Koronavirüs salgını dünyada can almaya devam ediyor. Şu an için ise herhangi bir aşısı yada tedavisi bulunmuş değil fakat bilim adamları ellerinden geldiğince aşı bulmaya çalışıyorlar. Diğer yandan ise ABD’de bilim insanları, kanlarında D vitamini seviyesi normal olan koronavirüs hastalarında ölüm oranları çok daha düşük kalmaktadır.

D Vitamini Koronavirüsün Ölüm Riskini Azaltıyor!

D Vitamini Koronavirüsün Ölüm Riskini Azaltıyor

PLOS ONE dergisinde araştırmaya göre kanlarında D vitamini seviyesi normal olan koronavirüs hastalarında ciddi vaka ve ölüm sayısı daha düşük kalmaktadır. Araştırmada kanlarında D vitamini çok düşük ise vaka ve ölüm oranları çok daha yüksek kalmaktadır.

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi bilim adamları, hastanede bulunan 235 hastadan kan örnekleri aldı. O insanların D vitamin seviyesini ölçtü.

Araştırmada yeterli D vitamini düzeyine sahip 40 yaş üzeri hastaların enfeksiyondan ölme olasılığının, D vitamini eksikliği olanlara göre % 51,5 daha az olduğunu belirledi. Ayrıca C-reaktif protein seviyesinin daha düşük, lenfosit seviyesinin ise daha yüksek olduğunu saptadı.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!