Dünyada genelinde koronavirüs salgını etkisini giderek arttırıyor. Vaka artışlarına ek olarak ölüm oranları ciddi artışlar gösteriyor. DSÖ yaptığı açıklamada 13 Eylül Pazar günü günlük aktif vaka sayısında rekor kırıldığı belirtildi. Dünya genelinde 307.930 kişi koroanvirüs’e yakalandı.

Covid-19 Salgınında Günlük Vaka Sayısı Rekoru Kırıldı!

Covid-19 Salgınında Günlük Vaka Sayısı

Covid-19 salgını, insanları öldürmeye devam ediyor. Johns Hopkins Üniversitesi araştırmalarına göre virüs, bugüne dek 923 bin 883 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Diğer taraftan ise vaka sayısı 30 milyona yaklaştı. DSÖ ise günlük vaka sayılarında yeni bir rekorun kırıldığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü, 6 Eylül’de yaptığı açıklamala da 306 bin 857 vaka sayısıyla en yüksek vaka sayısının kaydedildiğini açıklamıştı fakat bu vaka sayısının rekoru uzun sürmedi, geçtiğimiz 24 saatte 307 bin 930 vakanın doğrulandığı bildirildi. Buna en büyük etki ise ABD, Hindistan ve Brezilya olarak açıklandı.

Verileri göre ABD’de 45 bin 523, Hindistan’da 94 bin 372, Brezilya’da da 43 bin 718 vaka olduğu bildirildi.

Hindistan’da durum kontrolden çıkmış gibi görünüyor

Hindistan'da durum

DSÖ, koronavirüsün Hindistan’da, günlük 64 bin civarında aktif vaka bildiriyor. Koronavirüs vakaları temmuz ayıyla karşılaştırıldığında % 84 civarında artış yaşandığı görülebiliyor.

Avrupa’da da durum hiç iç açıcı değil

avrupa koronavirus tablosu

Diğer yandan ise Avrupa’da ikinci dalga endişesini derinden hissetmektedir. Fransa ve İspanya’da günlük vaka sayılarında yeniden büyük artış yaşanıyor. Bu arada, Almanya, Birleşik Krallık, İspanya ve diğer Avrupa ülkelerinde tekrar artışa geçmiş durumda.

Ülkeler ise ikinci dalga uyarısı yapmaya başladılar. Yetkililer ise sokağa çıkma yasağı, hafta sonu yasakları gibi gündeme getirmeye başladılar. Diğer yandan ise Avustralya’da da insanlar, uygulanan tedbirlere tepki göstermek için sokaklara döküldüler.

Koronavirüse Yakalanmamanın ilk kuralı

Koronaviruse Yakalanmamanin ilk kurali

Koronavirüs ile mücadelede en önemli etken ise maske takmak geliyor. Bilindiği üzere maske, sosyal mesafe ve hijyen geliyor. Uzmanlar ise virüsten korunmanın en basit ve etkili yolunun maske takmak olduğunu belirtiyor.

Yapılan araştırmalara göre virüs ile temas halinde olan 2 bireyin maskeli olması durumunda bulaşma riski, % 5 seviyelerinde.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://www.bbc.com/news/world-54142502
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!