Dark Web ve Deep Web: İnternetin Karanlık Yüzü

Ana Sayfa Haber İnternet Dark Web ve Deep Web: İnternetin Karanlık Yüzü
  Evet, son zamanlarda medyada ‘Derin Web’ ve ‘Karanlık Web’ terimlerini sıklıkla duymaktasınız ve ünlü “AlphaBay Market”’teki  son baskın, konuya olan ilginizi de muhtemelen arttırmıştır. Dark Web ve Deep Web nedir, arasındaki farklar nelerdir, bu iki internetin karanlık yüzü olan sistemin doğru bilinen yanlışları nelerdir, sizlere onlardan bahsetmeye çalışacağız.

AlphaBay Market Nedir ?

Konu içerisinde geçtiği için sizlere kısaca AlphaBay Marketi anlatalım istedik. AlphaBay tıpkı eBay ve Amazon gibi büyük bir e-ticaret sitesidir. Ancak bu siteye ulaşmak için Tor browseri indirip, o şekilde girmeniz gerekiyor. Aksi halde siteye ulaşım bulunmamaktadır. Sitede para birimi olarak, hepinizinde tahmin edeceği gibi Bitcoin kullanılıyor. Her neyse şimdi biz konumuza dönelim.

Bununla birlikte, medyanın büyük çoğunluğu, internetin bu derin, karanlık kısımlarına erişmek için anonimleştirme yazılımı kullanması gereken insanların gündelik gerçekleri üzerinde duruyor ve yalnızca ‘Deep Web’in sözde’ kötü niyetli yönlerinin bazılarına odaklanıyor. Bugün, Derin Web’in gerçekte ne olduğuna ve Derin Web’den bahsedildiğinde çoğu insanın bilmediği şekilde “Karanlık Web” den farklılığına bir göz atacağız. Bununla birlikte, buna başlamadan önce, PC’lerimizde, akıllı telefonlarımızda ve tabletlerimizde her gün eriştiğimiz bölüm de dahil olmak üzere World Wide Web’in (www) çeşitli bölümlerine bir göz atalım.

Dark Web ve Deep Web

Bildiğimiz ve aynı zamanda sevdiğimiz web, Google ve Bing gibi popüler arama motorları, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağları, Amazon ve eBay gibi e-ticaret portalları, Wikipedia ve Quora gibi bilgilendirici siteler dahil olmak üzere en sevdiğiniz sanal öğeleri içerir. Aslında, çıkarlarınız nerede olursa olsun, fantezilerinizi gıdıklayacak bir şeyler bulabilirsiniz.

Bu sitelerin çoğuna standart web tarayıcınız üzerinden ulaşılabilirsiniz ancak sörf alışkanlıklarınız ne kadar verimli olursa olsun ve bu konuda ne kadar istekli olursanız olun, büyük olasılıkla hiç var olan geniş bilgi denizinde yeterince ıslanamamışsınızdır.  İnternette özellikle çok daha fazla bilgi günlük olarak yayınlandığından, web’de bunu takip etmek neredeyse imkansız. Bağlı bir cihaza erişimi olan herkesin herhangi bir ön koşul olmadan ziyaret edebileceği bu web sitelerinin “Yüzey Webi” oluşturduğu söyleniyor. Bununla birlikte, net üzerinde yayınlanan tüm bilgilerin aslında birisi/birileri tarafından erişilebilir olması amaçlanmamıştır.

Gizli Web

World Wide Web, kamuya açılan tüm sitelerin yanında e-posta servis sağlayıcınızın, bankanızın, sigorta şirketinizin, hastanenizin ve diğer birçok özel ve gizli bilginin bulunduğu kuruluşların web sitelerini içerir. Ancak açık olan bu veriler, kimseyle paylaşılamaz. Netflix gibi akış hizmetleri ve içeriği bir ödeme duvarının arkasında bulunan ve yalnızca ödeme yapan aboneler tarafından erişilebilen Wall Street Journal gibi haber yayınları için de benzer bir durum söz konusudur.

Elbette, standart web tarayıcıları aracılığıyla kendi web sitelerinizi ziyaret edebilirsiniz, ancak daha da ileriye gidebilmek için sizi iç mekan kutularına erişme hakkına sahip bir kişi olarak tanımlayan geçerli bir hesabınızın olması gerekecektir ( o siteler ve ağlarda devam edebilmeniz için). Yalnızca, sizinle ilgili web sayfalarına erişebilmeniz için Google, Yahoo ve Microsoft korkunç bir şekilde buna müsaade etmeyebilir.

Dolayısıyla yazının bu bölümüne kadar, kamuoyunun yalnızca milyarlarca web sitelerinin ve World Wide Web’de mevcut 60 trilyon web sayfasının küçük bir bölümüne erişmesine izin verildiğini fark ettiniz. Aslında, Google ve Bing’in arama botlarının web üzerindeki 3.000 sayfadan yalnızca %1’i indeksleyebileceği söyleniyor ve World Wide Web’in büyük çoğunluğunu kendi menzilinden çıkartıyor ve genel olarak kamuoyundan gizleniyor. Sıklıkla ‘Derin Web’ olarak adlandırılan bu “şey”, internetin bu kesimidir ve genel halk arasında konuyla ilgili karışıklık nedeniyle yanlış bilgilendirme kampanyasının bir parçası olmuştur.

Derin Web’in en büyük parçası, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, NASA, USPTO ve SEC gibi çok sayıda bilginin bulunduğu ABD Resmi kurumlarla istatistik ve veri tabanlarından oluşur. Dahili örgüt ağları olan ve yalnızca yöneticilere sistem tarafından kabul edilen insanlar tarafından erişilebilen, ‘intranet’ üzerinde bulunan milyonlarca sayfa bulunmaktadır.

Açıkça belirtmek gerekirse, Derin Web, iyi bir sebep dolayısıyla gizlidir ve konuyla ilgili birçok sansasyonalist raporun yıllar içinde söylediklerinin aksine, yasadışı faaliyetle ilgisi yoktur. Aslında, özel şeyleri halka arzdan gizlemek için var olan teknoloji de mevcut, aksi takdirde büyükanne ve babamızın onlarca yıl önce yapmış olduğu gibi tüm kişisel belgelerinizi kağıt dosyalarımda saklamamız gerekecekti.

Karanlık Web Vs. Derin Web: Doğru Bilinen Yanlışlar!

Maalesef, medyanın bazı bölümleri, Derin Web’in aslında ne anlama geldiği konusunda kafası karışık görünüyor. İnternetin karanlık bir köşesinde devam ettiği iddia edilen yasadışı faaliyetlerle ilgili tüm sohbetlerin ardından, bazı blog yazarları ve yorumcular son birkaç yıldır Dark Web ve Deep Web kelimelerini birbirinin yerine kullanmaya başladılar. İkiside birbirine karıştırılmaya başlandı.

Öncelikle, bunu bir kenara bırakalım – Derin Web, internetin% 99’undan fazladır ve Karanlık Web ile eş anlamlı değildir. Ve Derin Web’i ziyaret eden kişilerin kurtuluşun ötesinde dejenere olduğuna inanmamızı isteyen bazı kafa karıştırıcı blog yazarlarının iddialarının aksine gerçek şu ki hepimiz bazı aşamalarda ya da başka bir yerde Derin Web’i her halükarda ziyaret etmiş bulunuyoruz.

Bunun nedeni, e-postanızı her kontrol edişinizde, Netflix’i izlediğinizde, Amazon’daki en son satın alımınız için ödeme yaptığınızda veya yalnızca işleriniz için olan özel web sayfalarına erişmenizi gerektiren bir şeyi yaptığınızda Derin Web’de olduğunuz içindir. . Gerçekten çok basit. World Wide Web’in yüzeyinde toplu olarak erişilemeyen her şey Derin Web’dir, bilerek ya da bilmeden, hepimiz aslında oradayız. Ve sık sık bunu da yapmaktayız.

Peki, karışıklık nerede? Derin Web gerçekten o kadar masum ise, neden ana akım medya organları gizli internetin ne kadar tehlikeli bir yer olduğunu yazıyor? Uyuşturucu ve işe alım görevlileri, insan kaçakçılığı ve çocuk taciziyle ilgili öfkelendiğinizde muhtemelen sahte haberler de arka arkaya sıralanacaktır. Cevap oldukça basit, ama yine de hikayede oldukça karmaşık ve sıralı olaylar mevcut.

Öncelikle, yasadışı olan şeylerin hepsi gizli olaylar arkasında gerçekten oluyor, ancak daha önce belirtildiği gibi, medya internetin karanlık gölgesinde devam eden tüm gölgeli şeyler hakkında haberler sunarken, çoğunlukla yalnızca bunlar Derin Web’in küçük bir bölümünü oluşturan ve yalnızca bu amaçla özel olarak yapılandırılmış özel yazılımlar aracılığıyla erişilebilen “Yerleşim Ağları” olarak bilinen “Karanlık Web” olarak yapmaktadır.

Gerçekte Karanlık Web yalnızca Derin Web’in bir alt kümesi olmasına rağmen, Derin Web ve Deep Web arasındaki karışıklık bir ölçüde anlaşılabilir. Elbette, arama indekslenemez, ancak Dark Web denilen karanlık ağların aksine, Derin Web’in büyük bölümleri, erişim için özel bir sansüre karşı duran yazılıma ihtiyaç duymazlar. Öte yandan Karanlık Web’e yalnızca Tor gibi en tanınmış ve en yaygın kullanılan çeşitli anonimleştirme platformları aracılığıyla erişilebilir. I2P ve Freenet gibi diğer platformlar da genellikle Karanlık Web’in parçaları olarak ifade edilir.

Hukuki Durum ve Tartışmalar

Artık “Yüzey Web” ya da bilinen adı ile “ Surface Web”, Dark Web ve Deep Web arasındaki temel farklılıkları inceledik ve artık Dark Web adının neden sık sık kötü bir izlenim bıraktığını bazı nedenlerine değinerek hızlıca göz atmaya başlayalım.  Sansüre karşı dayanıklı platformların arkasında ki Karanlık Web, sivil toplumda yasadışı ve kabul edilemez olan gelişmekte olan bir ticareti temsil ediyor. Araştırmacılar Daniel Moore ve Thomas Rid, Cryptopolitik ve Darknet adlı kitaplarında Dark Web’in yaklaşık% 57’sinde yasadışı içerik bulunduğunu iddia ettiler. Kaçakçılıktan otomatik saldırı silahlarına, rahatsız edici görüntüler,  işe alınan seri katillere ve hatta çocuk istismarına kadar Karanlık Web’deki birçok gelişen pazarda listelenen her şeyi ama her şeyi bulabilirsiniz.

Yine de, karanlık ağların büyük bir kısmı çoğunlukla yasal veya etik sınırlar içinde kalmayı başarıyor ve kesinlikle kontrol edilmesi gereken bir durum.  İlginizi çekiyorsa, bakmanız gereken ilk yer elbette Tor platformudur. Tor, Dark Web’deki web sitelerinin büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapıyor, bu nedenle anlaşılmaz bir şekilde, yaygaranın ne hakkında olduğunu kendiniz görmek istiyorsanız başlamak için en iyi yer. Önceki makalelerimizden birinde Dark Web’e nasıl erişileceğine ilişkin ayrıntılı bir bilgi bulabilir, bu nedenle daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız bunu kesinlikle kontrol etmeniz gerekir.

Tor’un yasallığı konusunda endişeleriniz varsa ve yazılımı kullanmanız konusunda sorun yaşayıp yaşamayacağınızı merak ediyorsanız, Karanlık Web’i sörf edebilirsiniz, ancak oradaki yasadışı faaliyetlerden uzak durduğunuz sürece yasal bir sıkıntıya girmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Ancak yine de, bu uyarı normal web’de eşit derecede uygulanabilir, bu nedenle bu durumda gerçekten de farklı bir durumda değilsiniz.

Gizli Internet İle İlgili Argümanlar

Sözde Karanlık Web’in bölümlerinde bulunan rahatsız edici materyallerin birçoğunda bile gerçek şu ki, isimsiz iletişim ağları, birçok kişinin, gazetecilerin, araştırmacıların ve önemli figürlerin kimlikleri olmadan, hayatlarını ve geçim kaynaklarını ciddi tehlike altına alabilen farklı mecralar mevcuttur.  Aslında Tor, sanal dünyadaki en gizli anonimleştirme platformudur ve çeşitli insan hakları örgütleri tarafından baskıcı rejimlere karşı savaşan eylemciler ve muhalifler için bir kalkan olarak önerilmiştir. Koruyucular  “Sans Frontières” ya da bilinen adı ile Sınırsız Gazeteciler Platformu ayrıca, Tor üyelerini önemli bir hayatta kalma kiti” olarak nitelendirirken, siber güvenlik araştırmacılarının da Tor’u güvenlik duvarlarını test etmek ve DNS arızaları durumunda acil DNS arama hizmetleri sağlamak için kullandığı biliniyor.

Bununla birlikte, bu onayların tümü, bazı dünya liderlerini çevrimiçi anonimliğin önemi konusunda hâlâ ikna etmiş görünmüyor. Eski İngiliz Başbakanı David Cameron, WhatsApp ve Snapchat gibi uygulamaların kullandığı uçtan uca şifrelemenin vokal eleştirmeniydi ve hatta o zamanki ABD’de bu iş üzerinde bilir kişilerin çalışmasına bile ön ayak oldu. Başkan Barack Obama, hükümet kurumlarına ayar vermek için ABD’li teknoloji şirketlerine baskı uygulamaya çalışırken, kimin şüpheli davranışlara maruz kaldıklarını düşündükleri aktiviteler hakkında bir ipucu bırakabileceklerini söyledi. ABD polis teşkilatları, en başta birkaç yıl önce San Bernardino saldırısından sonra şifreleme yazılımı hakkında derin çekinceler dile getirdi.

Tuhaf bir şekilde, ABD’nin kolluk kuvvetleri sanal dünyada şifreleme ve anonimliğe karşı faal bir şekilde direnmesine rağmen, Tor aslında dolaylı olarak da olsa ABD hükümeti tarafından büyük oranda finanse edilmektedir. 2013 yılında yayınlanan bir rapora göre, Tor projesi, o yıl doğrudan ABD federal hükümeti tarafından finanse edilen iki kar amacı gütmeyen kuruluştan 1.8 milyon dolar kazandı. The Tor Projesine 555.000 $ bağış yapan Internetwork News, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilirken, projeye 830.000 $ bağış yapan SRI International, doğrudan ABD Savunma Bakanlığı tarafından finanse edildi.

Derin Web vs Karanlık Web: Yasal, Yasadışı ve Gri Tonları

Dark Web ve Deep Web

Yaşamın büyük bölümünde olduğu gibi, Derin Web de iyi ile kötünün birleşimidir. En karanlık köşelerinde veya Karanlık Web’de gerçekten çok hoş olmayan ve iğrenç içeriğe sahip ancak aynı şey, LiveLeak, 8chan ve diğerleri gibi sitelerin kesinlikle tiksindirici şeyler barındırdığı normal web hakkında da söylenebilir. Bununla birlikte, aklı başında bir kişi ya da toplum ve özgürlüğü seven kişiler kabul ederse, battaniye yasakları ve hükümet sansürü, özgür ve adil bir toplumda hiçbir şeye cevap olamayacaktır.

Gerçek şu ki, daha iyi ya da kötü olursa, internetin 60 trilyona dayanan web sayfasını polisin denetlemesi teknik açıdan mümkün değildir. Kolluk kuvvetinin Tor gibi anonimleştirici ağları izlemesi daha da zordur. Çin bunu çok tuhaf Büyük Güvenlik Duvarı ile denedi, ancak muhalefet aktivistlerinin karşı tedbirlerini hesaba katmadı ve Tor Projesi engellemek çok zor olan “köprüler” olarak adlandırılan gizli giriş düğümlerine sahip kılındı.

Dolayısıyla, sansürün etik veya teknolojik olarak cevabı olmadığını bir kez kabul ettiğinizde, uyuşturucu satıcılarına, silah sahiplerine, teröristlere ve sübyancılara ve de taciz eden eylemcilere, özgür konuşma platformunun olması gerekeni gasp etmekten nasıl alıkoymayı teklif edersiniz? Hepsi söylediği ve yapıldığı için, suç unsurlarının sistemi kötüye kullanabilme yeteneği, Tor’un ve diğer anonimleştirici ağların, çoğu bu tür hizmetleri gerçekten gerektiren kullanıcılarını getirdiği faydalara karşı ölçülmelidir. Sonuçta, sanal dünyada isimsizlik, siyah-beyaz bir tartışma değildir. Yaşamın çoğunda olduğu gibi, bu tartışmanın da, yeterli gri tonları vardır; Bazıları sadece diğerlerinden daha koyu renkte olur.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir