ABD’de başkanı Donald Trump yine çok konuşulacak bir açıklamaya imza attı. Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin test yapmayı durdurması halinde korona virüs vakalarının çok daha az olacağını söyledi.

Donald Trump: Test Yapmazsak Vakalar Azalacaktır!

Covid-19 Testi Yapmazsak Vakalar Azalacaktir

Trump, ”Şu anda test yapmayı durdurursak, aslında çok az vakamız olurdu, dedi. Bilindiği üzere Trump daha önce açıklamalarında da Covid-19 salgınını sadece basit bir soğuk algınlığı olduğunu belirtmişti. Aslında bu yaptığı ilk açıklamada değil, daha öncede az test, az vaka açıklaması yapmıştı.

‘Medya vakaların çok olduğunu söylemekten hoşlanıyor fakat bakıldığında çok fazla test yapıyoruz. Testi az yapsak bu kadar vaka olmaz” dedi. Bu testleri yaparak kendimizi kötü hissediyoruz, genel olarak baktığımızda bu kadar teste gerek yok açıklamalarında bulundu.

”Örneğin Çin’den daha fazla korona virüslü hastaya sahip olduğumuz söylenmektedir. Bence öyle değil. Diğer ülkelere bakıp yine söylüyorlar, çok daha korona virüslü hastaya sahibiz, buna da inanmıyorum. Çünkü biz herkese köşe başında test yapıyoruz. Diğer ülkeler bizim kadar test yapmıyor ve vakalarını bilmiyorlar” açıklamalarında bulundu.

Covid-19 Testi Yapmazsak Vakalar Azalacak

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, bugüne kadar ABD’de 2.1 milyondan fazla insanın korona virüs testi pozitif çıktı. DSÖ’nün mart ayında salgını ilan ettiği günden beri ise korona virüs yüzünden ölen Amerikalı sayısı 117 bini geçmiş durumda.

DSÖ’nün Halk sağlığı uzmanları, devletler karantina süreçlerini ve sokağa çıkma kısıtlamalarını kaldırdığı süreçte, vakalarda ciddi oranda artış olacağını bildiriyor. Diğer yandan, George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinden sonra çıkan olaylardan sonra ise virüste ciddi oranda artış gösterecektir.

ABD’de 2.1 Milyondan Fazla Kişiye Korona Virüs Teşhisi Konuldu!

Covid-19 Testi

Arizona, Florida, Arkansas, Oklahoma ve Güney Carolina gibi eyaletler yeni korona virüsünde ciddi artışlar oldu. NPR’ye göre, pazartesi sabahı Oklahoma’da yeni vakalarda iki hafta öncesine göre% 185, Güney Carolina % 156 ve Arizona’da ise % 145 artış oldu.

Diğer yandan başkanlık seçimlerine özel Trump, cumartesi günü Tulsa, Oklahoma’da miting düzenleyecek. Yüz maskesi ise isteğe bağlı olacak. Ortalama olarak ise 45 binin üzerinde  vatandaşın katılması beklenirken miting alanında sosyal mesafenin nasıl olacağı ise belirsizliğini koruyor.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://www.businessinsider.com/trump-stop-coronavirus-testing-right-now-have-very-few-cases-2020-6
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!