Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Habertürk canlı yayınında önemli açıklamalarda bulunuyor.

Rusya ve Ukrayna’dan çıkarılması beklenen tahıllar için de konuşan Kalın, “Gemilerin sevkiyata başlaması 3-4 haftalık bir süreç. Bu sevkiyat Türkiye üzerinden yapılacağı için Türkiye stratejik konum elde edecek. Gemiler Boğaz’dan geçecek.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Duyurdu! Hepsi Boğazdan Geçecek

İbrahim Kalın önemli bilgiler verdi. Kalın, “Herkes bu sevkiyatın bir an önce başlamasını istiyor. Rusya ve Ukrayna’nın elinde 40 milyon ton tahıl olduğu söyleniyor. Bu dünyada yüzde 30-35’lik rakama tekabül ediyor.

O koridorun belirlenmesi, gemilerin sevkiyata başlaması 3-4 haftalık bir süreç. Bu sevkiyat Türkiye üzerinden yapılacağı için Türkiye stratejik konum elde edecek. O gemiler Boğaz’dan geçecek.” ifadelerini kullandı.

TAHIL KORİDORUNDA SON DURUM NE?

Ülkemizin çıkarını düşünmek zorundayız. Biz bunu batılılara da söyledik. Bizim Rusya ekonomisine yaptırım uygulamamız Türkiye ekonomisine zarar verir. Gıda mevzusunda Türkiye kilit bir konuma geldi. Avrupalı dostlarımız arayıp soruyor. Sevkiyat başlayacak mı diye soruyorlar. Bir gemi Rusya’nın işgalinde olan limandan çıktı.

Birkaç gün içinde Zonguldak’a ulaşması bekleniyor. Rusya ve Ukrayna ile müzakerelerimiz sürüyor. İstanbul’da bir koordinasyon merkezi kurulacak. Herkes bu sevkiyatın bir an önce başlamasını istiyor.

Rusya ve Ukrayna’nın elinde 40 milyon ton tahıl olduğu söyleniyor. Bu dünyada yüzde 30-35’lik rakama tekabül ediyor. O koridorun belirlenmesi, gemilerin sevkiyata başlaması 3-4 haftalık bir süreç.

Bu sevkiyat Türkiye üzerinden yapılacağı için Türkiye stratejik konum elde edecek. O gemiler Boğaz’dan geçecek. Biz nasıl Ukrayna ve Rusya tarafları arasında ilk kapsamlı masayı İstanbul’da kurduysak, tahıl sevkiyatı konusunda da ilk defa iki ülkeyi bir araya getireceğiz.

Biz Rusya’nın işgalini söylüyoruz, açık ve net. Savaş uzadıkça maliyetler çok daha artacak. İki tarafı bir araya getirmek için gayret sarf eden başka bir ülke de yok açıkçası.

‘SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİ FARKLI OLACAK’

Kesinlikle önümüzdeki yıllarda bizi çok meşgul edecek bir döneme giriyoruz. Çok yönlü, batıda etkileri olan bir dönem olacak.

Savaş bitebilir ama etkileri farklı bir şekilde devam edecek. Muhtemel sonuçları açısından kesinlikle önümüzdeki 10 yıllarda bizi çok meşgul edecek bir döneme giriyoruz. Türkiye denge politikasına devam edecek.”


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER