Donald Trump, Rusya’daki Siber Saldırılar Sayesinde Mi Başkan Seçildi ?

Ana Sayfa Haber Donald Trump, Rusya’daki Siber Saldırılar Sayesinde Mi Başkan Seçildi ?
  Amerikada başkanlık seçimleri 2016 yılında gerçekleşti ancak, seçimde oyları etkileyen dış güclerin olduğu halen gündemdeki yerini koruyor. The Intercept’in yeni bir raporunda, bir Rus askeri istihbarat saldırısının seçim gününden sadece günler önce başlatıldığı ve elektronik oy verme yazılım tedarikçisi de dahil olmak üzere çoklu seviyelerde oylama sürecini hedef aldığı ve hatta pek çok yerde yetkililere oy kullandığı ortaya çıkıyor.

“Bağımsız olarak kimliği doğrulanmış” ve çok gizli olarak gönderilmiş NSA belgelerinin, Rusya’nın elindeki oylama sürecindeki saldırıları çevreleyen iç soruşturma incelemesi bulunuyor. Belgeler, Rus ordusu tarafından yetkilendirilen “seçimle ilgili yazılım ve donanım çözümleri hakkında bilgi edinmek” için siber casusluk görevlerinin icrası hakkında ayrıntılı bilgi veriyor.

Kötü insanların oy kullanması ve seçmenin vermiş olduğu oy kayıtlarının bulunduğu yazılımı yaptırmak ve korumak da dahil olmak üzere, oylama sisteminde rolü olan özel şirketleri hedef aldıkları söyleniyor. Bahsi geçen sahışlar hükümet çalışanlarınada, göz dağı vermek ve bazı saldırılar düzenlemeyi planlıyor.

Saldırganlar, kötü niyetle korunan virüslü dosyaları, bireylerle ilişkili e-posta adreslerine göndererek oylama sistemine bulaşmasını hedefliyorlar. Yetkililerin bu saldırıdan herhangi bir hasar aldığı bilinmiyor, kaç tanesinin hack saldırısını engellediği bile belli değil.

Rusya başkanı Vladimir Putin, kesinlikle böyle bir suçlamayı kabul etmediğini ve hiçbir şekilde ABD oylamasına siber yolu ile müdehale edilmediğini bildirdi.

Ancak ülkesinde bağımsız bir şekilde, saldırganların ABD’ deki oylamaya siber yolu ile etki edebileceğini ve bundan haberlerinin olmadığını söyledi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir