Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 salgınının Çin raporuna göre, 20 Şubat itibariyle laboratuvar onaylı vakaların % 80’i hafif ile orta, % 14’ü şiddetli ve % 6’sının durumu kritikti.

Corona Virüs Nedir?

Coronavirus Nedir

 Covid-19 vakası hafif soğuk algınlığına benzemez. Semptomlar oldukça şiddetli olacaktır. Şiddetli vakalarda tamamlayıcı oksijene ihtiyaç vardır ve kritik olanlar solunum yada çoklu organ yetmezliği ile tanımlanır.

Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Coronavirus Belirtileri Nelerdir

  • İlk semptomun ortaya çıkması için korona virüs maruz kaldıktan sonra en az iki yada 14 gün sürebilir.
  • Covid-19’un ilk semptomu genellikle ateştir. Sonra kuru bir öksürük ve nefes darlığı gibi sıklıkla pnömoniye dönüşen solunum semptomları gelir.
  • En kötü vakalar genellikle ölümle sonuçlanabilecek solunum yetmezliğine yol açar.

Corona Virüs Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?

Coronavirus Belirtileri Kac Gunde Ortaya Cikar

Hastalığın belirtileri, tedavileri ve zaman çizelgeleri, hastaların hangi kategoriye dahil olduğuna bağlı olarak değişir. Korona virüse yakalandığınızda günlük olarak değişimlere bakalım.

İlk semptomun ortaya çıkması için korona virüs maruz kaldıktan sonra iki yada 14 gün kadar sürebilir. Bu, soğuk algınlığı yada yaygın grip gibi hissedilebildiği zamandır. Birçok hastada erken ateş gelişir. Çin Ortak Misyonu ve Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 olan kişilerin yaklaşık % 88’inin ateşi olduğunu tespit etti.

Corona Virüs Belirtileri Boğaz Ağrısı

Coronavirus Belirtileri Bogaz Agrisi

Çin dışında yapılan bir başka çalışmada, hastaların sadece % 44’ünün hastaneye başvururken ateşi varken, % 89’da ise sonradan ortaya çıktığı gözlemlendi fakat gastrointestinal semptomlara yol açan bazı vakalar olmuştur. Bulantı, kusma, ishal yada abdominal rahatsızlık solunum semptomlarından birkaç gün önce ortaya çıkabilir. Yine de bunlar norm değildir çünkü Covid-19 solunum hastalığıdır.

Corona Virüsü Belirtileri Gün Gün

Coronavirus Belirtileri Gun Gun

Çoğu hasta için virüsün akciğerlerle başlayıp biteceği anlamına gelir. Enfeksiyonun ilk günlerinde virüs akciğer hücrelerini işgal eder. Özellikle solunum yollarını mukus ve enkazdan uzak tutmak için hareket eden tüy benzeri çıkıntılara silyalara zarar verebilir.

Hücreler enfekte olduğunda, ölür ve dökülürler, döküntüler eklenir ve vücudunuzun maddeleri akciğerlerden ve trakeadan uzak tutma yeteneğini engellerler. Enflamasyon hasara neden olur ve hasar daha fazla iltihaplanmaya neden olur.

Bu döngü sağlıklı doku kalmayıncaya kadar devam edebilir. Enflamasyon, kuru öksürüğün neden en yaygın semptomlardan biri olduğunu açıklayabilir. Aynı durum balgam ve nefes darlığı üretimi için de geçerlidir.

Corona Virüs Belirtileri Balgam, İshal, Yorgunluk, Boğaz Ağrısı, Ateş

Coronavirus Belirtileri Balgam, Ishal, Yorgunluk, Bogaz Agrisi, Ates

Bu süre zarfında ortaya çıkabilecek diğer semptomlar baş ağrısı, yorgunluk, eklem veya kas ağrısı, boğaz ağrısı, titreme ve burun akıntısıdır. Beşinci güne kadar, önceden mevcut koşulları olan hastalar nefes almakta zorlandıklarını görebilir ve bir kişinin hastaneye gitmesi genellikle yaklaşık yedi gün sürer.

Bununla birlikte, hafif vakalar genellikle bu zamana kadar temizlenir. Ancak orta ile kritik vakaları olanlar, yaşamı tehdit etmeyen ile şiddetli arasında değişen pnömoni geliştirmiş olacaktır.

Bu hastalar için iyileşme süresi birkaç günden ile haftalar arasında değişebilir. Diğer yandan kritik ve bazı ciddi vakalarda semptomlar akut solunum sıkıntısı sendromuna yükselebilir.

ARDS, akciğerlerde sıvı biriktiğinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Enflamasyon, enfeksiyonu hedefleyen bir bağışıklık hücresi selini tetikler. Genel olarak enfekte olmuş bölgelere izole edilirler fakat bazen vücut aşırıya kaçar, bu da bağışıklık hücreleri sağlıklı hücreler de dahil olmak üzere yollarındaki herhangi bir şeyi öldürmeye başlar. ARDS genellikle ölümcüldür.

Corona Virüs nasıl öldürüyor? Corona Virüs Ölüm Nedeni?

Coronavirus nasil olduruyor_ Coronavirus Olum Nedeni_

Kritik durumlarda, ileri yaşam desteği gerektiren solunum yetmezliğine yol açabilir ve bu büyük olasılıkla hastalar YBÜ’ye gittiğinde ortaya çıkar.

ARDS tedavisi, tamamlayıcı oksijen ve mekanik ventilasyonu içerir. Buradaki maksat, akciğerlerin yapamadığı için kan dolaşımına daha fazla oksijen almaktır. Bu tedavi işe yaramadığında, akciğerler temel olarak kan dolaşımınıza oksijen bulamayacak kadar su basar. Çoğu korona virüs ölümünün nedeni budur.

Corona Virüs Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Coronavirus Tedavisi Kac Gun Surer

Bir hasta bu aşamada hayatta kalsa bile, kalıcı akciğer hasarı ile karşı karşıya kalabilir. SARS, bazı enfekte olmuş insanların akciğerlerinde delikler açarak onlara petek etkisi verdi ve bu lezyonlar yeni korona virüsten etkilenen insanlarda da görülmüştür.

İlk çalışmalar, hastalıktan ölen çoğu insanın 14 ile 19 gün içinde bunu yapacağını buldu. Ortalama olarak, iyileşen insanlar iki buçuk hafta sonra hastaneden taburcu edilirler fakat en kritik vakalarda iyileşme aylar alabilir. Bir hasta iyileşme döneminde olduğunda, hala bulaşıcı olabilir. Doktor gözetiminde tekrar tekrar kontrol edilmesi gereklidir.

Corona Virüs Aşısı Bulundu Mu?

Coronavirus Asisi Bulundu Mu

Bu zamana kadar tedavisi yada aşısı bulunmuş değil. Bu yüzden hastalanmayı önlemenin en iyi yolu salgına yakalanmamaktır.

Corona Virüs Korunma Yolları

Coronavirus Korunma Yollari 

Korona virüsü hapşırma ve öksürme yoluyla kişiden kişiye kolayca yayılır. Bu sebeple ellerinizi sık sık yıkayın, temizliğinize dikkat edin, uykunuzu iyi ayarlayın yemeklerinizi düzenli olarak yiyin ve maske takmayı unutmayın. Salgın için panik yapmayın, umursamaz da davranmayın.

Corona Virüs Belirtileri Video

  • Videoyu Türkçe izleme için
  • Alt yazı seçeneğini Türkçe olarak ayarlayın.


Kaynak : https://www.businessinsider.com/novel-coronavirus-covid-19-symptoms-day-by-day-2020-3
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER