Bu yeni teknoloji, herhangi bir güç kaybı olmadan daha uzun mesafelerde kablosuz şarj imkanı sağlayabilir.

Kablosuz şarj teorisi harika bir fikirdir. Herhangi bir kabloyla uğraşmak zorunda kalmadan, cihazınızı yalnızca şarj istasyonu yastığının üzerine yerleştirebilir ve şarj edebilirsiniz. Ancak ilk etapta, şarj etmekteki ana güçlüğü hala çözemiyor, cihazınızı tek bir yerde bırakma şartı var.

Fakat şimdi ise bilim adamları, ‘Kuantum Mekaniği Prensiplerini’ kullanarak bu sorunun cevabını bulmuş olabilirler.

Günümüzde kablosuz veya endüktif şarj, çok kısa mesafelerde enerji iletmek için bir elektromanyetik alan kullanmaktadır. Bu nedenle telefonunuzun ya da kablosuz olarak şarj etmekte olduğunuz herhangi bir cihazın, aslında şarj olması için kablosuz istasyon yakınında, manyetik alan kapsamında kalması gerekmektedir.

Daha-İyi-Kablosuz-Şarjın-Anahtarı-'Kuantum-Mekaniği'nde-1

Daha İyi Güç Akışı  Kuantum Mekaniği Prensipleri’nde

Shanhui Fan ve Stanford Üniversitesi ekibi ‘Nature’ dergisinde kablosuz şarj sistemini ayrıntılarıyla anlatan bir makale yayınladı. Makalede, şarj cihazınızın ve aletinin birbirinden ayrı mesafede bile çalışabilen bir kablosuz şarj sisteminden ayrıntılarıyla bahsedildi. Ayrıca, güç transferini kesintiye uğratmadan şarj edilirken cihazınızın etrafında hareket edebilirsiniz.

Kendiliğinden ayarlanan güç akışı ile bir cihazı şarj etmek için, eş zamanlı simetri (parity-time symmetry) denilen, bir kuantum mekaniği prensibi kullanılarak mümkün olacaktır. Yeni teknolojiyle bağlı bir amplifikatör, verici ve alıcı arasındaki güç akışını otomatik olarak kontrol eder. Bir cihaz, şarj cihazından uzaklaştıkça  güç seviyeleri,  düzgün ve kesintisiz bir akım akışı sağlamak için otomatik olarak ayarlanır.

Ne yazık ki bu yeni teknolojinin tüketiciler için geçerli olmadan önce daha yol kat etmesi gerekiyor. Araştırma ekibinin deneyleri yalnızca bir LED ampulünün güçlendirilmesini içeriyordu; Gerçek bir telefon veya benzeri bir aygıtı şarj etmek içi ise biraz çalışma yapılması gerekiyor.

Ancak bu tabi ki de mükemmel bir adımdır. Sonunda bu teknoloji daha geniş mesafelerde çalışmak için ince ayar yapmış olabilir. New Scientist ekibi başarıyı yakalarsa, sonunda bu teknolojiyi Dünya’nın atmosferinin üstündeki güneş panellerinde kullanmayı ve güneş enerjisi üretiminin miktarını ve verimliliğini artırmayı umuyorlar.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir