Çin tarafından Doğu Türkistan’da uygulanan sokağa çıkma yasağı ile halkın açlıktan ölüme terk edilmesini protesto eden Uygurlar, İslam dünyasına seslenerek kendilerine sahip çıkılması çağrısında bulundu.

Doğu Türkistanlılar Yardım Bekliyor! Kapıları Kilitleyip Zincirle Bağladılar!

dogu turkistan yardim bekliyor

Doğu Türkistanlılara yönelik soykırıma varan politikalar uygulayan Çin, bu sefer yeni bir bahane buldu.

Koronavirüsün arttığını bahane ederek Doğu Türkistanlıları ev hapsine alıyor, Uygurların sokağa çıkarak herhangi bir ürünü tedarik etmesine izin verilmiyor ve Uygur Türklerini evlerine hapsedecek şekilde ölüme terk ediyor.

Evlerinden çıkmalarına izin verilmeyen hatta sosyal medyada yayımlanan çok sayıda videoda kameralara yansıyan görüntülerde halkın evden çıkmaması için kapılar kaynak yapılıyor.

Uygurlular, Sarıyer Tarabya’da bulunan Çin’in İstanbul Konsolosluğu önünde toplanarak Çin Halk Cumhuriyeti’nin uyguladığı bu yeni zulüm politikasını protesto etti. Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, Çin yönetiminin Uygurluları ev hapsine aldığını belirterek “Kapıları kilitledi, zincirle bağladı, mühürledi.

Bu yetmiyormuş gibi kaynak makinaları ile evlerin kapılarını kaynak yaparak giriş çıkışları engelledi. 45 gündür başta Gulca şehri olmak üzere birçok şehirde kardeşlerimiz açlıkla ölüme terk edildi.

“Doğu Türkistan’da bu soykırım yaşanırken, kardeşlerimiz karantinaya alınırken şundan şüphe ediyoruz. Acaba Çin, 1-2 ay önce ekiplerini göndererek onlara başka türlü virüs mü bulaştırdı?

Doğu Türkistanlıları hayvanlara dahi reva görülmeyen bir kobay olarak biyolojik test için acaba ölümlerini mi hazırlıyor? Bu konu çok dikkat çekici. Neden Doğu Türkistanlılar evden çıkamıyor?

Niçin hastanelere kabul edilmiyor? Niçin filiyasyon çalışmaları yine Uygurlar yapıyor? Dünya Sağlık Örgütü Çin’in virüsü bahane ederek bir milleti topyekûn katletmesine göz mü yumacak? Maalesef göz yumuyor.” diye konuştu.

Grup adına basın açıklamasını okuyan İparhan Uygur ise şunları kaydetti:

“Bıçağın kemiğe dayandığı şu süreçte tüm Müslüman liderlere şunu söylemek istiyorum. Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da Müslümanlara yaptıkları bazı kişilerin söylediği gibi Amerikan propagandası değildir.

Bizzat Çin hükümetinin alçak emelleridir. Artık ses çıkarmamanız için hiçbir sebep kalmadı. Hala neyi bekliyorsunuz? 35 milyon Doğu Türkistanlının sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER