Korona virüs salgını nedeniyle, bazı ülkelerde karantina uygulanmaya başlandı. İnsanların çoğunluğu da eve kapanınca, iletişimde insanlar WhatsApp mesaj ağına yönelmeye başladı, hal böyle olunca da WhatsApp, Facebook'un sunucu kotasını hızlıca doldurmaya başladı. 

Karantina uygulanmaya başlayınca yada insanlar kendini eve kapatınca tamamı ile sosyal medya ağlarına yönelmeye başladılar. Buda Facebook sunucuları üzerinde akan normal veri miktarını kat kat arttırmış oldu.

WhatsApp Sunucuları Doldurmaya Başladı!

whatsapp facebook kotasi

Bu duruma karşı ise Facebook, WhatsApp için sunucu kapasitesini iki katına çıkardığını belirterek, sunucularının altyapısını ve kapasitesini güçlendirdi. Zuckerberg, korona virüsün dünyadaki insanları sosyal iletişim aracı olarak gördüğü Facebook, WhatsApp ve Instagram’a yönelmesine neden olduğunu bildirdi. İnsanlar bu sosyal medya araçlarına güvendiğinden dolayı çoğu bu platformlarda iletişimlerini gerçekleştiriyorlar.

Zuckerberg, “Şu an için korona virüs dünyadaki ülkelerin çoğunda büyük bir salgın değil. Ama eğer tüm dünyaya yayılırsa, o zaman alt yapımızı tamamen güçlendirmemiz gerektiğini” dile getirdi.

Facebook Alt Yapıyı Çok Daha Fazla Güçlendirecek

facebook kotasi

Altyapıyı sağlamlaştırmak isteyen Facebook, çalışanlarına çok daha fazla iş düştüğünü söyledi. Facebook’un tavsiye ettiği evden çalışma politikası Perşembe günü yürürlüğe girecek fakat Zuckerberg, ofislerde kalması gereken ve önemli rollere sahip olan ofis çalışanları ise güvenli şekilde çalışmalarını sürdüreceğini söyledi. İş yerinde kalmak zorunda olan insanları bir krizde ilk müdahale edenlere benzetti.


Kaynak : https://mashable.com/article/whatsapp-facebook-server-capacity-coronavirus-mark-zuckerberg/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER