Ramazan ayında koronavirüs salgını nedeniyle uyulması gereken tedbirler, camilerde yapılacak ibadetler ve din görevlilerinin uyması gereken kurallar ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından il müftülüklerine talimatname gönderildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Ramazan Ayı ile ilgili Koronavirüs Talimatnamesi!

Diyanet Isleri Baskanligi'ndan Ramazan Ayi ile ilgili Koronavirus Talimatnamesi

Diyanet İşleri Başkanlığı; Ramazan ayında koronavirüs salgını nedeniyle uyulması gereken tedbirler, camilerde yapılacak ibadetler ve din görevlilerinin uyması gereken kurallar ile ilgili il müftülüklerine talimatname gönderdi. Diyanet İşleri Başkanı Profesör Doktor Ali Erbaş imzalı talimatnamede bu yılın ramazan ayının temasının ‘Şifa Ayı Ramazan’ olarak belirlendiği ifade edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından il müftülüklerine gönderilen talimatnamede şu ifadelere yer verildi:

“Böyle bir dönemde ramazan ayı; orucuyla, Kur’an tilavetiyle, teravihiyle, iftarıyla, sahuruyla ve fitresiyle salgın hastalıktan bunalan ruhumuza ve bedenimize şifa olmaktadır.

Bu bağlamda ramazan ayı boyunca bu ayın ruh ve beden sağlımıza olan katkılarına, bireysel ve toplumsal faydalarına dikkat çekilecek, toplumun bütün kesimlerinde bir farkındalık oluşturulmaya çalışılacaktır.”

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından il müftülüklerine gönderilen talimatnameye göre; ramazan ayında yürütülecek hizmetlerde Din Hizmetleri Uygulama Genelgesi’nin 23’üncü maddesinde belirtilen hususlara riayet edilecek.

Cami içi ve dışı aydınlatmalar kontrol edilecek, minarelerdeki kandiller ramazan ayı boyunca iftar vaktinde yakılacak, imsak vaktinde söndürülecek.

Akşam ezanlarının vaktinde okunmasına özen gösterilecek ve camilerde akşam namazı kıldırılacak.

Camilerde mukabele programları hazırlanacak, tüm cami görevlileri mutlaka mukabele okuyacak ve müftülüklerce icrası takip edilecek.”

İtikafa girmek isteyenler için müftülüklerce belirlenecek camiler itikaf için hazırlanacak.

İtikaf süresince ilgili kişiler koronavirüs salgın hastalık tedbirleri kapsamında temizlik ve cami adabıyla ilgili gerekli hassasiyetlere dikkat etmeleri konusunda bilgilendirilecek.

Başkanlık tarafından Kovid-19 ile ilgili cami ve mescitlerde alınan temizlik, maske ve mesafe kuralları başta olmak üzere bütün tedbirlere azami riayet edilecek.

Salgın hastalığın seyrine göre yerel durum ve özel şartlar dikkate alınarak manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin sosyal medya imkanları kullanılarak sürdürülmesine özen gösterilecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasına muhatap olan vatandaşların ve hastalık belirtileri taşıyanların cemaatle namaza katılmayarak ibadetlerini evlerinde eda etmeleri konusunda uyarı ve bilgilendirmelere devam edilecek.

Camiye giriş ve çıkışlarda izdihama sebebiyet verilmemesi, mesafenin korunması, hiç kimseyle temasta bulunulmaması, musafaha-tokalaşma-kucaklaşma yapılmaması, gruplar halinde toplanılmaması hususunda vatandaşlar uyarılacak.

Din görevlileri, sokağa çıkma kısıtlamalarının bulunduğu vakitlerde cami ve mescitleri ibadete açacak ve görevlerinin başında hazır bulunacak. Ramazan ayı boyunca zorunlu haller dışında cami görevlilerine yıllık izin kullandırılmayacak.

Ramazan ayında yürütülecek hizmetler, salgın hastalığın seyri dikkate alınarak İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararları doğrultusunda müftünün teklifi, mülki amirin onayıyla uygulamaya konulacak.

Salgın nedeniyle açıklanan güncel tedbirler dikkate alınarak camilerde toplu iftar yemekleri verilmeyecek.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER