Çin’in başkenti Pekin’de 53 yaşındaki erkek veterinerin “Monkey B” (BV) virüsü nedeniyle hayatını kaybetmesiyle virüs kaynaklı ilk ölümün gerçekleştiği bildirildi.

Dünya Şokta! Çin’de Yeni Virüs Keşfedildi! İlk Ölüm Gerçekleşti

Hindustantimes’ın haberine göre, Pekin’de 53 yaşındaki veteriner, bulantı ve kusma şikayetlerinden 1 ay sonra ateş ve nörolojik semptomlar göstermeye başladı. China CDC Weekly’nin yaptığı açıklamaya göre, 53 yaşındaki veteriner cerrah, mart başında ölmüş iki maymunu inceledikten sonra BV virüsüne yakalandı. Birkaç farklı hastanede tedavi altına alınan veteriner, 27 Mayıs’ta hayatını kaybetti.

TESTLER SONUCUNDA SADECE BV VİRÜSÜ POZİTİF ÇIKTI

Nisan ortalarında bir grup araştırmacı, hastalığı tanımlamak için hastadan omurilik sıvısı, kan, burun sürüntüsü ve plazma dahil birtakım örnekler topladı. Çin Ulusal Viral Hastalık Kontrol ve Önleme Enstitüsüne gönderilen örneklerde, yapılan RT-PCR testleri sonucunda sadece BV virüsünün pozitif çıktığı bildirildi. Hayatını kaybeden hastayla yakın temasta olduğu düşünülen tüm yakınlarının testlerinin negatif çıktığı bilgisi paylaşıldı.

Daha Öncede Koronavirüse Benzeyen Yeni Bir Virüs Keşfedildi!

Koronavirüse Benzeyen Yeni Bir Virüs Keşfedildi

Nature Communications dergisinde yayınlandı. Diğer yandan ise araştırmacılar, örnekleme alanının yalnızca Tayland ile sınırlı olduğunu, ancak Sars-CoV-2 ile yüksek derecede genetik bağa sahip olan Covid-19 birçok ülkedeki yarasalarda yaygın olarak bulunduğunu belirtti.

Singapur Üniversitesi araştırmacıları, at nalı yarasalarındaki virüsü RacCS203 olarak adlandırdıklarını ve SARS-CoV-2’nin genetik koduyla % 91,5 benzerlik sergilediğini belirtti.

Bilim insanları Çin’in güneybatısında yer alan Yunnan eyaletindeki yarasalarda bulunan ve Covid-19’un genomuna % 93,6 benzerlik gösteren RmYN02 virüsü ile yakından akraba olduğunu belirtti.

Yarasa Antikorları Koronavirüsü Etkisiz Hale Getirdi

Bilim adamları, Güney Tayland’daki yasalarda ve bir pangolinde bulunan antikorları inceledi. Dahası antikorların pandemik virüsü nötralize ederek etkisiz hale getirdiği belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü’nden Açıklama

DSÖ, koronavirüsün kaynağını tespit etmek için salgının çıkış noktası olarak bilinen Çin’in Wuhan şehrine giden Dünya Sağlık Örgütü uzman heyeti, açıklamalarda bulundu.

Açıklamada, koronavirüsün kökenini belirlemeye yönelik çalışmaların herhangi bir hayvana işaret etmediği. Dahası bulguların salgının Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’dan önce tespit edilmediği vurgulandı.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!