Son yaşanan olaylardan sonra koronavirüsünün daha fazla yayılmaması için Diyanet, toplu olarak kılınan Cuma namazını ve vakit namazlarını askıya almıştı.

Bugün perşembe ve yarın Cuma. İnsanlar Cuma namazı nasıl kılacaklarını düşünüyorlar. Cuma namazı evde kılınabilir mi? Cuma namazı tek başına kılınabilir mi veya cami dışında bir mescitte cuma namazı kılabilir mi? bunların cevaplarını araştırdık.

Öncelikle Cuma namazının farz olması için bazı şartlar vardır. Bu şartlar;

Cuma Namazı Evde Kılınabilir mi

1- Cumayı öğle vaktinde kılmak 

2- Namazdan önce hutbe okumak

3- Cuma kılınacak mekan herkese açık olmalı. Eğer cuma namazı kılınacak yerde belirlenen kişiler içeri alındıktan sonra kapı kapanır ve kilitlenirse bu tarz bir yerde hatta camide bile kapı kilitlernirse, namaz kılınmaz. Yani kapısı kilitlenen bir camide cuma kılınmaz.

4- İmamdan başka en az 3 erkek cemaat olmalı. Bu sayı İmam Malik’de 30 Şâfiî’de 40 kişidir. Ebu Yusuf’a göre iki erkek cemaate kafidir.

5- Cumayı kıldırmaya resmen izinli bir kimsenin cumayı kıldırması gerekiyor. Eğer yetkili bir kimseden izin almış bir kimse olmaz ise müslümanlar namaz için toplanmış olursa, içlerinden birini İmam yapıp cumayı kılabilirler.

6- Cuma’nın kılındığı yer şehir hükmünde olmalı. (kaynak)

Yani kısacası farz olan şartlara uyulmadığı sürece Cuma namazını Müslümanlar evde kılamazlar. Toplu olarak da kılamazlar, tek başlarına da zaten kılamazlar.

Peki Müslümanlar Cuma namazına gidemezse ne yapmalı? Cuma namazına gitmeyenler veya gidemeyenler evde öğle namazını kılabilirler.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER