Düzce’deki depremin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum kente gelerek incemelerde bulundu.

Bakan Kurum, burada yaptığı açıklamada depremde az hasar olduğunu ifade ederek “Bunun sebebi buradaki bina stokunun yüzde 75’inin deprem yönetmeliğine uygun şekilde yapılmış olmasıdır” dedi.

Düzce Depremi! Bakan Kurum Deprem Bölgesinden Açıkladı!

Son dakika deprem

Bakan Kurum, Türkiye’yi korkutan depremin merkez üssünde açıklamalarda bulundu.

Kurum’un konuşmasından satır başları şöyle:

4.3 şiddetinde 138 artçı deprem de meydana geldi. En büyük tesellimiz bu depremlerde hiçbir can kaybı olmayışıdır. Şu an hasar tespit çalışmaları başlatıldı.

AFAD, Kızılay burada vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderecek çalışmaları yürütüyor. Gerek çadır, gerek battaniye, gıda ihtiyaçları koordinasyon içerisinde yürütülüyor.

Bugün 321 binamızda hasar tespiti yaptık. Gölyaka’da 5 binamız, 8 bağımsız bölümümüz ağır hasarlı gözüküyor.

Cumayeri, Gümüşova ve merkezde 3 binamız hasarlı. Yurtlarımızda herhangi bir hasar söz konusu değil. Kısmi, az hasarlı kamu binaları var. Tadilatları yapılacak.

Okullarla ilgili süreci Valiliğimiz yürütüyor olacak. Vatandaşlarımızın büyük kısmı tedbir nedeniyle dışarıda. Bugün akşam itibarıyla şehrimizin yüzde 95’ine elektrik veriliyor olacak.

Birkaç içme suyu şebekesinde hasarlar var, o hasarları suyu kesmeden arkadaşlarımız bu gece tamamlayacak. Vatandaşlarımızdan isteğimiz binanın hasarlı olup olmadığının tespitine müteakip evlerine girmeleridir.

Eşya hasarlarının tespitlerine de başlandı. Hasarın durumuna göre AFAD’ımız vatandaşlarımıza yardım etmek suretiyle bu süreci yönetmiş olacak.

Hasarın az olmasının sebebi 2000’den itibaren gerek kentsel dönüşüm gerek yapı denetim sistemimizle, gerek TOKİ’mizle deprem sonrası yaptığımız konutlarla Düzce’deki deprem çok fazla yapısal hasara yol açmadı.

Bunun sebebi buradaki bina stokunun yüzde 75’inin deprem yönetmeliğine uygun şekilde yapılmış olmasıdır. 4 ilçe belediyemize 1’er milyon lira yardım sağladık. Yarın hesaplarına geçecek.

 

DEPREMLER LİSTESİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

DEPREMLER LİSTESİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER