Son dakika deprem ile ilgili olarak yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bildiğiniz üzere İstanbul ve Tekirdağ’da ciddi oranda hissedilen depremler sonrası uzmanlar, bölgede yeni depremlerin yaşanacağına işaret etti.

Diğer yandan ise merkez üssünün yanında çevre şehirlerde hissedilen depremlerin ardından özellikle sosyal medyada deprem mi oldu, nerede deprem oldu? gibi sorular merak edilmeye başlandı.

Marmara Denizi’nde Depremin Ayrıntıları

Son dakika deprem

Marmara Denizi’nde 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu arada Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinin 18,87 kilometre açığındaki sarsıntı, İstanbul ve çevre illerde de hissedildi.

Diğer yandan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığını resmi internet sitesinde, saat 16.38’de Marmara Denizi’nde 4,2 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Dahası Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 4.3 olarak açıkladı.

Kandilli Rasathanesi 24 Eylül deprem listesine göre, gün içerisinde Aydın, Denizli, Muğla, Manisa, Malatya ve Niğde’de ufak çaplı depremler yaşandı.

Marmaraereğlisi depremi ile ilgili olarak Prof. Dr. Naci Görür, “Arkadaşlar Marmara’da olan 4,3’lük depremi görüyorsunuz. Min. 7.2 büyüklükte deprem beklediğimiz fayın üzerinde. Yeri endişe verici. Bu deprem fayda az da olsa stres değişimine ve mekanik vibrasyona neden olmuş olabilir. Bu da sözkonusu fayın tetiklenmesine katkıda bulunabilir.” açıklamasını yaptı.

UZMANLARIN MARMARA DEPREMİ ÖNGÖRÜLERİ

Prof. Dr. Süleyman Pampal

“Bizim depremlerimizin büyük çoğunluğu çok sığ depremlerdir. O bakımdan sürpriz değil. Büyüklüğü yakın zamanda bu bölgede yine bu büyüklüklere yakın bir deprem olmuştu. Tekirdağ’a yakın bir bölge olduysa bizi o kadar da korkutmaz.” açıklamasını yaptı.

” Prof. Dr. Okan Tüysüz:

“Geçtiğimiz aylarda da benzer bölgede 5.4’lük deprem olmuştu. Bu önemli bir deprem. Bir süre bekleyip gözlemlememiz gerekiyor acaba daha sonrası gelir mi gelmez mi diye. Bir depremin şu dönemde olacak demek mümkün değil fakat bir takım olasıklıklardan bahsedebiliriz. 1999’dan sonra yüzde 65 olarak 30 yıl içinde olma olasılığı vardı. Şimdi 10 yıl içinde olma olasılığı var. Kuzey Amadolu fayının Marmara Denizi içinde çok kolları var. Bu 4 büyüklüğündeki deprem ana kolun biraz güneyinde. Bizim korktuğumuz kol üzerinde değil…” açıklamasını yaptı.

Son depremler listesini Kandilli Rasathanesi ve AFAD üzerinden anlık olarak takip edebilirsiniz. Hemen alttaki linkte resmi sayfası üzerinden depremin merkez üssü, şiddeti ve saati gibi bilgileri alabilirsiniz.

DEPREMLER LİSTESİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!