Sağlıklı ve beyaz dişleri seviyoruz. Diş insanın öz güveninin yüksek olmasındaki etkin unsurlardan biridir. Fakat dişlerimiz zamanla sararmakta ve gülüşlerimizi bile engellemektedir. Peki diş sararması nasıl geçer, dişteki sarı lekeler nasıl gider diyorsanız, hep birlikte bakalım.

Her şeyden öncede diş nasıl fırçalanır diyorsanız, diş sağlığı için ilk adımı atmış olursunuz. Sabah ve akşam olmak üzere günde en az 2 kere ve en 2 dakika sağa sola, aşağı yukarı olmak üzere fırçalamanız gerekmektedir.

1- Günde En 2 Kez Fırçalayın

dis nasil fircalanir

Diş fırçası sizin arkadaşınız gibi olsun diş fırçasını düzenli olarak kullanın. Dişinizi fırçalarken aşağı yukarı, sağa sola ve dairesel şekiller oluşturarak bütün kalan artıkları temizlesin. Sabah ve akşam olmak üzere iki kere dişlerinizi fırçalayın. Yarım yamalak fırçaladığınız da hem dişlerinize zarar verebilirsiniz hemde tartara neden olabilir.

2- Diş Fırçanızı 3 Ayda Bir Değiştirin

Dis Fircanizi 3 Ayda Bir Degistirin

Dişlerinizi günde en az 2 kere fırçalarsanız, diş fırçası belli bir süreden sonra aşınacaktır. Diş fırçasında bulunan kıllar tam olarak görevini yerine getirmeyecektir. Bu yüzden en az 3 ay bir değiştirmeniz yerinde olacaktır.

3- Beyaz Yiyecekler Yemeye Özen Gösterin

Beyaz Yiyecekler Yemeye Ozen Gosterin

Pek çok boya içeren yiyecekler diş sararmasını hızlandırır. Dişlerinizdeki renk kaybını önlemek için, dişlerinizi beyazlatacak yiyeceklerin başında, balık, yoğurt, pilav, yumurta, peynir, susam gibi yiyecekler iyi gelecektir.

4- Kahve ve Çay Tüketimini Azaltın

Kahve ve Cay Tuketimini Azaltin

Çay ve kahve tüketimini en aza indirgemeye çalışın. İçerisinde bulunan kimyasal bileşikler sayesinde dişlerinize saldırır ve sararmasını hızlandırır. İçiyorsanız bile azaltmaya bakın.

5- Sebze Yiyin

dis tasi temizligi bitkisel

Atıştırmalık olarak yediğiniz sebzeler sadece sağlığınız için değil, dişlerinizin de dostudur. Maydanoz gibi yiyecekler dişlerinizin rengi için iyidir, ayrıca plaklara karşı çok iyi gelir.

6- Sakız Çiğneyin

Sakiz Cigneyin

Sakız çiğnemek dişlerinize iyi gelecektir çünkü sakız ağızdaki asitleri nötralize ederek tükürük üretir. Ayrıca sürekli çiğneme hareketleri olduğundan ağızda kalan yemek parçacıklarını çıkartmaya yardımcı olacaktır.

7- Misvak

misvak faydalari

Misvak faydaları aslında saymakla bitmez. Efendimiz Muhammed Mustafa (SAV) de kullandığı misvak dişler için çok önemlidir. Ağzı temizler, ağızda oluşacak mikropları öldürür ve diş çürüklerini giderir. Diş taşı plak oluşumunu önler. Diş eti iltihabı tedavisinde de kullanılmaktadır. Dişlerin çok temiz ve çok parlak görünmesini sağlar. Dokuları iyileştirir ve ağız kokusunu giderir.

Dişteki sarı lekeler bu yollar ile giderilebilir. Diş sararmasının nedenleri ise sigara, kahve, çay gibi etkenler diş sararmasına neden olacaktır. Dişlerdeki lekeler için doğal çözümler ile nasıl giderilir, bilgileriniz vermeye çalıştık, umarım faydalı olur.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!