Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada, sağlıklı insanların sadece korona virüs hastaları ile yakın temasta maske takmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Maskeyi Risk Altında Olanlar ve Hasta Olanlar Takmalılar!

korona virus maske takmak

Dünya Sağlık Örgütü‘nde halk sağlık uzmanı olan Dr. April Baller, dünya sağlık kuruluşunun videolarında yaptığı açıklamada: “Ateş, öksürük yada burun akıntısı gibi herhangi bir belirtiniz yoksa, maske takmanıza gerek yoktur. Maskeler yalnızca sağlık çalışanları, bakıcılar, hastanede çalışanlar veya öksürük ve ateş belirtileri olan hastalar tarafından kullanılmalıdır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden (CDC) bireylerin virüsün yayılmasını en aza indirmek amacıyla enfeksiyondan bağımsız olarak genel ortamlarda bir maske veya yüz kaplaması takmalarını isteyebilirler.

Covid-19 bulaşma riski her zaman vardır. ABD’de özellikle herkese maske takma koşulu getirmektedir. Özellikle toplu alanlarda, buluşma yerlerinde maske hayati öneme sahiptir.

Maskeler ”Yanlış Koruma Hissi” Verebilir!

coronavirüs

Dünya Sağlık Örgütü içinde halk sağlığı uzmanı artık son çalışmalardan yola çıkarak korona virüs hastalarının önemli bir kısmının semptomları ”asemptomatik” olmadığını ve sonunda semptom geliştirenlerin ”pre-semptomatik” semptomları göstermeden önce virüsü başkalarına bulaştırdığını biliyoruz. Bu yeni olan olaylar ile birlikte, Hasta Kontrol ve Önleme Merkezlerinde (CDC), sosyal mesafe korunmasının zor olduğu kamu alanlarında, ofislerde bez olacak şekilde yüz kaplamaları giyilmesini tavsiye ediyor. Baller, maskelerin insanlara ”yanlış koruma hissi” verebileceğini ve hasta bireylerin virüsü başkalarına bulaşmasını önlemek için giymeleri gerektiğini belirtti.

Hasta Kontrol ve Önleme Merkezleri geçtiğimiz aylarda sağlık çalışanlarına ve belirtileri gösteren kişilere tavsiyede bulunduktan sonra halka açık olacak olan yerlerde cerrahi olmayan yüz kaplamaları giymelerini önerdi.

Yapılan çalışmalar ve raporlar doğrultusunda insanlar tavsiyelere uyar, gereken şekilde yaşantılarına dikkat ederse ve maske takmaya özen gösterirlerse korona virüs vakalarının oranında yüzde 80 bir azalma olabileceğini gösteriyor.

Maske takması zorunlu olan  Makao, Singapur, Pekin, Japonya ve Tayvan gibi ülkelerin Covid-19 virüsü vaka artış sayısını zirvede yaşadıktan sonra vaka sayılarında büyük düşüşler yaşandı.

Bilim Adamları Maske Konusunda İkiye Bölündü!

Korona virus maske takma zorunlu mu

Bu ülkelerin, zirveye ulaştıktan sonra korona virüs vakalarının sayısında büyük düşüşler yaşadıklarını kaydetti. Bu ayın başlarında yayınlanan farklı bir çalışmada, bilim adamları sürekli maske takma konusunda ikiye bölündü. Çünkü bu kez de sürekli sağlıklı bir insanın maske takması farklı bir hastalığa neden olabilir.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://www.foxnews.com/world/who-guidance-healthy-people-wear-masks-around-coronavirus-patients
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!