Son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomik Reform Paketi’nin detaylarını açıklıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekonomik Reform Paketi’ni açıkladı

Erdoğan'dan Kafe ve Restoranlara Ödeme Müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde “Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı”nda merakla beklenen yeni reform paketine ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle; Toplantımızın İstiklal Marşı’mızın 100. yılına denk gelmiş olması ayrı bir gururdur.

Türkiye’nin istiklal mücadelesi kadar önemli görüyoruz. Bu anlayışla ve ruhla şekillendirdiğimiz yeni yol haritasını paylaşıyoruz.

Çalışmamızın özünde ekonomiyi yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyütme amacı bulunuyor. İki kavram çok önemli. İstiklal ve güven. Biz de bu tespitten hareketle Türkiye’yi böyle geliştirmenin büyütmenin mücadelesini veriyoruz.

SARSINTILARI BAŞARIYLA GÖĞÜSLEDİK’

Tek başımızı iktidar bulunduğumuz dönemde de sürekli tetikte olduk. 2009 küresel kriz gibi 2013 sonrası yaşanan tüm sarsıntıları başarıyla göğüsledik. Esasen ülkemizin yönetim biçimini değiştirmemizin en önemli sebep tüm tehlikeleri yakından görmüş olmamızdır.

Hamdolsun Türkiye’yi kırılgan siyasi atmosferden kurtardık. İnşallah yeni ve sivil anayasayla birlikte ihtiyaç duyulan tüm adımları atacağız. Koronavirüs salgını hem 18 yılda ülkemizde kurduğumuz alt yapımızın ve yeni yönetim sistemimizin sınavına dönüşmüştür. Hamdolsun bu sıkıntıları aşıyoruz.

KORONAVİRÜS SALGINI

2020 yılında dünya ekonomisi yüzde 3,5 küçüldü, küresel borç toplamı tarihin en büyük seviyesini gördü, gıda fiyatları ve metal fiyatları rekor kırdı. Salgının yıkıcı etkileri henüz sona ermediği gibi yeni tehditler de ortaya çıkıyor. 100’ün üzerindeki ülke hala aşıya ulaşamadı.

Aşı ve ilaç tüm ülkelerin kullanımına açılmadıkça büyük ekonomileri istikrar kazanamayacağı ortadadır. Biz ise öncelikle devletimizin tüm imkanlarını seferber ettik. İmkanları tüm dostlarımızla paylaştık. Güçlü sağlık altyapımız sayesinde hiçbir insanımızı çaresiz bırakmadık.

İhtiyaç sahibi herkesin yanında olduk. Ekonomik ve sosyal tehditlere karşı güçlü bir direnç sergiledik. Salgına rağmen ekonomimizi yüzde 1,8 büyütmeyi başardık. Ekonomiyi canlandırmaya yönelik destek paketi sayesinde, dünyada ekonomisini büyüten nadir ülkelerden biri olduk. Büyümede Çin’in ardından ikinci olduk.

EKONOMİK REFORM PAKETİ

Ülkemizi güçlendirecek reformları hiç tereddüt etmeden atıyoruz. Bugün de hem özel çekleri teşvik edici hem de kamusal yatırımı teşvik edici ekonomik reform paketini açıklıyoruz. Gerçekçi çözümler getiriyoruz. Tekamülün hayatın bir gerçeği olduğuna inanıyoruz.

Dirençli bir ekonomiye giden yol istikrarın tesisi ve devamından geçiyor. Makro ekonomik istikrar kapsamında önemli noktalara odaklandık.

Kamusal alanda ise yatırım ve piyasa denetimini reform kapsamına aldık. İlk reform alanımız risklere karşı güçlü kamu maliyesini oluşturmak olacaktır.

Mali disiplin en temel önceliğimizdir. Yeni dönem temelde yatırım, istihdam, üretim ve ihracat üzerinde şekillenecek. İlk olarak döner sermayeleri gözden geçiriyor, verimli olmayanları kapatıyor diğerlerini meclis denetime alıyoruz. Özel hesap uygulamalarını acil olanlarla sınırlandırıp, bu kriterleri karşılamayanları kademeli olarak kaldırıyoruz.

Kamuda taşıt alınması, kiralanması gibi harcama alanlarına sınırlama getiriyoruz. Sosyal yardımların ihtiyaç duyan kişilere ulaşması için adımlar atıyoruz. Vergilerin nereye harcandığını yakından takip edilmesini temenni ediyoruz.

ESNAFA MÜJDE

 

Esnaf kardeşlerime buradan müjde vermek istiyorum. Dar gelirli küçük esnafımıza yönelik bir vergi mualifiyeti de yer alıyor. Basit usulde vergilendirilen, kuaför, çay ocağı, tamirci, terzi gibi 850 bin esnafımızı gelir vergisinden muaf tutuyoruz.

‘DİJİTAL VERGİ DAİRESİ UYGULAMASINI BAŞLATIYORUZ’

İsrafa kesinlikle tahammülümüz olmadığı için kamu idarelerinde tasarruf anlayışını yaygınlaştıracak önemli düzenlemeleri hayata geçiriyoruz. 7 gün 24 saat çalışacak Türkiye dijital vergi dairesi uygulamasını başlatıyoruz.

Kamuya süresinde ödenmeyen borçların tek bir idare tarafından tahsil edilmesini sağlayarak sorunlara çözüm getiriyoruz. Mükelleflerimizin uzun süreye yayılan denetimlerden kaynaklanan sıkıntılarını da çözüyoruz.

Sektörel kamu alımları kanununu çıkarmak için hazırlıklara başlıyoruz. Kamu ihalelerine katılacak firmaların liyakat ve yetkinliklerini inceleyip kamuoyuyla paylaşıyoruz.

KAMU İHALELERİNDE YENİ DÖNEM

Kamu alım ihalelerinde yeni ve dijital bir sisteme geçiyoruz. Kamunun ithal ürün kullanımını azaltmak için Sanayileşme İcra Komitemizin çatısı altında merkezi izleme sistemi kuruyoruz. Vergi Usul Kanunu’nu kayıt dışılığı azaltacak ve vergiye uyumu teşvik edecek şekilde güncelliyoruz.

Elektronik defter ve elektronik belge kullanımı uygulamasını kademeli olarak yaygınlaştırarak, vergi kayıp ve kaçağını azaltıyoruz.

Uluslararası yatırımcıların vergi hususunda karşılaştıkları sorunları da reform kapsamına aldık. Kamu alım ihalelerinde yeni ve dijital bir sisteme geçiyoruz. Vergi denetiminde standart, öngörülebilir ve haksız rekabeti önleyen modellere geçiyoruz.

DİJİTAL PARA İÇİN ALTYAPI ÇALIŞMASI

Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları atıyoruz. Uluslararası standartlarda bir katılım finans tahkim mekanizması kuruyoruz.

Reel sektör şirketlerimizin tahvil ihraçlarını özendirmek için Tahvil Garanti Fonu kuruyoruz. Finansal sektörün sigortacılık ayağını da ihmal etmeyerek, bireysel emeklilik sisteminin derinleşmesine ve gelişmesine katkı sağlıyoruz. Finans sektörünün kurumsal altyapısını geliştirmek için de bir dizi adım atıyoruz. Bu maksatla ülkemizin tüm kredi ve risk verilerinin toplandığı Risk Merkezini yeniden yapılandırıyoruz.

18 YAŞ ALTI DA BES’E GİREBİLECEK

Bireysel emeklilik sistemini çok daha geniş kesimlere yaygınlaştırıyoruz. Nüfusumuzun yüzde 25’ini oluşturan 18 yaş altındaki çocuklarımızın sisteme girebilmesinin önündeki engelleri kaldırıyoruz. Sandık, vakıf ve dernek gibi kuruluşlardaki emeklilik birikimlerinin, 2023 sonuna kadar bireysel emeklilik sistemine aktarımına imkan veriyoruz.

SAĞLIK ENDÜSTRİSİ BAŞKANLIĞI

Yenilikçi ve güçlü bir sağlık endüstrisinin geliştirilmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığına bağlı Sağlık Endüstrileri Başkanlığı kuruyoruz. Doğalgaz piyasasını yeniden yapılandırarak, bu alanı rekabetçi bir temelde geliştiriyoruz. Sanayimizde kapasite artışı sağlayacak ve rekabet gücümüzü bir üst basamağa taşıyacak adımlar atıyoruz.

Özellikle Kredi Garanti Fonu teminatıyla 5. ve 6. bölgelerde yapılacak imalata dayalı ithal ikamesini sağlayan ve ihracatı önceleyen yatırımlara uzun vadeli cazip kredi destekleri veriyoruz. Enerji verimliliği desteklerinin kapsamını genişletiyoruz.

Elektrik enerjisi depolama tesislerinin kurulmasına yönelik yasal altyapıyı tamamlıyoruz. Enerjide dışa bağımlılığı azaltan politikaları etkin şekilde uygulamayı sürdüreceğiz. Enerji verimliliği desteklerinin kapsamını genişletiyoruz. İhraç ürünlerimizin daha hızlı ve daha düşük maliyetle pazarlara erişimi için yurt dışında lojistik merkezleri kuruyoruz.

Geleceğin mesleklerinde yeni iş imkanları oluşturmak için İŞKUR desteklerinde revizyona gidiyoruz. Mesleki eğitim merkezlerini gençler için cazip kılmak amacıyla çocuklarımızın kalfalık döneminde aldıkları ücretleri yükseltiyoruz.

İLAVE İSTİHDAMA FİNANSMAN DESTEĞİ

Salgının istihdam piyasalarında oluşturduğu tahribatı gidermek için ilave İstihdama Finansman Desteği adıyla yeni destek modeli getiriyoruz. Firmalar, istihdama kattıkları her bir ilave kişi için Kredi Garanti Fonu kefaletiyle 24 ay vadeli, ilk 6 ayı ödemesiz 100 bin liralık kredi kullanabilecektir.

DİJİTAL PAZAR YERİ

Dijital pazar yeri platformlarında ürünlerini satışa sunan firmaların haklarını koruyacak düzenlemelere gidiyoruz. 3 ayda bir reform takip programı uygulanacak. Yurt dışına veri aktarılmasına yönelik AB düzenlemeleriyle uyumlu olarak Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nda değişiklikler yapıyoruz. Tüketicinin korunması, kayıtlılığın artması ve piyasada haksız rekabetin etkin bir biçimde önlenmesi amacıyla bağımsız bir Piyasa Gözetim ve Denetim Kurumu kuruyoruz.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!