sırasında, Yahudi toplulukları Hristiyan komşularından daha az sayıda ölüyor gibi görünüyordu.

Birçoğu ise bunu Yahudilerin kuyuları, yayları ve nehirleri zehirleyerek kasıtlı olarak hastalığı yaydığına dair iddialarda bulunmuşlardı. Sonuç olarak ise, Avrupa’daki Yahudilere işkence yapıldı ve öldürüldü.

16. yüzyılın sonundan 17. yüzyılın başlarına kadar ortaya çıkan salgınlar sırasında, bu korku hızla tüm Avrupa’ya yayıldı. Bu arada şehre ise, Elizabeth’in hükümdarlığı sırasında yayınlanan bir bildiride, şehre girmek isteyen bir yabancının sadece ”özel sertifika” sahibi olmaları halinde şehre girebilmesi mümkündü.

Bugün ise, ırkçılık ve yabancılık olağanüstü seviyelere ulaşmış durumda. Londra’daki Chinatown’daki işletmeler, Asya yemekleri korkusu ile ticaret yapmamalarını istedi.

Roma’da Trevi Çeşmesi yakınındaki bir kafede ”Çin’den gelen herkes”in girmesini yasakladı. Bolivya’da üç Japon turist, Çin’e hiç gitmemiş olmasına rağmen herhangi bir enfeksiyon belirtisi göstermemesine rağmen bir hastanede karantinaya alındı.


Kaynak : https://thenextweb.com/syndication/2020/03/18/coronavirus-and-the-black-death-fake-news-and-xenophobia-show-we-havent-learned-from-our-past/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER