En Karanlık Madde, Dünyanın En Büyük Canlısı Daha Neler Neler!

Ana Sayfa Dünya En Karanlık Madde, Dünyanın En Büyük Canlısı Daha Neler Neler!
  Dünya büyük bir yer ve sırlarla dolu. Bilim ve teknolojinin son yüz yıldaki mükemmel atılımı bile bazen evrenin soruları ve tuhaflıkları karşısında çaresiz kalabiliyor. Bu yazımızda dünya üzerindeki tuhaf varlıkların, mekanların ve maddelerin bazılarına göz atacağız.

Vantablack : Evrenin En Karanlık Maddesi

Surrey Nanosystems

Vantablack, Dünya üzerindeki tüm diğer malzemelerden daha koyu olan bir nanomalzemedir . 2015 Yılında İngiltere’de Surrey Nanosystems adlı firma tarafından geliştirildi. Malzeme, alt bir tabaka üzerine binlerce karbon tüpün dikey şekilde yerleştirilmesi ile oluşturuluyor.

Vantablack maddesi, yüzeye çarpan ışığın yüzde 99.98’ini emme özeliğine sahip. Bu durum, insan gözünün bu maddeye bakması esnasında fiziksel olarak hiç bişey görmediği anlamına gelir. Ayrıca Vantablack, karadelik adı verilen ışıksız uzay boşluklarının da dünya üzerindeki bir simülasyonudur.

Mavi Melek : Deniz Böcek Türü

Sylke Rohrlach/Flickr

Glaucus Atlanticus, “mavi melek” lakaplı nadir bir deniz böceği türüdür. Bu dünya dışı yaratık, güzel olduğu kadar nadirdir ve sadece Güney Afrika ve Avustralya kıyılarında bulunur.

Güzel ve etkileyici görünümünün altında ölümcül bir tehlike barındırıyor.

Mavi melek, etobur ve diğer zehirli deniz canlıları ile beslenir. Kendine ait zehri yoktur. Ölümcül zehrini, yediği zehirli canlıların zehir keselerinden toplar ve kendi zehir kesesinde toplayarak bir sonraki avında kullanır.

Aerojel : Bulut Gibi Görünen Hafif Malzeme

NASA/JPL-Caltech

Aerojel, jel ve gazdan yapılmış ultra hafif bir malzemedir. Saydam görünümü nedeniyle “donmuş duman” veya “katı bulut” olarak da adlandırılıyor.

Bilim adamları farklı türde Aerojel malzemeler için bir düzineden fazla formül ürettiler. Ama hepsi benzer bir süreci paylaşıyorlar. Kimyasallar birlikte karıştırılır, ıslak bir jele dönüşmesi sağlanır ve daha sonra tüm sıvılar bu kimyasal karışımdan ayrıştırılır. Ortaya çıkan madde aslında yüzde 99 hava olan son derece düşük yoğunluklu bir maddedir.

Bu madde havanın mükemmele yakın olan ısı iletkenliğini kırmak için kullanılıyor. Örneğin bir çiçek ile ateş arasına bu maddeyi koyarsanız, çiçek ateşten hiçbir zararlı etki görmeyecektir.

Tuzdan Yapılan Yeraltı Katedrali

ollie harridge/Flickr/CC BY 2.0

Zipaquirá Tuz Katedrali 1954 yılında bir yeraltı tuz madeni üzerine inşa edilmiştir. Yerin yaklaşık olarak 180 metre altında yer alan katedralin zemini, tavanı ve duvarları tamamen tuzdan oluşmaktadır.

Son derece büyük olan katedral aynı anda 10.000 kişiye hizmet verebilecek kadar büyüktür. Ayrıca katedralin içerisinde tuzdan yapılma dev bir haç da bulunmaktadır.

Okyasus İçindeki Göller ve Nehirler

Wikimedia Commons

Tuzlu su havuzları olarak da bilinen su altı gölleri, kendisini çevreleyen okyanusa göre çok daha yüksek bir tuz oranına sahip olan su kütleleridir. Bu tuzlu su, deniz suyunun geri kalanından daha yoğundur ve bu durum göl suyunun deniz suyundan ayrı bir görünüme sahip olmasını sağlar.

Bazı denizaltılar kendisine ait kıyı şeridi bile bulunduran bu göllere girerek hareket etmeye devam edebilmiştir.

Ayrıca belirtmeden geçmeyelim, bu tuzluluk oranı bazı ekstrem bakteri türleri hariç diğer canlılar için ölümcüldür. Tehlikeli gazlar ve toksin maddeler içerir.

Dünyanın En Büyük Canlısı Bir Mantardır

Shutterstock

Balinalar, sekoya ağaçları ve filler çok büyük canlılardır. Ancak Pando Ağaç Kolonisi Mantarının genişliği tüm bu canlıları geride bırakmıştır ve yaşayan en büyük organizma olarak bilinmektedir.

Humongous Mantarı takma adı verilen bu mantar, 2805 dönümlük bir ormanın tamamına yayılmıştır. 2017 yılında mantarı keşfeden bilim adamları, büyümenin tüm bölümlerinin aslında aynı organizmanın farklı bölümleri olduğunu kanıtlamak için bir dizi DNA testi yaptılar.

Dev mantar muhtemelen 2.400 ila 8.650 yıl arasında büyüyor, zehirsiz ve tadının da oldukça lezzetli olduğu söyleniyor.

Uzayda Hayatta Kalabilen Bir Canlı : Tardigrat

Shutterstock

Yosun domuz yavruları olarak da adlandırılan tardigratlar, hemen hemen her yerde hayatta kalabilen büyüleyici mikroorganizmalardır.

Çamur veya yosun gibi nemli yerlerde yaşamayı tercih ediyorlar. -200 santigrat derece ile 150 santigrat derece gibi oldukça geniş bir sıcaklık aralığında hayatta kalabiliyorlar.

Bilim adamları ayrıca, bu canlı türünün radyasyondan, sıvıların kaynamasından, okyanusun en derin kısmının altı katından daha fazla basınçtan ve hatta boşluktan bile zarar görmediğini düşünmektedir.

Meksika Yükselen Kristal Mağarası

Wikimedia Commons

Cueva de los Cristales ya da Kristal Mağarası olarak bilinen bu büyüleyici mağara, insanların yanında çok küçük kaldığı dev kristal sütunlar ile doludur.

Bu gizemli mağara, 2000 yılında, Meksika’nın Chihuahua eyaletinde, Naica bölgesinin altındaki bir çinko madeninin suyu boşalttığı zaman keşfedilmiştir.

Köpüklü yapılar o kadar saftır ki, bilim insanları bu yapıları geleneksel arkeolojik teknikler kullanarak tarihleyemiyor. Ancak araştırmacılar, kristallerin birinde 50.000 yıl önceye ait bir bakteri fosili bulmuştur.

İlginç olan şey ise bu doğa harikası mağaranın bir maden şirketine ait olmasıdır. Mağaraya sadece yılın belirli zamanlarında maden şirketinin izin vermesi ile girilebiliyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir