Drone İle Uçak Çarpışırsa Ne Olur? İşte Cevabı

Ana Sayfa Genel Drone İle Uçak Çarpışırsa Ne Olur? İşte Cevabı
  Devasa bir yolcu uçağında seyahat ederken, bulutların üzerinde yüksek hızlara ulaştığımız zaman galiba aklımıza gelebilecek son şeylerden biri “ acaba şuan bir drone ile çarpışırsak ne olur?” sorusudur. Her ne kadar yüksek irtifalarda bu riskin gerçekleşme durumu son derece az olsa da iniş ve kalkış anında drone ile çarpışma ihtimali hiç de az değildir.

Geçtiğimiz yıl içerisinde yükselmekte olan Amerikan ordusuna ait bir helikopter ile drone çarpıştı. Hem drone hem de helikopter düşük hızda ilerlediği için kimseye bir şey olmamıştı. Ancak bu durumda yüksek hızla ilerleyen bir uçak olsaydı neler olurdu?

Saatte 400 Km Hız!

Dayton Eyaleti Araştırma Enstitüsü’nün hava olayları araştırma ekibi drone ile yolcu uçağının havada çarpışmasını simüle eden bir araştırma gerçekleştirdi. Saatte 400 km hız üzerinden gerçekleştiren testin sonuçları bir hayli ürkütücü.

Testi gerçek bir uçak ile havada gerçekleştirmek tahmin edebileceğiniz gibi oldukça tehlikeli ve maliyetli bir iş. Ancak araştırmacılar laboratuvar ortamında DJI Phantom 2 model drone ile gerçek bir uçak kanadını çarpıştırmayı başardılar ve bunu kayda aldılar.

 

Ufak bir drone’un yüzlerce kilo ağırlığındaki metal bir uçak kanadı karşısında bir şansı olmayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak videodan da anlaşılacağı üzere durum öyle değil. Drone, uçağın kanadını delerek arka kısımda kalan spara bölgesine ciddi hasar veriyor.

Testi gerçekleştiren ekipte görev alan makine mühendisi Kevin Poormon , “Quadcopter parçalara ayrılırken, enerji ve kütle bir araya gelerek kanatta önemli bir hasar meydana getirdi,” diyor .

Normalde, bu araştırma uçak kanatlarının, ön camların ve motorların kuş çarpması esnasında ne gibi tepkiler vereceğini incelemek için yapılıyor. Ancak son zamanlarda drone gibi kişisel hava ekipmanlarının gök yüzünde daha fazla görünmesi ile birlikte bu test de kaçınılmaz oluyor.

Kuşların simüle edildiği testler yaklaşık 40 yıldır yapılıyor. Ancak Amerikan Ordusu Helikopteri ve drone yakınlaşması bu testlere yeni bir boyut kazandırdı. Sonuçta dronlar da kuşlar ile benzer ağırlıkta olabiliyor ancak çok daha büyük hasarlar oluşturabiliyorlar.

DJI Araştırmaya Karşı Çıkıyor!

Testte kullanılan drone’nun üreticisi olan DJI adlı şirket, araştırma ekibinin sunmuş olduğu çarpışma videosuna ve bu video ile ilgili yapılan yanıtlara cevap verdi. Verilen bu cevabın genel konusu ile testin eksikliklerine yoğunlaşmıştı.

Genel olarak DJI firması, ürettikleri dronların irtifasının bir uçağın uçuş irtifasına çıkamayacağını, aynı şekilde piyasada hiçbir dronun 400km hıza ulaşamayacağını vurguluyor. Buna ek olarak DJI, testin sonuçlarının daha kötü görünebilmesi için, tüm şartların ekstrem şekilde abartıldığını da savunuyor.

DJI yasal işlemler başkan yardımcısı açıklamasında “Bu iki farklı kategorideki hava aracının test ortamında belirtilen hızlara ulaşması ve bu hızlarda test ortamındaki gibi çarpışması neredeyse imkansızdır,” dedi.

Drone ile uçak çarpışıyor

“Kinetik enerji dönüşümünün ve dolayısıyla ortaya çıkan hasarın hızın karesiyle doğru orantılı arttığı göz önünde bulundurulduğunda, test hızınızda keyfi artış önemli ölçüde daha fazla hasara neden olmaktadır.”

Bu videoyu izlerken önemli olan nokta şu. Dronlar artık hayatımızın bir parçası ve bir çok amaçla uçaklar ile aynı gökyüzünü paylaşıyorlar. Ve uçaklar ile dronların çarpışma ihtimali önemsenmeyecek kadar az değil.

Tüm bu çalışmaların ve fikirlerin sonucu önümüzdeki süreçte dronların hava trafiğine kayıt olmaları veya belirli alanlarda uçuş yasağı getirilmesi gibi kısıtlamalar olabilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir