Cuma günü müslümanlar için, tüm dünyada kutsal bir gündür. Öyle ki;  Cumaya özel namaz ve dualar vardır. Bizde sizlere cuma vakti okunacak duaların hemen hemen hepsini derledik.

Müslümanlar için mübarek ve özel gün olan ve dua kapılarının açık olduğu cuma gününde okunacak dualar bir araya getirdik, hepsine bakalım.

Birde bilmeyenler için, cuma gününde öğle ezanı vaktinde hangi duaları okumak gerekir. Cuma gününde okunacak dualar, cuma duaları hangisi? ayrıntıları ile bakalım.

CUMA Günü Okunacak Dualar

Cuma Gunu Okunacak Dualar Hangileri

Cuma günü bilindiği üzere en değerli günlerdendir. Cuma vakti halis bir kalp ile yapılan dualar geri çevrilmez. Peki, cuma vakti hangi duaları okumak gerekiyor? Cuma namazı saatinde dualarla ibadet yapanlar İmam-ı Gazali’ye göre Allah evliyaları sınıfına katılır. Cuma namazı saatlerinde okunan dilek duaları nasıldır?

İmam Gazali’ye göre Cuma günü 1000 defa Ya Allah diyenler evliyalar sınıfına dahil olur.

Cuma günü namazdan önce 100 kere Ya Allah, Ya Hu diyen kimsenin hayırlı dileği gerçekleşir.

CUMA Vakti Okunacak Dualara Hangileri?

Cuma günü ikindi namazı arası ile güneş batmasına kadar olan vakitte dua edilmesi öneriliyor.

La ilahe illa ente ya hannanü ya mennanü ya bedias semavati vel erdi ya zel celali vel ikram

CUMA Günü Okunacak Dilek Duası

CUMA Gunu Okunacak Dilek Duasi

Cuma günü akşam ezanına 45 dakika kala Ya Meliki Muktedir sin Allah’ım bana yardım et ismini 100 kere tekrarlayıp dileğini söyleyen kişi derdine derman bulur.

Hastası Olan Cuma Günü Bu Zikri Çeksin

Cumâ günü namazdan önce abdestini güzelce almış, üzeri maddi ve manevi temiz ve kalbinden dünyâ düşüncelerini çıkarmış huşu içinde 200 defa Yâ Allahü el-mahmûdü fî fiâlihi derse, Allahü teâlâ (c.c) onun hastalığına şifâ verir. inşaAllah.

Eğer cuma mesajları arıyorsanız cuma mesajları resimli paylaş whatsapp makalemize göz atabilirsiniz.

Cuma Namazından Sonra Okunacak Dua

Allahümme yâ ganiyyü, yâ hamîdü, yâ mübdiü, yâ mu’îdü, yâ rahîmü, yâ vedûd. Eğninî bihalâlike an harâmike ve bifadlike ammen sivâke.

Anlamı : Ey Ganî, Hamîd, Mübdi, mu’îd, Rahîm, Vedûd olan Allahım. Beni halâl ettiklerinle iktifâ ettir, haramlara düşürme. Fadlınla, ihsân ederek beni Senden başkasına muhtâc etme! demektir. Bu duaya edenleri Allahü teâlâ başkalarına muhtaç etmez ve ummadığı yerden rızıklandırır.

CUMA Günü Okunacak Sureler

1- Cuma günü 80 defa salavat getirenin, 80 yıllık günahı affolur. [Dare Kutni]

2- Cuma namazından sonra, 7 kez  ihlas ve muavvizeteyn okuyanı, Allahü teâlâ, bir hafta boyunca beladan, kazadan kötü işlerden korur.

3- Kim Âl-i İmrân sûresini cuma günü okursa, güneş batıncaya kadar ona Allahü teâlâ (c.c) rahmet, melekler de istigfâr ederler.

4- Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın, günahları affedilir. [İsfehani]

5- Cuma günü sabah namazından önce Estagfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh, okuyanın deniz köpüğü kadar da olsa günahları affolur. [İbni Sünni]

Cumanın Gizli Saati

cuma gununde okunacak cuma dualari hangisi

Ebu Bürde, babası Ebu Musa el-Eş’ari’den (ra) naklediyor: “Resûlullah’ın : “Cuma günündeki icabet saati imamın minbere oturduğu anla, namazdan çıkması anına kadar geçen vakittir” dediğini işittim.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER