10 Ağustos Kabine Toplantısından sonra okullar ne zaman açılacak sorusu gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Toplantı’nın ardından okulların son durumuna ilişkin açıklamada bulunmadı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okullar ne zaman açılacak sorusuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Peki; Cumhurbaşkanı’nın okullar ne zaman açılacak son dakika bir açıklamada bulundu mu? Kabine toplantısı okullar ne zaman açılacak, açıklandı mı? Bakalım.

Okullar Ne Zaman Açılacak, Ne Zaman Bitecek ve Kapanacak, Üniversiteler Açılacak mı?

Cumhurbaşkanı Okullar Ne Zaman Açılacak Son Dakika

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeye göre, okulların açılışı için 31 Ağustos 2020 tarihi belirlendi. Okulların bitiş ve kapanış tarihi ise 18 Haziran olarak belirlendi.

Dönem ara tatili 16-20 Kasım, yarıyıl tatili 25 Ocak-5 Şubat 2021‘de, ikinci dönem ara tatili 12-16 Nisan 2021 olarak belirlendi.

Okullar Açılırsa 4 Senaryo Mevcut

Birisi tamamen açık. Allah esirgesin diğeri kapalı.

Birinci senaryo; okullar açılıyor. Bizim için bir senaryo bu. Kısıtlamasız. Okulların temizliğine, öğretmenlerine ve malzemeleri tam mı?

İkinci; Okulun tamamen kapalı olması. Okullar kapalı olursa eğitim nasıl sürecek. Sadece online çalışmaktan söz etmiyoruz. Esaslı bir senaryo ve ciddi bir alt yapı gerektiriyor.

Basına şöyle yansıyor. “Okullarda şöyle olacak.” Hayır böyle olmayacak. Biz her şeye hazırız. Bize güvenin emin olun demek için söylüyoruz.

Senaryo 3; Bizim belirli günlerde okulları açıp, mesela pazartesi salı günü okulları açtık. 1 sınıfın yarısı okula geldi. Çarşamba günü okulu temizledik perşembe cuma sınıfın diğer yarısı geldi. Cumartesi de sınav grupları ayrıca geldiler. Pazar günü okulu temizledik. pazartesi günü devir daim tekrar başladı. Seyreltilmiş eğitim modeli uygulayabiliriz.

Senaryo 4; Riskli olan 5 ilden söz ediliyor. Bu 5 ille hiçbir vaka olmayan illerin durumunu eşit koşullarda ele alamayız. Bu da 4. senaryo. Ola ki 3-5 ilde problem var. Türkiye’nin geri kalanında yok. O zaman o illere özel uygulama yapılır.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER