Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada, sadece bir günde 20 Mayıs’ta Covid-19 vakasının en çok görüldüğü gün olduğunu açıkladı. Korona virüs, sadece bir günde 106 binden fazla kişiye bulaştı.

Dünyada 1 Günde En Fazla Vaka

korona virüs Dünyada 1 Günde En Fazla Vaka

DSÖ’nün yaptığı açıklamada, 20 Mayıs itibari ile Covid-19 vaka sayısının 24 saat içinde en yüksek rakamlara ulaştığını bildirdi. 1 günde dünya üzerinde 106 bin kişide korona virüs tespit edildi. Ülke ülke vakalara bakıldığında en yüksek vakanın 11 bin 790 yeni vaka ile birlikte ABD başı çekiyor. Hemen ardından ise 8 bin 764 vaka ile Rusya geliyor. Ayrıca inanılmaz bir artış sergileyen Brezilya’da 3 bin 497 yeni vaka ile toplamda 291.579 vakayı onayladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün günlük raporuna göre, teyit edilen yeni vakaların çoğu Amerika kıtasından geliyor. Hemen  ardından ise Avrupa geliyor.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından hazırlanan raporda, virüsün beş aydan daha kısa bir süre içinde Wuhan, Çin’de ortaya çıkmasından bu yana 5 milyona yakın küresel vaka ve neredeyse 325.000 ölüm meydana geldiğini açıkladı.

DSÖ yetkilileri, korona virüsün yayılmasını yavaşlatmak için pek çok ülkede uygulanan sosyal mesafe kuralları başarılı olmakla birlikte, virüs ”son derece tehlikeli” olmaya devam ettiğini söyledi.

Diğer yandan Güney Kore’nin MERS korona virüs deneyimini temel alarak ”etkileyici” olduğunu ve ”her vakayı bulmak, test etmek, izole etmek, bakımını yapmak ve her teması izlemek için kapsamlı bir strateji uygulamak” lazım olduğunu belirtti. Kore Cumhuriyetinin yapmış olduğu strateji çok başaralı oldu.

Türkiye’de Coronavirüs Tablosu

Türkiye’de Covid-19 salgınından dolayı toplam vefat eden sayısı 4 bin 222 kişi. Vaka sayısı 1000’in altına düşmüş durumda. Ülkemizde toplam 20 bin 838 test yapılırken, 972 yeni vaka tespit edildi. Toplamda vaka sayısı ise 152 bin 587 oldu. Toplam iyileşen sayısı ise 113 bin 987′e yükseldi.

Türkiye’de entübe hasta sayısı 445 ve toplam yoğun bakım hasta sayısının ise 877 olduğu açıklandı. Vaka sayısı ise bazı ülkeleri geride bırakarak 1000’in altına düştü. Türkiye görüldüğü üzere başarılı şekilde önlemlerini almaya devam ediyor.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://www.cnbc.com/2020/05/20/new-coronavirus-cases-across-the-world-jump-by-the-most-in-a-single-day-who-says.html
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!