Koronavirüs salgını devam eden aşılama kampanyaları sayesinde kontrol altına alınmaya başlamışken birçok ülkeden Delta varyantıyla ilgili kötü haberler gelmeye başladı. Dünya Sağlık Örgütü konuyla ilgili açıklama yaparken bu vartantın virüsün baskın türü olmaya başladığı konusunda uyarıda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nden Açıklama! Delta varyantı alarmı verildi

Koronavirüs mutasyonları son günlerde salgının en önemli gündemi haline gelmiş durumda. Son olarak Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantı, İngiltere’de de görülmesinin ardından Avrupa ülkelerinde de endişeye neden oldu.

Aşıların varyant karşısındaki etkinliği soru işaretleri yaratırken Delta varyantının belirtilerinin de orijinal Kovid-19’dan farklı olduğu açıklandı.

Kendini baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile gösteren ve özellikle gençlerde ağır bir soğuk algınlığı şeklinde ortaya çıkan delta varyantı, bu nedenle görülen kişiler tarafından yanlış değerlendirilebiliyor.

Delta varyantına yakalananlar kendilerini grip olmuş gibi düşünerek test yaptırmıyor ya da kendini izole etmiyor. Bu da koronavirüs delta varyantının hızla yayılmasına neden oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü, yaptığı yeni açıklamada ilk olarak Hindistan’dan ortaya çıkan Delta varyantının küresel çapta baskın hale gelen Kovid-19 virüsü olduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütünün 1 Haziran 2021’de Kovid-19 varyantları için duyurduğu yeni adlandırma sistemi kapsamında ülke isimleri yerine Yunan alfabesindeki harflere göre sınıflamaya geçildi.

Bu çerçevede İngiltere varyantı “Alfa”, Güney Afrika varyantı “Beta”, Brezilya varyantı “Gama” ve Hindistan varyantı da “Delta” olarak adlandırıldı.

DEVAM EDEN AŞI KRİZİ, SALGINI SÜRDÜREN SKANDAL BİR EŞİTSİZLİKTİR”

HERKESE KORONA TESTI

DSÖ’ün pandemiyi bitirmek için çabaları hakkında bilgi veren Jasarevic, “DSÖ üye devletleri, Eylül ayına kadar her ülke nüfusunun en az yüzde 10’unu aşılamak için büyük bir çabayı, yıl sonuna kadar da en az yüzde 30 aşılama hedefimize ulaşmak için ilerlemeyi desteklemeye çağırıyor. Devam eden aşı krizi, salgını sürdüren skandal bir eşitsizliktir. Halk sağlığı önlemleri ve aşılama kombinasyonu ile hayat ve geçim kaynaklarını kurtarmak pandemiden çıkmanın tek yoludur” dedi.

DSÖ’den uyarı: Salgının ikinci yılı çok daha ölümcül olacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2019 yılının sonlarında Çin’de ortaya çıkan ve 2020 yılında bütün dünyaya yayılarak bir salgına dönüşen koronavirüse bağlı Covid-19 hastalığı nedeniyle 2021 senesinin “çok daha ölümcül” geçeceğini belirtti.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu salgının ikinci yılının ilkinden çok daha ölümcül olacağına inanıyoruz” dedi. DSÖ’nün en güncel verilerine göre dünya genelinde 3 milyon 339 binden fazla insan Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Ghebreyesus, Hindistan’da yaşanan salgının ikinci dalgasının “ciddi derecede endişe verici” olduğunu belirterek, Hindistan’ın birçok eyaletinde “tedirgin edici derecede yeni vaka, hastaneye yatma ve ölüm” kaydedildiğini aktardı. Ghebreyesus, DSÖ olarak Hindistan’a oksijen tüpü, sahra hastaneleri için çadır, maske ve tıbbi araç gereç gönderdiklerini ifade etti.

DSÖ verilerine göre Hindistan’da bugüne kadar Covid-19’a yakalanan insan sayısı 24 milyonu aşarken, en az 262 bin kişi de hayatını bu hastalıktan kaybetti. Cuma günkü verilere göre, son 24 saat içinde koronadan hayatını kaybedenlerin sayısı 4 binden fazla olarak açıklandı. Hindistan’da ölüm sayıları son 3 gündür üst üste 4 binin üzerinde seyrediyor.

Çocuk ve gençleri aşılamayı bırakıp, aşıları yoksul ülkelere bağışlayın

Son dakika haberi koronavirüs aşısı bulundu mu

Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 salgınının, ikinci yılında daha ölümcül olabileceği uyarısı yaptı. Dünya genelindeki aşı adaletsizliğine dikkati çeken Ghebreyesus, yoksul ülkelerde sağlık çalışanları ve yaşlı grupların halen aşılanmadığına, hastanelerin dolup taştığına işaret etti.

ZENGİN ÜLKELERE ÇAĞRI YAPTI

“Şu anda aşı tedarikinin yalnızca yüzde 0,3’ü düşük gelirli ülkelere gidiyor.” uyarısı yapan Ghebreyesus, zengin ülkeleri Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’na (COVAX) destek vermeye davet etti.

“NEDEN ÇOCUK VE GENÇLERİ AŞILAMAK İSTEDİKLERİNİ ANLIYORUM”

Ghebreyesus, “Bazı ülkelerin neden çocuk ve gençlerini aşılamak istediklerini anlıyorum. Ama şu anda onları yeniden düşünmeye ve bunun yerine aşıları COVAX’a bağışlamaya çağırıyorum.” diye konuştu. DSÖ’ye göre, bugün itibarıyla salgın nedeniyle dünya genelinde 3,34 milyon kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 161 milyonu aştı ve 1,26 milyon doz Kovid-19 aşısı uygulandı

DAHA ÖLÜMCÜL, DAHA BULAŞICI VE AŞIYA KARŞI DİRENÇLİ

Bu Kisilerin Koronaviruse Yakalanmasi Daha Yuksek

İlk kez Hindistan’da Ekim ayında görülen mutasyonlu virüsün ülkesinde salgının kontrolden çıkıp hızla yayılmasındaki en önemli faktörlerden biri olduğunu ifade eden Swaminathan, uyarıda bulundu.

Swaminathan mutasyonun aşılama veya doğal enfeksiyon tarafından üretilen antikorlara karşı dirençli olabileceğini ifade etti.

Her gün yeni vaka ve ölüm rekoru kıran Hindistan’da tek sorumlu olarak mutasyonlu virüsü göstermenin de hata olacağını belirten Swaminathan, yaşanan facianın sorumlusu olarak tedbirleri elden erken bırakan ve kitlesel etkinlikler düzenlemesine izin veren Hindistan yönetimini gösteriyor.

Nüfusunun sadece yüzde 2’sini aşılayabilen Hindistan’da günlük 400 bini aşkın yeni vaka ve koronavirüse bağlı 4 binden fazla can kaybı yaşanıyor. Ancak uzmanlar, gerçek vaka ve ölü sayılarının resmi olarak açıklanandan çok daha yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

Son dakika: DSÖ’den Çin’in geliştirdiği Sinopharm aşısına acil kullanım onayı

Koronavirüs Aşısı insan denemeleri aşamasına geldi

ÇİN’İN İKİNCİ KOVİD-19 AŞISINA ACİL KULLANIM ONAYI Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’in geliştirdiği Sinopharm aşısının acil kullanımına onay verdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Tavsiye Grubu, SinoVac tarafından geliştirilen CoronaVac aşısının 60 yaş altındaki yetişkinlerde etkili olduğunu belirtti, ancak ciddi yan etkilerle ilgili bazı önemli verilerin eksik olduğunu kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bağımsız uzmanlardan oluşan Stratejik Tavsiye Grubu, Çin firması Sinovac’ın Corona virüsüne karşı geliştirdiği CoronaVac aşısının 60 yaş altındaki yetişkinlerde etkili olduğunu belirtti, ancak ciddi yan etkilerle ilgili bazı önemli verilerin eksik olduğunu kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü’nden AŞI İle İlgili Açıklama! 60 yaş altında etkili

WHO’nun tavsiye grubu Sinovac firmasının CoronaVac aşısının Çin, Brezilya, Endonezya, Türkiye ve Şili’deki 3. aşama klinik deneylerini değerlendirdi.

Reuters haber ajansı tarafından elde edilen bir belgeye göre heyet Çin devletine ait ilaç üreticisi Sinopharm firması tarafından sağlanan verilerin ise güvenilirlik oranının ‘‘çok düşük’’ olduğunu, ancak aşının hastalığı önleme kapasitesine olan güvenin tam olduğunu bildirmişti.

32 ÜLKEDE ACİL KULLANIM ONAYI ALDI

WHO uzmanlarına göre Sinovac’ın aşısı 32 ülkede acil kullanım onayı aldı, toplamda 260 milyon doz dağıtım yapıldı.

Heyet web sitesi üzerinden yayınladığı değerlendirme raporunda ‘‘CoronaVac’ın iki dozunun PCR testi ile doğrulanan Corona virüsü vakalarını (18-59 yaş) önlemede etkili olduğuna güvenimiz çok yüksek’’ dedi.

Ancak raporda aşının hamilelerde, 60 yaş üzerindeki bireylerde ve kronik hastalığı olanlarda güvenilirliği ve koruma oranıyla acil kullanım onayının ardından güvenlik takibinde ortaya çıkan nadir yan etkilerin değerlendirilmesi konularında veri eksikleri olduğu bildirildi

ORTA DERECEDE GÜVEN” DUYDUKLARINI BELİRTTİLER

Uzmanlar 59 yaş ve altındakilerde ciddi yan etki riskinin olmadığına ‘‘orta derecede güven’’ duyduklarını belirtti. Ancak aynı riskin 60 yaş üzerindeki bireyler için düşük olduğuna dair delillerin kalitesi konusunda ise ‘‘düşük güven’’ duyduklarını kaydetti.

Raporda, “Bir veya iki doz CoronaVac’ı takiben Corona virüsü riskini şiddetli şekilde arttıran eş zamanlı hastalık veya sağlık sorunları olan kişilerde ciddi yan etki riskinin düşük olduğuna dair kanıt kalitesine düşük seviyede güven duyuyoruz” denildi.

WHO’nun teknik uzmanlarından oluşan ayrı bir grup ise Sinovac’ın aşısını WHO’nun acil durum kullanım listesine girip-girmeyeceği konusunda bugün karar verecek.

Onay alması durumunda CoronaVac, yoksul ülkelere aşı ulaştırmak için kurulan COVAX programında kullanılacak, ayrıca Çin’de üretilen bir aşı için uluslararası alanda önemli başarı anlamına gelecek.

“25-59 YAŞ ARASINDA COVID-19 YAYILIYOR”

Koronavirus Vakalarin Artmasi Sebebi

Çok daha bulaşıcı olan Covid-19’un yeni türleri nedeniyle dünya çapında 25-59 yaş arasında Covid-19 yayıldığını ifade eden Ghebreyesus, “Muhtemelen oldukça bulaşıcı türlerin ve genç yetişkinler arasında artan sosyal karışımın bir sonucu olarak 25 ila 59 yaş arasındaki insanlar arasındaki enfeksiyonlar ve hastaneye yatışlar endişe verici bir oranda artıyor” dedi.

BİR HAFTADA 5,2 MİLYON VAKA

ramazan ayi yasaklari neler

Küresel can kaybına değinen Ghebreyesus, “Geçen hafta, yeni Covid-19 vakaları art arda sekizinci haftada arttı ve 5,2 milyondan fazla vaka bildirildi. Şu anda DSÖ’ye 3 milyondan fazla ölüm bildirildi. 1 milyon ölüme ulaşmak 9 ay sürdü, 4 ayda 2 milyona, 3 ayda 3 milyona ulaştık” dedi.

GRETA THUNBERG’İN VAKFINDAN DSÖ’YE

100 BİN EURO BAĞIŞ Ghebreyesus, DSÖ’nün basın toplantısına çevrimiçi olarak konuk olan iklim aktivisti Greta Thunberg’in vakfının DSÖ’ye 100 bin euro bağış yaptığını duyurdu.

Ghebreyesus, Thunberg’in iklim eylemi talep eden genç neslin güçlü sesi haline geldiğini belirterek, “Greta bugün, ihtiyacı olan insanlara aşı sağlamak için Greta Thunberg Vakfı’ndan Dünya Sağlık Örgütü Vakfı’na gelir düzeyi ne olursa olsun, tüm ülkelere Covid-19 aşısına eşit erişim sağlamayı amaçlayan küresel girişim olan COVAX için 100 bin euro bağış yaptı” dedi.

“DÜŞÜK GELİRLİ ÜLKELERDE 500’DEN FAZLA KİŞİDE SADECE 1 KİŞİYE AŞI YAPILIYOR”

“Düşük gelirli ülkelerde 500’den fazla kişide sadece 1 kişiye aşı yapılıyor” Yaptığı bağış hakkında açıklama yapan Thunberg, “Yüksek gelirli ülkelerde yaklaşık 4 kişiden 1’ine Covid-19 aşısı yapılırken, düşük gelirli ülkelerde 500’den fazla kişide sadece 1 kişiye aşı yapılıyor.

Vakfım, daha adil bir küresel Covid-19 aşı dağıtımını sağlamak için COVAX’ı desteklemek için 100 bin euro bağışlayacak” dedi.

HASTANEDE YATAN AĞIR HASTALARIN BÜYÜK KISMINDA DİYABET VAR’

Dünya genelinde son 40 yılda diyabet hastalarının sayısının 4 katına çıktığına dikkati çeken Ghebreyesus, “Erken ölme riski düşeceği yere artan tek büyük bulaşıcı olmayan hastalık türü bu. Ayrıca, Kovid-19’dan dolayı hastanede yatan ağır hastaların büyük kısmında diyabet var.” uyarısını yaptı.

DSÖ, yeni Küresel Diyabet Sözleşmesi’yle şeker hastalığını önleme çabalarına destek ve insülinin keşfinden 100 yıl sonra ihtiyaç duyan herkese tedavi sağlamayı amaçlıyor. Sözleşme, Toronto Üniversitesi’nin desteğiyle DSÖ ve Kanada hükümeti tarafından ortaklaşa düzenlenen Küresel Diyabet Zirvesi’nde bugün açıklanıyor. DSÖ, sözleşmeyle düşük ve orta gelirli ülkelerde diyabet teşhis araçlarına, ilaçlarına ve özellikle de insüline erişimi artırmayı hedefliyor. Örgüte göre, şu anda dünyada insülin piyasasına sadece 3 şirket hakim durumda.

DSÖ: Aşıların küresel dağılımında şok edici bir dengesizlik var

Dunya Saglik Orgutu'nden Asi Ilgili Cagri

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, 194 ülke ve ekonomide Kovid-19 aşı uygulamalarının başladığını aktardı. 26 ülkede halen aşılama yapılamadığına dikkati çeken Ghebreyesus, bunların 7’sine aşıların ulaştığını, 5’inin de birkaç gün içinde aşıları alacağını söyledi.

Ghebreyesus, Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında ise son 6 haftada 100’den fazla ülkeye 38 milyon doz Kovid-19 aşısı gönderdikleri bilgisini paylaştı.

COVAX ile mart ayı sonuna kadar ülkelere 100 milyon doz dağıtmayı planladıklarını anımsatan DSÖ Genel Direktörü, aşı arzındaki belirgin düşüş nedeniyle yalnızca 38 milyon doz dağıtabildiklerini söyledi. Ghebreyesus, bu hedefe nisan veya mayıs ayı içinde ulaşmayı umduklarını dile getirdi.

“DÖRTTE 1’E KARŞI 500’DE 1” UYARISI

Tüm uyarılarına rağmen çoğu ülkenin sağlık çalışanları ve risk altındaki tüm grupları kapsayacak kadar yeterli aşıya sahip olmadığını ifade eden Ghebreyesus, şöyle konuştu: “Aşıların küresel dağılımında şok edici bir dengesizlik var.

Dünya çapında 700 milyondan fazla aşı dozu uygulandı. ancak bunların yüzde 87’den fazlası yüksek gelirli veya üst orta gelirli ülkelere gitti. Düşük gelirli ülkeler ise (üretilen aşıların) sadece yüzde 0,2’sini aldı.”

Ghebreyesus, yüksek gelirli ülkelerde ortalama olarak her dört kişiden birinin aşı olduğunu, buna karşın düşük gelirli ülkelerde ise sadece her 500 kişiden 1’inin Kovid-19 aşısı olabildiğini belirterek, “Şunu tekrar edeyim; dörtte 1’e karşı 500’de bir.” değerlendirmesinde bulundu.

“VAKA VE ÖLÜMLER 6 HAFTADIR ARTIYOR”

 

DSÖ’nün Kovid-19’a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove ise bir soru üzerine, Kovid-19 vakaları ve ölümlerinde küresel çapta art arda 6 haftadır bir artış söz konusu olduğu uyarısını yaptı. Kerkhove, salgına karşı aşılar dışında diğer önlemlerin de toplumlar ve devletlerce desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nden Çok Önemli Aşı Kararı

Dunya Saglik Orgutu'nden Cok Onemli Asi Karari

DSÖ, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ve Uluslarası Göç Örgütü (IOM) tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, denizcilik ve hava sektöründe çalışanların önemine işaret edildi. Açıklamada, ülkeler, diğer “temel işçilerle” birlikte ulusal koronavirüs aşı programlarında denizcilere ve uçak mürettebatına öncelik vermeye davet edildi.

Denizcilerin ve uçak mürettebatının ülkeler arasında güvenli bir şekilde hareket etmelerini kolaylaştırmak için mümkün olan en kısa sürede aşı yoluyla korunması gerektiği vurgulanan açıklamada, hükümetlere bu iş grubunda çalışanlara Kovid-19 aşıları uygulanması için hazırlıkların tamamlanması çağrısı yapıldı.

DSÖ’den çağrı: Kovid-19 aşı uygulamalarında denizcilere ve uçak mürettebatına öncelik verin

Açıklamada, denizcilere ve uçak mürettebatına seyahat ettikleri ülkelere giriş için bir koşul olarak Kovid-19 aşısı kanıtı sunma ihtiyacının doğabileceğine işaret edildi.

İyileşmenin anahtarı olan iki temel faaliyettir

Kovid-19 salgınının insan yaşamı ve küresel ekonomi için yıkıcı sonuçları tetiklediği vurgulanan açıklamada, “Deniz ve hava taşımacılığı, küresel ticaret ve hareketliliğin temelini oluşturan ve sürdürülebilir bir sosyo-ekonomik iyileşmenin anahtarı olan iki temel faaliyettir.” ifadesi kullanıldı.

 Küresel ticaret hacminin % 80’inin deniz taşımacılığı


  • Açıklamada, küresel ticaret hacminin % 80’inin deniz taşımacılığıyla gerçekleştiği, dünya ekonomisin de küresel ticaret gemileri filosunu işleten dünyadaki 2 milyon denizciye bağlı olduğunun altı çizildi.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!