Koronavirüs salgını yaklaşık 6 ay süredir sürüyor. Dünya genelinde vaka artış sayısı ve ölüm artış oranı hızla sürmekte. Diğer yandan ise Alman bilim insanları, koronavirüs hastalığının bulaştığı kişilerden elde edilen antikorlardan en etkili olanları ayırarak pasif aşı çalışmalarına başladı.

Dünya’da Bir İlk Yaşanacak! Koronavirüsü Enjekte Edecekler

Dünya'da Bir İlk Yaşanacak Koronavirüsü Enjekte Edecekler

Yetkililerin açıklamasına göre koruma amaçlı kullanılabilecek aşının hızlı bir koruma sağlayacağı belirtildi. Bu arada İngiltere, Covid-19 salgınına karşı denenen aşılar için gönüllülere gerçek virüs enjekte edecek ilk ülke olabilir.

Hatırlanacağı üzere Çin’den dünyaya yayılan koronavirüs salgını can almaya devam ediyor. Bilindiği üzere dünya genelinde neredeyse 990 bin kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştu. Bu arada virüse karşı ne bir aşı ne de etkili bir ilaç tedavisi yoktur.

Diğer yandan ise Almanya’da Berlin’deki Charite Hastanesi ve Alman Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi, yüksek derecede etkili bir antikor bulduklarını açıkladı. Antikor temelinde aşı çalışmaları yürütüldüğü ve geliştirilmesiyle birlikte hızlı bir koruma sağlayacağı açıklandı. Ayrıca antikorların virüse tutunarak hücrelere sızmasını ve çoğalmasını önlediği belirtildi.

Farelere bir şey olmadı

coronavirüs tedavisi

Deutsche Welle haberine göre, kobay fareleri üzerinde yapılan deneylerde antikorların yüksek etki gösterdiği açıklandı. Jakob Kreye, ”Antikorlar koronavirüs bulaşının ardından verildiğinde farelerde semptomların hafif seyrettiğini gözlemledik. Koruyucu olarak kullandığımızda fareler hiç hastalığa yakalanmadı” açıklamasında bulundu.

Dünyada bir ilk olacak

İngiltere, Covid-19 salgınına karşı denenen aşılar için gönüllülere gerçek virüs enfekte edecek ilk ülke olabilir. Bu arada Financial Times gazetesi, bu çalışmaların ilk olarak başkent Londra’da yapılabileceğini yazdı. Dahası İngiltere hükümeti, kontrollü insan enfeksiyonu yoluyla aşı geliştirme konusunun tartışıldığını açıkladı.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!