Yeni koronavirüs tedbirleri mi geliyor? Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yeniden kapanma açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsünden Açıklama! Yeni Koronavirüs Tedbirleri Mi Geliyor?

Cumhurbaskanligi Sozcusunden Aciklama

Covid-19 salgınında vaka sayılarının yükselişe geçtiği bu dönemde vatandaşlar tekrar kapanma olup olmayacağını araştırılıyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından yeninden kapanma ile ilgili açıklama geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Kademeli normalleşme dediğimiz süreç, eğer komple gevşemeye ve tedbirleri önemsememeye dönüşürse, vaka sayıları ve ölüm sayıları artarsa tekrar kapanmak zorunda kalırız.

Yeniden kapanma ihtimali hep var. Mutasyon ihtimali de var, vaka sayısının artma ihtimali de var, yeni bir dalga ihtimali de. Bu kararı almak da çok kolay değil.

Vatandaş, esnaf, lokantacılar çok daraldı. Tedbirlerimizi alıyoruz. Aşımızı oluyoruz, mesafeye dikkat ediyoruz. Bir yandan da hayat devam ediyor.

Bu dengeyi korumak zorundayız. Bu dengeyi ihmal edersek, vaka sayıları 40-50 binlere yükseldiğinde vatandaşımız bize gelip, “Biz hasta olmak istemiyoruz” diyecekler. Kapatın diyecekler.

Devletin aldığı tedbirler vatandaş uyduğu zaman anlamlıdır. O yüzden sürekli uyarı yapıyoruz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu yüzden sürekli vatandaşlarımızı uyarıyor.

Yüksek Riskli İller

Yüksek riskli illerde kafeler ve restoranlar kapalıyken düşük, orta ve riskli illerde açık. Hafta sonu kısıtlaması da düşük (mavi) ve orta (sarı) risklerde kaldırılmış durumda.

Yüksek (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) illerde hafta sonu kısıtlaması bir müddet daha pazar günü devam ediyor ve Akşam sokağa çıkma kısıtlaması ise sürüyor.

Halı saha ve havuz gibi yerler düşük riskli illerde (mavi) sabah 09:00 ile akşam 19:00 arasında faaliyetini sürdürmekte.

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük (mavi) ve orta (sarı) riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek (turuncu) ve çok riskli (kırmızı) bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabiliyor.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER