Koronavirüs salgını dünyada yaklaşık olarak 1.5 milyon fazla kişinin ölümüne sebep oldu. Hala da ölümler devam ediyor.

Bu kapsamda ise 1976’da Ebola virüsünü keşfeden Profesör Jean-Jacques Muyembe Tamfum, insanlığın Afrika’nın tropikal yağmur ormanlarından çıkan bilinmeyen sayıda yeni ve potansiyel ölümcül virüsle karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

Dünya, Koronavirüs Salgınından Daha Kötü Salgınlar Görecek

Koronavirus Salginindan Daha Kotu Salginlar Gorecek

1976 yılında Ebola virüsünün bulunmasına yardımcı olan ve o zamandan beri Afrika’da ortaya çıkan yeni patojenleri araştıran Profesör Jean-Jacques Muyembe Tamfum’a göre, insanlık Afrika’nın tropikal yağmur ormanlarından çıkan bilinmeyen sayıda yeni ve potansiyel olarak ölümcül virüsle karşı karşıya bulunuyor.

CNN International’a konuşan Tamfum, “Şimdi yeni patojenlerin ortaya çıkacağı bir dünyadayız. İnsanlar yeni tip koronavirüs salgınından daha fazlasına hazır olmalı” ifadelerini kullandı.

1970 senelerinde genç bir araştırmacı olan Muyembe, hastaların ortalama olarak % 90 ölümüne sebep olan gizemli bir hastalığın kökenini tespit etmek için alınan kan örneklerini Belçika ve ABD’deki laboratuvarlara gönderdi.

Zaire olarak bilinen hastalık daha sonra “Ebola” adını aldı. Ebola’nın tespiti ise, Afrika’nın yağmur ormanlarının en ücra kısımlarını Batı’daki yüksek teknoloji laboratuvarlarına bağlayan bir zincire dayanıyor.

Koronavirüs Salgınında Durum Çok Daha Kötü Olacak

Muyembe, pek çok zoonotik hastalığın (hayvanlardan insanlara atlayan) geleceği konusunda uyardı. Yeni tip koronavirüs, sarı humma, çeşitli grip türleri, kuduz, AIDS, bruselloz ve Lyme hastalığı, genellikle bir kemirgen yada böcek gibi bir vektör aracılığıyla hayvanlardan insanlara geçen hastalıkları oluşturuyor.

HIV bir şempanze türünden insanlara atladı. Diğer yandan ise dünya çapında bir salgına dönüştü. Koronavirüs salgını Çin’de, muhtemelen yarasalarda ortaya çıktığı belirtiliyor.

Her Yıl Potansiyel Olarak 3 yada 4 Tane Virüsler Çıkıyor

Hayvandan insana geçtiği tanımlanan ilk hastalık sarı humma 1901 yılında keşfedildiğinden beri, araştırmacılar insanlarda hastalığa neden olduğu bilinen en az 200 virüs daha buldular.

Edinburgh Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalık epidemiyolojisi profesörü olan Mark Woolhouse’un araştırmasına göre, insanlarda salgın hastalığa sebep olabilecek yılda 3 ile 4 yeni virüs türü keşfediliyor. Bu virüslerin çoğunluğu ise hayvanlardan geliyor.

Ebola Salgını Ormansızlaşmanın Yaşandığı Alanlarda Ortaya Çıktı

Uzmanlar, yaygın olarak Afrika’da görülen Ebola salgınlarının sebebinin ise yağmur ormanlarına yapılan ağır insan saldırısı olduğunu belirtiyor. 2017 senesinde yapılan bir çalışmaya göre, araştırmacılar uydu verilerini kullanarak 2001 ile 2014 yılları arasında Orta ve Batı Afrika’daki yağmur ormanı sınırları boyunca yer alan 27 Ebola salgınının 25 civarında ortalama olarak 2 yıl önce ormansızlaşma yaşanan yerlerde başladığını belirtti.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER