Ülkemizde ve dünyada Covid-19 salgını etkisini giderek arttırmaya devam ediyor. Dünya üzerinde 930 Binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan virüs hakkında Dünya Sağlık Örgütü’nden çarpıcı açıklamalar geldi. Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus yaşanan koronavirüs salgını son olmayacak!

Dünya Sağlık Örgütü’nden Açıklama! Bu Son Salgın Olmayacak!

Dunya Saglik Orgutu'nden Aciklama Bu Son Salgin Olmayacak

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ ve Dünya Bankasının ortak bir kurumu olan Küresel Hazırlık İzleme Kurulu’nun Covid-19 salgını izleme raporunun açıklandığı etkinlikte konuştu.

Covid-19 Salgının, dünyanın birçok ülkesinde ekonomileri, sağlık sistemleri ve toplumları altüst ettiğini belirten Ghebreyesus, ayrıca salgının pek çok kişinin yaşamını yitirmesine ve işsiz kalmasına sebep olduğunu vurguladı.

Diğer yandan Ghebreyesus, “Gelişmiş sağlık sistemlerine ve güçlü ekonomilere sahip ülkeler bile bunalmış durumda fakat başarılı olan ülkelerin çoğu MERS, SARS, H1N1, Ebola ve diğerleri gibi önceki salgınlardan ders almış olanlar.” şeklinde açıklama yaptı.

Bu ne en son salgın ne de en son küresel acil sağlık durumu olmayacak. uyarılarında bulunan Ghebreyesus, gelecekteki salgınların önüne geçilebilmesi için doğru siyasi ve finansal yatırımlar yapılması çağrısı yaptı.

Tedbirli Olmalıyız

İnsanların salgından ders çıkarması lazım diyen Ghebreyesus; ”Bir sonraki acil sağlık durumunun ne olacağını bilmiyoruz ama bunun geleceğini biliyoruz. Bu arada bu korku tellallığı değil, bir eylem çağrısıdır. Tüm bu zorlukların üstesinden gelmek için gerekli araçlara ve bilgi birikimine sahibiz. Bu küresel tehditlerle ancak birlikte dayanışma içinde ve uzun vadeli iş birliğiyle mücadele edebiliriz.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!