Covid-19 salgını dünyayı sarmaya devam ediyor. 1 milyon insanın virüse yakalanması ve binlerce insanın virüs nedeni ile ölmesi sebebiyle insanlar koronavirüsten korunmanın yollarını aramaktadır. Bizde sizler için en iyi korunma yollarına değindik.

Corona Virüsten Korunmanın Yolları

Corona virüsten korunmanın yollarına genel olarak bir göz atalım. Maskeye nasıl takmalıyız, ürünleri nasıl almalıyız gibi yerlerde değindik.

1- Düzenli Olarak Kullanılan Ürünleri Dezenfekte Edin

covid korunma yöntemleri

Tıpkı insanların hastalanırken halka açık olan yerlerden kaçınmaları gerektiği gibi, hali hazırda sağlığı iyi olan insanlar için görünür semptomlar gösteren insanlarla yakın temastan kaçınmak da aynı derecede önemli olabilir.

Benzer şekilde, evinizdeki veya iş yerinizdeki sıkça dokunan eşyaları düzenli olarak dezenfekte etmelisiniz, böylece hasta bir kişiyle dolaylı temastan kaçınabilirsiniz.

2- Yumurtaları ve Etleri İyi Pişirin

coronavirüs korunma yöntemleri

Yiyecekler zehirli bakteriler içerebilir ve yiyerek veya sadece dokunarak insanları hasta edebilir. Çoğu et, kümes hayvanları, balık ve yumurta, bu bakterileri öldürmek için uygun şekilde pişirilmelidir. Normal olarak, yiyeceklerin 75 ° C veya daha sıcakta pişirilmesi gerekir ve yenildiğinde en az 60 ° C olmalıdır.

3- Çiftlik Hayvanlarından ve Vahşi Hayvanlardan Uzak Durun

koronavirüs korunma yöntemleri

Birçok hayvan, insanlarda çeşitli hastalıklara neden olabilecek zararlı mikroplar taşıyabilir. Zoonotik hastalıklar olarak bilinen, dokunma, ısırma yada bir hayvanla aynı bölgede yaşayarak yayılabilirler. Çiftlik hayvanları ve vahşi hayvanlar, özellikle bir salgın sırasında insanlar için tehlikeli olabilir.

Mümkün olduğunca bu hayvanlardan kaçının. Onlarla temas kurmak kaçınılmazsa, onlarla malzemeleriyle veya yaşadıkları bölgelerle uğraştıktan sonra ellerinizi yıkamak ve sterilize etmek en iyisidir.

4- Havlularınızı Günlük Olarak Temizleyin

korona virüsten korunma yöntemleri

İnsanlar çamaşırları yıkamada biraz yavaş hareket edebilir. Fakat havlular, özellikle hasta insanlar bunları kullanırken mikroplar için bir üreme alanı olabilir. İnsanların mutfaklarda veya banyolarda olduğu gibi ortak yaşam alanlarındaki havluları temizlemeleri ve değiştirmeleri önemlidir.

5- Günlük Su Tüketin

corona virüsten korunma yollari webhakim

Kendinizi iyi hissetmediğinizde, vücudunuz normalden daha fazla sıvı kullanmaya başlar, böylece farkına bile varmadan susuz hale gelebilirsiniz. Günlük olarak en az 8 bardak su içmenizde yarar vardır. Şekerli veya kafeinli içeceklerden kaçının.

6- Meyve Sebzeleri Temiz Tutun

korona virüsten nasil korunulur

Bölgenizde bir salgın yaşanırsa, kendinizi evinizden terk edemeyebilirsiniz. Buna hazırlanmak için, her seferinde yaklaşık 2 hafta değerinde yiyecek ve su stoklamak iyi bir fikir olabilir.

Kolayca depolanabilen kutulu ürünler ve konserve yiyecekler gibi bozulamaz yiyecekler bulmayı deneyin. Ayrıca tuvalet kağıdı, temizlik ürünleri, dokular, evcil hayvan yemi, sıhhi ürünler ve ilaç gibi ihtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir tıbbi malzeme bulundurduğunuzdan emin olun.

7- İnsanların İçinde Maske ve Eldiven Takın

korona virüste doğru maske nasil takilir

Belirtildiği gibi, mikroplar genellikle eller tarafından yayılır. Eldiven ve cerrahi maske takmak yardımcı olabilir ancak bunları doğru bir şekilde kullanmanız gerekir.

Eldivenler için, eldivenlerinizi çıkarırken ellerinize mikroplar alabileceğinizi hatırlamak önemlidir, bu nedenle tıpkı sağlık çalışanları gibi ellerinizi çıkardıktan sonra düzenli olarak yıkadığınızdan emin olun. Aslında, eldiven giyerken ellerinizi yıkamak genellikle iyi bir fikirdir. Ayrıca, mikropları önleyen markalı eldivenler bulmak için çalışın. Daha ucuz markalar bakterilerin malzemeden geçmesine izin verebilir.

8- Yüz Maskelerini Doğru Takın

coronavirüs doğru maske nasil takilir

Genellikle yüz maskeleri yararlıdır ancak insanların bunları yanlış kullanması çok yaygın hale gelmektedir. Yeni başlayanlar için, olası hastalıkları yaymaktan kaçınmak için, sağlıklı insanlar değil, zaten hastalık belirtileri olan insanlar tarafından giyilmelidirler.

Bunlar özellikle önemlidir sağlık çalışanları ve yakın alanlarda başkalarına bakan insanlar için önemlidir. Bir yüz maskesi renkli bir tarafla geldiğinde, dış taraf olması gerekir ve filtreyi kullanmak için düzgün takmak önemlidir. Her kullanımdan sonra yüz maskelerini düzenli olarak değiştirmek, her kullanımdan önce ve sonra yüzünüzü, ellerinizi temizlemek de önemlidir.


Kaynak : https://brightside.me/inspiration-health/10-ways-to-stay-safe-from-an-epidemic-796022/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER