Eşek arısı istilası ekonomiye büyük bir darbe vurabilir. Hükümetlerin bunun için ayıracağı maddi kaynak ekonomiyi derinden etkileyebilir. Ayrıca eşek arısı sokması alerjik biri için ölümcül sonuçlar doğurabilir.

İngiltere’de eşek arısı istilasından kurtulmanın ülkeye milyonlara mal olacağı öngörülmektedir. Ayrıca arı popülasyonuna da büyük bir darbe vurabilir.

Ölümcül Eşek Arısı İstilası Nedir?

İngiltere’de görülen normal eşek arısı boyutlarından daha küçük olan bu popülasyonun türüne baktığımızda koyu kahverengi gövdeye ve özgü sarı uçlu bacaklara sahip olduğu bilinmektedir. İlk olarak Güney Doğu Asya’dan gelen arılar, yanlışlıkla 2003 yılında Fransa’ya gelince Avrupa’ya kadar yayılmıştı.

Güneydoğu’dan Gelen Eşek Arıları

Uzmanlar İngiltere’ye 7,6 milyon sterline mal olabileceklerini gösteren araştırmalarda neler olabileceğine dair uyarıda bulunuyorlar. Asya eşek arısı Avrupa eşek arısı ile benzerdir ancak İngiltere’ye özgü değildir.

Bunlar, aslen Güneydoğu Asya’dan gelen devasa arılardır. Bunlar özellikle arıları avlayan büyük böceklerdir. Arı soktuğu takdirde özellikle alerjisi olan biri için ölümcüldür.

eşek arisi nedir

Araştırmalarda verilen bilgilere göre, İngiltere’de eşek arısı istilasından kurtulmanın 7.6 milyon sterline mal olabileceğini söylüyor.

eşek arisi istilasi nedir

2004 yılında Çin’den yayılan eşek arıları Fransa’ya doğru hızla gitmişlerdi. O zamandan beri Avrupa’ya hızla yayılıyorlar.

Eşek arıları türleri 2010’da İspanya, 2011’de Portekiz ve Belçika, 2012’de İtalya ve 2014’te Almanya da dahil olmak üzere diğer ülkeleri hızla işgal etmişlerdi.

Fransız bilim adamları, Avrupa’ya yayılan eşek arı işgallerinin tahmini maliyetini değerlendirdiler.

eşek arilari saldirisi

Hükümet tarafından açıklanan bilgide ”insan sağlığı için önemli bir tehdit” olarak görülebilirler.

Profesör Franck Courchamp: ”2006’da yılındaki, eşek arısı Fransa’da ilk kez gözlemlendikten sadece iki yıl sonra, eşek arısı saldırılarının maliyeti 408.000 avro olarak tahmin edildi.

Bitki Sağlığı Genel Müdürü Nicola Spence şunları söyledi: ”Asya eşek arısı tarafından tehdit edilen Avrupa gereken önlemleri hızlı ve etkin bir şekilde alması gerekmektedir. Asya eşek arısı insan sağlığı için arıdan daha büyük bir risk oluşturmasa da, bal arısı kolonilerine ve diğer faydalı böceklere verebilecekleri zararın farkındayız.”

Eşek Arılarının Avrupa’ya Maliyeti

Sonuçların yıllık maliyeti İtalya için 8 milyon sterlin, Fransa için 10,5 milyon sterlin ve İngiltere için 7,6 milyon sterlin olarak tahmin edildi.

Japonya’da 17.2 milyon, Güney Kore’de 10.5 milyon £ ABD’deye maliyeti ise 23.8 milyon £ ‘dır. Arıların Türkiye’ye kadar gelip gelmeyeceği ise bilinmiyor.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/deadly-giant-asian-hornets-can-21844860
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!