Dikkat! 2 Gün İçerisinde Gezegenimizin Yakınınından Asteroit Geçecek

Ana Sayfa Haber Dikkat! 2 Gün İçerisinde Gezegenimizin Yakınınından Asteroit Geçecek
  Nasa, 2014 Mayıs’ında Arizona’lı gök bilimciler tarafından farkedilen ‘2014 JO25’ isimli asteroidin 2 gün içerisinde çok yakınımızdan geçeceği bilgisini verdi. 

Ne kadar mı yakın? Yaklaşık 1.8 milyon kilometre uzaklıktan geçecek, uzak mı hala? O zaman şöyle diyelim; dünya ile ay arasındaki mesafeden 4.6 kat daha fazla. Dünyamıza çarpma ihtimali hiç olmamasına rağmen bu büyüklükteki bir asteroit için yakın bir geçiş olacağını söylemeliyiz.

Haftada bir kaç kere küçük asteroitler geçmekte dünyamızın çevresinden. Önceden bu büyüklükte bir asteroit geçti mi derseniz; 2004’te Toutatis isimli bir gök cismi, 1999 da bir tane ve 2027’de de bir 800 metre genişliğinde bir asteroidin yakından geçmesi bekleniyor. Bu kadar yakın ve büyük bir asteroit bile olsa çıplak gözle izleyemeyeceğiz. Ya bir teleskopa ihtiyacınız var, ya da NASA’nın sitesinden izleyebilirsiniz.

Olayın az gerçekleşen bir istisna durum olduğunu belirtmek için; son 400 yılda bu asteroidin gezegenimize en yaklaştığı ve önümüzdeki 500 yıl boyunca en yakın olacağı an 2 gün sonra. 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir