Covid-19 pandemisinden dolayı genel olarak tüm dünyada ve şehirlerde hali hazırda 166 farklı aşı çalışması bulunmakta. Fakat DSÖ'nün son yaptığı açıklamada bilim adamlarının aşı çalışmaları hiç bir zaman sonuç vermeyebilir. Dahası koronavirüs salgınına karşı yapılan çalışmaların sonuçsuz kalma ihtimalide bulunmaktadır. 

Asrın en büyük salgını olarak nitelendiren koronavirüs için DSÖ aşı için pekte umutlu konuşmuyor. Bilindiği üzere yüzden fazla ülke aşı geliştirmek için uğraşıyor. Bilindiği üzere normal bir aşı için bile yılları bulan çalışmalar yapılıyor. Bu virüs için ise yeryüzünde 165 farklı aşı çalışması yürütülüyor.

YetkilileraAşının en iyi ihtimalle bulunması tahmini ise 2021 yılının ortalarını gösteriyor. Pandemiye karşı en büyük sorumluluklardan birisine sahip olan Dünya Sağlık Örgütü ise pekte umutlu konuşmadı.

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Oxford başta olmak üzere başarı ile devam eden çalışmalar bulunsa da DSÖ Başkanı Dr. Tedros A. Ghebreyesus; aşının bulunmama ihtimalini belirtti.

DSÖ: Aşı İçin Pekte Umutlu Konuşmuyor!

dsö başkanı aşı bulunamayabilir

DSÖ Başkanı çalışmaların son aşamada olduğunu belirtti yalnız, bunların hiçbirinin olumlu sonuca ulaşmama ihtimalini belirtti. “Birden fazla aşı çalışması şu anda klinik testlerdeki üçüncü aşamaya geçmiş durumda. Hepimiz, enfeksiyonları önleyecek birden fazla aşıya sahip olmayı umuyoruz. Fakat sihirli bir anahtar henüz bulunmuş değil, belki de hiçbir zaman bulunmayacak.” şeklinde ifade etti.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!